Pia Johansson Projekt AB
556828-2775Aktiebolagreg. 2010
Solna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
1 299 tkr
Resultat efter fin. poster
0 tkr
Soliditet
88 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hagalundsgatan 36 Lgh 1904, 169 64 Solna
Postadress
Hagalundsgatan 36 Lgh 1904, 169 64 Solna
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva försäljning av tjänster, produkter och verksamhetsutveckling inom området projektledning med förenlig verksamhet. Ävensom leverera specifika tjänster såsom projektledning, utbildning, verksamhetsanalyser, förstudier, upphandlingsunderlag, kravspecificering, bedriva utbildning och konsultationer inom hälsa och näring samt sälja därtill hörande produkter såsom kostprogram och dietprodukter och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 135 tkr | 133 tkr | – |
| 2017 | 1 273 tkr | 341 tkr | – |
| 2018 | 487 tkr | −258 tkr | – |
| 2019 | 561 tkr | 411 tkr | 1 827 tkr |
| 2020 | 1 272 tkr | 273 tkr | 1 576 tkr |
| 2021 | 1 364 tkr | 623 tkr | 1 943 tkr |
| 2022 | 1 544 tkr | 514 tkr | 2 248 tkr |
| 2023 | 1 336 tkr | 228 tkr | 2 457 tkr |
| 2024 | 1 381 tkr | 269 tkr | 2 434 tkr |
| 2025 | 1 585 tkr | 356 tkr | 2 768 tkr |
| 2026 | 1 299 tkr | 0 tkr | 2 790 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 88,2 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 0 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −18 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 299 | 1 585 | 1 381 | 1 336 | 1 544 | 1 364 | 1 272 | 561 | 487 | 1 273 | 1 135 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 49 | 1 | 0 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 299 | 1 585 | 1 381 | 1 336 | 1 544 | 1 413 | 1 272 | 561 | – | – | – |
| Handelsvaror | 85 | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 367 | 210 | 148 | 121 | 104 | 100 | 163 | 121 | – | – | – |
| Personalkostnader | 848 | 1 101 | 979 | 1 011 | 925 | 690 | 901 | 65 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 301 | 1 310 | 1 126 | 1 132 | 1 030 | 789 | 1 065 | 186 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −3 | 275 | 254 | 205 | 515 | 623 | 207 | 375 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 49 | 16 | 1 | 0 | 0 | 27 | 37 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | 3 | 82 | 15 | 23 | −0 | −0 | 65 | 37 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | 356 | 269 | 228 | 514 | 623 | 273 | 411 | −258 | 341 | 133 |
| Bokslutsdispositioner | 285 | 68 | 0 | 39 | −129 | −156 | −68 | −39 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 285 | 425 | 269 | 266 | 385 | 467 | 205 | 372 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 62 | 91 | 58 | 57 | 80 | 100 | 44 | 26 | – | – | – |
| Årets resultat | 223 | 334 | 212 | 209 | 305 | 367 | 161 | 347 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 555 | 1 555 | 1 555 | 1 555 | 1 555 | 1 555 | 1 555 | 1 298 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 555 | 1 555 | 1 555 | 1 555 | 1 555 | 1 555 | 1 555 | 1 298 | – | – | – |
| Kundfordringar | 277 | 377 | 358 | 331 | 318 | 469 | 255 | 323 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 352 | 459 | 430 | 434 | 430 | 471 | 266 | 624 | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | – | – | 0 | 146 | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 256 | 1 380 | 1 211 | 1 318 | 1 254 | 923 | 618 | 193 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 608 | 1 839 | 1 641 | 1 751 | 1 684 | 1 394 | 885 | 964 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 3 163 | 3 394 | 3 196 | 3 306 | 3 239 | 2 949 | 2 439 | 2 262 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 2 518 | 2 384 | 2 172 | 2 198 | 1 893 | 1 526 | 1 365 | 1 430 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 740 | 2 718 | 2 384 | 2 407 | 2 198 | 1 893 | 1 526 | 1 777 | – | – | – |
| Eget kapital | 2 790 | 2 768 | 2 434 | 2 457 | 2 248 | 1 943 | 1 576 | 1 827 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 285 | 353 | 353 | 392 | 263 | 107 | 39 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 49 | – | – | – | – | – | 0 | 5 | – | – | – |
| Skatteskulder | 51 | 51 | 44 | 76 | 180 | 85 | 13 | 0 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 372 | 341 | 409 | 496 | 599 | 743 | 756 | 396 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 163 | 3 394 | 3 196 | 3 306 | 3 239 | 2 949 | 2 439 | 2 262 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 200 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 88,2 % | 88,2 % | 84,9 % | 82,8 % | 79 % | 73 % | 68,1 % | 82,2 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 432 % | 539 % | 402 % | 353 % | 281 % | 188 % | 117 % | 244 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | −0,2 % | 17,3 % | 18,4 % | 15,3 % | 33,3 % | 45,7 % | 16,3 % | 66,8 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 0 % | 22,5 % | 19,5 % | 17,1 % | 33,3 % | 45,7 % | 21,5 % | 73,3 % | −53 % | 26,8 % | 11,7 % |
| Omsättningstillväxt | −18 % | 14,8 % | 3,4 % | −13,5 % | 13,2 % | 7,2 % | 126,7 % | 15,2 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 8 % | 12,1 % | 8,7 % | 8,5 % | 13,6 % | 18,9 % | 10,2 % | 19 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 1 181 tkr | 1 181 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 373 tkr | 373 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 223 tkr | 334 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 223 tkr | 334 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −334 tkr | −212 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 334 tkr | 212 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 2 790 tkr | 2 768 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 223 tkr | 334 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 285 tkr | 68 tkr |
| Forslag disposition | 2 740 tkr | 2 718 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 740 tkr | 2 518 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 7 tkr |
| Kassalikviditet | 4,32 | 5,39 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 75 tkr | 75 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 248 tkr | 265 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 285 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 34 tkr |
| Rorelsemarginal | 0 | 0,17 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 25 tkr | 25 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
Pia Johansson Projekt ABHuvudarbetsställe
Hagalundsgatan 36 Lgh 1904, 169 64 Solna
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556828-2775
Registreringsdatum
29 november 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Solna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.