PI Montin AB
559199-7829Aktiebolagreg. 2019
Solna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 310 tkr
Resultat efter fin. poster
156 tkr
Soliditet
84 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Centralvägen 7, 171 68 Solna
Postadress
c/o Peter Montin, Centralvägen 7, 171 68 Solna
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom IT, Förvaltning, Krav och projektledning Coachtjänster till privatpersoner och företag.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 457 tkr | 246 tkr | 195 tkr |
| 2020 | 841 tkr | 348 tkr | 469 tkr |
| 2021 | 899 tkr | 177 tkr | 610 tkr |
| 2022 | 2 234 tkr | 1 473 tkr | 1 779 tkr |
| 2023 | 1 798 tkr | 848 tkr | 1 852 tkr |
| 2024 | 798 tkr | −147 tkr | 1 767 tkr |
| 2025 | 1 310 tkr | 156 tkr | 1 890 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 83,8 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 11,9 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 64,2 % – branschmedian −1,4 %
Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 310 | 798 | 1 798 | 2 234 | 899 | 841 | 457 |
| Övriga rörelseintäkter | 17 | – | – | – | 0 | 178 | 0 |
| Rörelseintäkter | 1 327 | 798 | 1 798 | 2 234 | 899 | 1 019 | 457 |
| Övriga externa kostnader | 14 | 11 | 19 | 17 | 14 | 12 | 14 |
| Personalkostnader | 1 161 | 955 | 956 | 742 | 706 | 659 | 197 |
| Rörelsekostnader | 1 174 | 966 | 974 | 759 | 721 | 671 | 211 |
| Rörelseresultat | 153 | −168 | 824 | 1 475 | 178 | 348 | 246 |
| Ränteintäkter och liknande | 10 | 32 | 25 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 7 | 11 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 3 | 21 | 24 | −1 | −1 | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 156 | −147 | 848 | 1 473 | 177 | 348 | 246 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 62 | – | – | – | 0 | −61 |
| Resultat före skatt | 156 | −85 | 848 | 1 473 | 177 | 348 | 185 |
| Skatt på årets resultat | 33 | 0 | 175 | 304 | 37 | 74 | 40 |
| Årets resultat | 123 | −85 | 673 | 1 170 | 141 | 273 | 145 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 199 | 173 | 191 | 653 | 243 | 128 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 748 | 173 | 191 | 653 | 243 | 128 | 0 |
| Kassa och bank | 1 508 | 1 617 | 2 525 | 2 001 | 743 | 737 | 429 |
| Omsättningstillgångar | 2 255 | 1 790 | 2 715 | 2 654 | 986 | 865 | 429 |
| Summa tillgångar | 2 255 | 1 790 | 2 715 | 2 654 | 986 | 865 | 429 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 717 | 1 802 | 1 129 | 560 | 419 | 145 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 840 | 1 717 | 1 802 | 1 729 | 560 | 419 | 145 |
| Eget kapital | 1 890 | 1 767 | 1 852 | 1 779 | 610 | 469 | 195 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 62 | 62 | 62 | 62 | 62 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatteskulder | – | −214 | 321 | 228 | 66 | 102 | 34 |
| Kortfristiga skulder | 365 | 23 | 802 | 813 | 315 | 335 | 172 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 255 | 1 790 | 2 715 | 2 654 | 986 | 865 | 429 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 1.5 | 1.5 | 1 | 1 | 0.8 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | – | 600 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 83,8 % | 98,7 % | 70 % | 68,9 % | 66,8 % | 59,8 % | 57 % |
| Kassalikviditet | 618 % | 7 860 % | 339 % | 326 % | 313 % | 258 % | 250 % |
| Rörelsemarginal | 11,7 % | −21 % | 45,8 % | 66 % | 19,9 % | 41,4 % | 53,9 % |
| Vinstmarginal | 11,9 % | −18,4 % | 47,2 % | 65,9 % | 19,7 % | 41,4 % | 53,8 % |
| Omsättningstillväxt | 64,2 % | −55,6 % | −19,5 % | 148,5 % | 6,9 % | 84 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 6,5 % | −4,8 % | 36,3 % | 65,7 % | 23,1 % | 58,3 % | 74,4 % |
| Omsättning per anställd | – | 532 tkr | 1 199 tkr | 2 234 tkr | 899 tkr | 1 051 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 38 tkr | −85 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 38 tkr | −85 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 85 tkr | −673 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −85 tkr | 673 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 1 767 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | – | −85 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | – | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 62 tkr |
| Forslag disposition | 1 840 tkr | 1 717 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 840 tkr | 1 717 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 548 tkr | 3 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 365 tkr | 236 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
PI Montin ABHuvudarbetsställe
Centralvägen 7, 171 68 Solna
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559199-7829
Registreringsdatum
22 mars 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Solna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 96.990 – Diverse övriga konsumenttjänster
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.