PI Management AB
556660-7809Aktiebolagreg. 2004
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
236 tkr
Resultat efter fin. poster
−168 tkr
Soliditet
70 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stormyrsvägen 21, 187 42 Täby
Postadress
Stormyrsvägen 21, 187 42 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva försäljning av nya och begagnade fritidsbåtar, båtmotorer, vattenskotrar och båttillbehör. Bolaget skall även bedriva konsultverksamhet inom IT & Telekom, samt försäljning av datorutrustning och mjukvaror samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 722 tkr | 642 tkr | – |
| 2019 | 2 691 tkr | 1 732 tkr | – |
| 2020 | 2 155 tkr | 918 tkr | 2 722 tkr |
| 2021 | 2 191 tkr | 1 480 tkr | 3 811 tkr |
| 2022 | 1 827 tkr | 330 tkr | 3 906 tkr |
| 2023 | 1 523 tkr | 220 tkr | – |
| 2024 | 1 464 tkr | −787 tkr | 3 016 tkr |
| 2025 | 236 tkr | −168 tkr | 3 158 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 70,5 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal −71,2 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −83,9 % – branschmedian −1,4 %
Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 236 | 1 464 | 1 523 | 1 827 | 2 191 | 2 155 | 2 691 | 1 722 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | −0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 236 | 1 464 | – | 1 827 | 2 191 | 2 155 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 320 | 407 | – | 286 | 237 | 202 | – | – |
| Personalkostnader | 113 | 839 | – | 999 | 1 017 | 925 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 434 | 1 246 | – | 1 285 | 1 254 | 1 127 | – | – |
| Rörelseresultat | −197 | 218 | – | 542 | 938 | 1 028 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | 670 | 0 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 44 | 54 | – | 33 | 18 | 13 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 24 | 20 | – | 17 | 10 | 7 | – | – |
| Finansiella poster | 29 | −1 005 | – | −212 | 542 | −110 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −168 | −787 | 220 | 330 | 1 480 | 918 | 1 732 | 642 |
| Bokslutsdispositioner | 358 | −91 | – | −145 | −241 | −261 | – | – |
| Resultat före skatt | 189 | −877 | – | 185 | 1 239 | 657 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 47 | 56 | – | 90 | 149 | 168 | – | – |
| Årets resultat | 142 | −933 | – | 95 | 1 090 | 490 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 208 | 5 130 | – | 2 427 | 1 493 | 1 221 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 5 208 | 5 130 | – | 2 427 | 1 493 | 1 221 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 457 | – | 221 | 14 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 305 | 744 | – | 3 741 | 3 283 | 2 692 | – | – |
| Kassa och bank | 11 | 144 | – | 0 | 147 | 87 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 316 | 888 | – | 3 741 | 3 429 | 2 779 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 524 | 6 017 | – | 6 169 | 4 923 | 4 000 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 103 | 103 | – | 103 | 103 | 103 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 913 | 3 846 | – | 3 708 | 2 619 | 2 129 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 055 | 2 913 | – | 3 803 | 3 708 | 2 619 | – | – |
| Eget kapital | 3 158 | 3 016 | – | 3 906 | 3 811 | 2 722 | – | – |
| Obeskattade reserver | 924 | 1 281 | – | 1 081 | 936 | 695 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 75 | – | 19 | 38 | 47 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 65 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 442 | 1 720 | – | 1 181 | 175 | 584 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 524 | 6 017 | – | 6 169 | 4 923 | 4 000 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | – | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 70,5 % | 67 % | – | 77,2 % | 92,5 % | 81,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 22 % | 52 % | – | 317 % | 1 956 % | 476 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −83,6 % | 14,9 % | – | 29,7 % | 42,8 % | 47,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | −71,2 % | −53,8 % | 14,5 % | 18,1 % | 67,5 % | 42,6 % | 64,4 % | 37,3 % |
| Omsättningstillväxt | −83,9 % | −3,9 % | −16,6 % | −16,6 % | 1,7 % | −19,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 4,5 % | −30,9 % | – | 2,4 % | 28,6 % | 18 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 236 tkr | 1 464 tkr | – | 1 827 tkr | 2 191 tkr | 2 155 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (43)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 200 tkr | 10 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 1 233 tkr | 1 043 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden lamnade aktieagartillskott | 190 tkr | 490 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | 1 033 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 1 033 tkr | 1 033 tkr |
| Andelar koncernforetag | 4 889 tkr | 315 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 4 889 tkr | 315 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 19 tkr | 32 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 693 tkr | 715 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 47 tkr | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 25 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | 6 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 9 tkr | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar | – | 10 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 674 tkr | 683 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 142 tkr | −933 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 142 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 933 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −933 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 3 158 tkr | 3 016 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 142 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring periodiseringsfond | 358 tkr | −91 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 0 | 1 |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 1 | 271 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring tillkommande fordringar | 0 | 10 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 0 | 1 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 100 tkr | 4 772 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 100 tkr | 4 772 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | 4 804 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 3 055 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 055 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 65 tkr | 202 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | −9 tkr | 1 039 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 240 tkr | 84 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 159 tkr | 1 266 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 26 tkr | 116 tkr |
| Periodiseringsfonder | 924 tkr | 1 281 tkr |
| Reservfond | 3 tkr | 3 tkr |
| Skulder intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 219 tkr | 219 tkr |
| Stallda sakerheter | 900 tkr | 900 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 900 tkr | 900 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 38 tkr | 44 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
PI Management ABHuvudarbetsställe
Stormyrsvägen 21, 187 42 Täby
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556660-7809
Registreringsdatum
20 april 2004
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
- SNI 46.141 – Provisionshandel med maskiner, industriell utrustning, fartyg och luftfartyg utom kontorsutrustning och datorer
- SNI 77.210 – Uthyrning och leasing av fritids- och sportutrustning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.