PHoto Pelle Hybbinette AB
556747-1957Aktiebolagreg. 2007
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
733 tkr
Resultat efter fin. poster
291 tkr
Soliditet
83 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Klaragatan 7 B, 214 34 Malmö
Postadress
Klaragatan 7 B, 214 34 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva stillbild, film och rörlig media, manusarbete, journalistisk verksamhet, äga och förvalta värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 63 tkr | 39 tkr | 274 tkr |
| 2020 | 153 tkr | 25 tkr | 152 tkr |
| 2021 | 151 tkr | −38 tkr | 154 tkr |
| 2022 | 631 tkr | 178 tkr | 185 tkr |
| 2023 | 437 tkr | −146 tkr | 83 tkr |
| 2024 | 409 tkr | −36 tkr | 46 tkr |
| 2025 | 733 tkr | 291 tkr | 270 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 83,3 % – branschmedian 66,1 %
Vinstmarginal 39,7 % – branschmedian 7,8 %
Omsättningstillväxt 79,3 % – branschmedian −3,9 %
Median för 5817 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 733 | 409 | 437 | 631 | 151 | 153 | 63 |
| Rörelseintäkter | 733 | 409 | 437 | 631 | 151 | 153 | 63 |
| Råvaror och förnödenheter | 211 | 17 | 14 | 74 | 32 | 85 | 14 |
| Övriga externa kostnader | 184 | 166 | 189 | 141 | 64 | 43 | 10 |
| Personalkostnader | 0 | 262 | 367 | 238 | 94 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 47 | 0 | 13 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 442 | 445 | 582 | 453 | 189 | 128 | 24 |
| Rörelseresultat | 291 | −36 | −146 | 178 | −38 | 25 | 39 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 1 | −0 | 0 | 0 | 0 | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 291 | −36 | −146 | 178 | −38 | 25 | 39 |
| Bokslutsdispositioner | −40 | 0 | 44 | −44 | 40 | – | – |
| Resultat före skatt | 251 | −36 | −102 | 134 | 2 | 25 | 39 |
| Skatt på årets resultat | 27 | – | 0 | 28 | 1 | 7 | 8 |
| Årets resultat | 224 | −36 | −102 | 106 | 1 | 19 | 31 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 101 | 37 | 37 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 101 | 37 | 37 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 89 | – | 0 | 7 | 7 |
| Kortfristiga fordringar | 22 | 44 | 92 | 2 | 17 | 7 | 7 |
| Kassa och bank | 240 | 28 | 47 | 363 | 181 | 206 | 315 |
| Omsättningstillgångar | 262 | 71 | 139 | 366 | 198 | 213 | 322 |
| Summa tillgångar | 363 | 108 | 176 | 366 | 198 | 213 | 322 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 100 | 100 | 100 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 21 | 58 | 160 | 54 | 52 | 34 | 143 |
| Fritt eget kapital | 245 | 21 | 58 | 160 | 54 | 52 | 174 |
| Eget kapital | 270 | 46 | 83 | 185 | 154 | 152 | 274 |
| Obeskattade reserver | 40 | – | 0 | 44 | 0 | 40 | 40 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 5 | 3 | 3 | – | – |
| Skatteskulder | −1 | 0 | −28 | 2 | −25 | −19 | −17 |
| Kortfristiga skulder | 53 | 62 | 93 | 137 | 45 | 20 | 8 |
| Summa eget kapital och skulder | 363 | 108 | 176 | 366 | 198 | 213 | 322 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 50 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 83,3 % | 42,7 % | 47 % | 60 % | 77,4 % | 86,7 % | 95 % |
| Kassalikviditet | 499 % | 115 % | 149 % | 267 % | 442 % | 1 060 % | 4 119 % |
| Rörelsemarginal | 39,7 % | −8,9 % | −33,4 % | 28,2 % | −25,4 % | 16,5 % | 62,5 % |
| Vinstmarginal | 39,7 % | −8,9 % | −33,4 % | 28,2 % | −25,4 % | 16,5 % | 62,4 % |
| Omsättningstillväxt | 79,3 % | −6,3 % | −30,8 % | 318,8 % | −1,9 % | 143,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 82,9 % | −78,9 % | −123,2 % | 57,5 % | 0,7 % | 12,3 % | 11,3 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 224 tkr | −36 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 224 tkr | −36 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 36 tkr | 102 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −36 tkr | −102 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −40 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 245 tkr | 21 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 195 tkr | 21 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 50 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 101 tkr | 37 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 22 tkr | 44 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 53 tkr | 62 tkr |
| Periodiseringsfonder | 40 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
PHoto Pelle Hybbinette ABHuvudarbetsställe
Klaragatan 7 B, 214 34 Malmö
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556747-1957
Registreringsdatum
19 december 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 59.110 – Produktion av film, video och tv-program
- SNI 74.200 – Fotoverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.