PI Controlling AB
559022-5776Aktiebolagreg. 2015
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 722 tkr
Resultat efter fin. poster
556 tkr
Soliditet
91 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Härdstigen 3, 187 76 Täby
Postadress
c/o Ingela Nilsson, Härdstigen 3, 187 76 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall tillhandahålla ekonomitjänster inom redovisning, administration, löner och skattefrågor samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 2 782 tkr | 553 tkr | – |
| 2017 | 2 248 tkr | 1 067 tkr | – |
| 2018 | 2 004 tkr | 871 tkr | 1 500 tkr |
| 2019 | 1 943 tkr | 1 050 tkr | 2 111 tkr |
| 2020 | 2 043 tkr | 1 150 tkr | 2 785 tkr |
| 2021 | 2 267 tkr | 1 231 tkr | 3 505 tkr |
| 2022 | 2 685 tkr | 1 642 tkr | 4 558 tkr |
| 2023 | 2 250 tkr | 1 318 tkr | 5 479 tkr |
| 2024 | 2 039 tkr | 1 231 tkr | 6 316 tkr |
| 2025 | 1 722 tkr | 556 tkr | 6 779 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 90,9 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 32,3 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −15,6 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 722 | 2 039 | 2 250 | 2 685 | 2 267 | 2 043 | 1 943 | 2 004 | 2 248 | 2 782 |
| Rörelseintäkter | 1 722 | 2 039 | 2 250 | 2 685 | 2 267 | 2 043 | 1 943 | 2 004 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 127 | 118 | 150 | 148 | 112 | 112 | 110 | 147 | – | – |
| Personalkostnader | 1 211 | 949 | 940 | 894 | 924 | 781 | 783 | 986 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 338 | 1 067 | 1 090 | 1 042 | 1 036 | 893 | 893 | 1 133 | – | – |
| Rörelseresultat | 385 | 972 | 1 161 | 1 642 | 1 231 | 1 150 | 1 050 | 871 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 171 | 259 | 157 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 171 | 259 | 157 | 0 | – | 0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 556 | 1 231 | 1 318 | 1 642 | 1 231 | 1 150 | 1 050 | 871 | 1 067 | 553 |
| Bokslutsdispositioner | 44 | −160 | −143 | −310 | −311 | −290 | −264 | −219 | – | – |
| Resultat före skatt | 600 | 1 071 | 1 175 | 1 332 | 920 | 860 | 786 | 652 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 137 | 235 | 254 | 279 | 200 | 186 | 175 | 145 | – | – |
| Årets resultat | 464 | 836 | 921 | 1 053 | 720 | 674 | 611 | 507 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 62 | 0 | 29 | 63 | 15 | 13 | 5 | 74 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 408 | 360 | 329 | 192 | 132 | 325 | 192 | 136 | – | – |
| Kassa och bank | 8 852 | 8 242 | 7 478 | 6 542 | 5 184 | 3 977 | 3 258 | 2 650 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 9 260 | 8 603 | 7 807 | 6 734 | 5 316 | 4 302 | 3 449 | 2 785 | – | – |
| Summa tillgångar | 9 260 | 8 603 | 7 807 | 6 734 | 5 316 | 4 302 | 3 449 | 2 785 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 6 266 | 5 429 | 4 508 | 3 455 | 2 735 | 2 061 | 1 450 | 943 | – | – |
| Fritt eget kapital | 6 729 | 6 266 | 5 429 | 4 508 | 3 455 | 2 735 | 2 061 | 1 450 | – | – |
| Eget kapital | 6 779 | 6 316 | 5 479 | 4 558 | 3 505 | 2 785 | 2 111 | 1 500 | – | – |
| Obeskattade reserver | 2 060 | 2 104 | 1 944 | 1 801 | 1 491 | 1 180 | 890 | 626 | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 | 3 | 3 | 4 | 6 | 15 | 13 | 7 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 13 | 154 | 121 | 29 | 4 | 13 | 64 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 421 | 183 | 384 | 376 | 320 | 338 | 448 | 660 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 9 260 | 8 603 | 7 807 | 6 734 | 5 316 | 4 302 | 3 449 | 2 785 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 90,9 % | 92,8 % | 90 % | 88,9 % | 88,2 % | 86,5 % | 81,7 % | 71,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 2 201 % | 4 693 % | 2 033 % | 1 793 % | 1 659 % | 1 274 % | 769 % | 422 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 22,4 % | 47,7 % | 51,6 % | 61,2 % | 54,3 % | 56,3 % | 54,1 % | 43,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 32,3 % | 60,4 % | 58,6 % | 61,2 % | 54,3 % | 56,3 % | 54 % | 43,5 % | 47,5 % | 19,9 % |
| Omsättningstillväxt | −15,6 % | −9,4 % | −16,2 % | 18,4 % | 11 % | 5,1 % | −3 % | −10,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 6,8 % | 13,2 % | 16,8 % | 23,1 % | 20,5 % | 24,2 % | 29 % | 33,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 722 tkr | 2 039 tkr | 2 250 tkr | 2 685 tkr | 2 267 tkr | 1 022 tkr | 972 tkr | 1 002 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 464 tkr | 836 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 464 tkr | 836 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −836 tkr | −921 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 836 tkr | 921 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 44 tkr | −160 tkr |
| Forslag disposition | 6 729 tkr | 6 266 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 6 729 tkr | 6 266 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 153 tkr | 239 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 119 tkr | 30 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 83 tkr | 74 tkr |
| Periodiseringsfonder | 2 060 tkr | 2 104 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 74 tkr | 91 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 336 tkr | 93 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 dec. 2024 – 30 nov. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 dec. 2023 – 30 nov. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 dec. 2022 – 30 nov. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 dec. 2021 – 30 nov. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 dec. 2020 – 30 nov. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 dec. 2019 – 30 nov. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 dec. 2018 – 30 nov. 2019 · Inlämnad –
PI Controlling ABHuvudarbetsställe
Härdstigen 3, 187 76 Täby
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559022-5776
Registreringsdatum
12 augusti 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.