PHM Redovisning AB
556345-5731Aktiebolagreg. 1989
Växjö, Kronobergs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
13 769 tkr
Resultat efter fin. poster
3 377 tkr
Soliditet
27 %
Anställda
10
PHM Redovisning - Lång erfarenhet av fastighetsekonomi
Vi är specialister på ekonomisk förvaltning för BRF:er och redovisningstjänster till bolag inom fastighetsbranschen.
phmredovisning.se
Adresser
Besöksadress
Västergatan 12 B, 352 31 Växjö
Postadress
Västergatan 12 B, 352 31 Växjö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva redovisningstjänster samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 17 161 tkr | −995 tkr | – |
| 2021 | 7 727 tkr | −583 tkr | – |
| 2022 | 5 178 tkr | 1 308 tkr | 1 813 tkr |
| 2023 | 6 632 tkr | 1 506 tkr | 1 828 tkr |
| 2024 | 12 052 tkr | 2 052 tkr | 3 063 tkr |
| 2025 | 13 769 tkr | 3 377 tkr | 3 027 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 26,8 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 24,5 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 14,2 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 13 769 | 12 052 | 6 632 | 5 178 | 7 727 | 17 161 |
| Övriga rörelseintäkter | 24 | 1 | 0 | 78 | – | – |
| Rörelseintäkter | 13 794 | 12 053 | 6 632 | 5 256 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 9 | 23 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 940 | 2 587 | 1 660 | 1 108 | – | – |
| Personalkostnader | 7 407 | 7 303 | 3 426 | 2 779 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 67 | 80 | 35 | 39 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 5 | 14 | 2 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 10 419 | 9 984 | 5 133 | 3 948 | – | – |
| Rörelseresultat | 3 375 | 2 069 | 1 499 | 1 308 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 4 | 8 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 2 | 4 | 8 | 1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 3 377 | 2 052 | 1 506 | 1 308 | −583 | −995 |
| Bokslutsdispositioner | −3 414 | −515 | −1 489 | −279 | – | – |
| Resultat före skatt | −37 | 1 558 | 17 | 1 030 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 323 | 2 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −37 | 1 236 | 15 | 1 030 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 5 | 11 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 62 | 129 | 154 | 32 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 62 | 129 | 159 | 43 | – | – |
| Kundfordringar | 383 | 540 | 264 | 117 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 12 438 | 7 987 | 5 389 | 2 884 | – | – |
| Kassa och bank | 319 | 243 | 20 | 1 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 12 757 | 8 230 | 5 409 | 2 885 | – | – |
| Summa tillgångar | 12 820 | 8 359 | 5 568 | 2 928 | – | – |
| Aktiekapital | 500 | 500 | 500 | 500 | – | – |
| Bundet eget kapital | 600 | 600 | 600 | 600 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 463 | 1 228 | 1 213 | 183 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 427 | 2 463 | 1 228 | 1 213 | – | – |
| Eget kapital | 3 027 | 3 063 | 1 828 | 1 813 | – | – |
| Obeskattade reserver | 515 | 515 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 505 | 412 | 330 | 58 | – | – |
| Skatteskulder | 219 | 107 | 0 | 36 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 9 279 | 4 782 | 3 741 | 1 115 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 12 820 | 8 359 | 5 568 | 2 928 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 10 | 10 | 5 | 4 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 26,8 % | 41,5 % | 32,8 % | 61,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 137 % | 172 % | 145 % | 259 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 24,5 % | 17,2 % | 22,6 % | 25,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 24,5 % | 17 % | 22,7 % | 25,3 % | −7,5 % | −5,8 % |
| Omsättningstillväxt | 14,2 % | 81,7 % | 28,1 % | −33 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −1,2 % | 40,3 % | 0,8 % | 56,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 377 tkr | 1 205 tkr | 1 326 tkr | 1 295 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −37 tkr | 1 236 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −37 tkr | 1 236 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 236 tkr | −15 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 236 tkr | 15 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 027 tkr | 3 063 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −37 tkr | 1 236 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −515 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 11 085 tkr | 7 054 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 11 085 tkr | 7 054 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 11 085 tkr | 7 054 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 4 032 tkr | 2 403 tkr |
| Forskott fran kunder | 40 tkr | 211 tkr |
| Forslag disposition | 2 427 tkr | 2 463 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 427 tkr | 2 463 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 405 tkr | 246 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 62 tkr | 129 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 272 tkr | 272 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 210 tkr | 143 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 13 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 67 tkr | 38 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 0 | 0 |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 0 | 17 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 0 | 17 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 17 tkr | – |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 5 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 17 tkr | – |
| Lamnade koncernbidrag | 3 414 tkr | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 565 tkr | 147 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 256 tkr | 767 tkr |
| Periodiseringsfonder | 515 tkr | 515 tkr |
| Reservfond | 100 tkr | 100 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 3 414 tkr | 1 489 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 3 846 tkr | 1 796 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
PHM Redovisning ABHuvudarbetsställe
Västergatan 12 B, 352 31 Växjö
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556345-5731
Registreringsdatum
19 januari 1989
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Växjö, Kronobergs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
500 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.320 – Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.