Piece Of Work AB
559096-8631Aktiebolagreg. 2017
Strängnäs, Södermanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
1 198 tkr
Resultat efter fin. poster
59 tkr
Soliditet
70 %
Anställda
1
Piece Of Work
pieceofwork.se
Adresser
Besöksadress
Herdevägen 11, 645 40 Strängnäs
Postadress
Herdevägen 11, 645 40 Strängnäs
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom varumärkesstrategi, konceptutveckling, kommunikation, grafisk design och industridesign, äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 983 tkr | 155 tkr | – |
| 2019 | 2 631 tkr | 371 tkr | – |
| 2020 | 1 619 tkr | −144 tkr | 102 tkr |
| 2021 | 1 752 tkr | 984 tkr | 744 tkr |
| 2022 | 1 340 tkr | 298 tkr | 555 tkr |
| 2023 | 1 182 tkr | 229 tkr | 503 tkr |
| 2024 | 1 138 tkr | 112 tkr | 397 tkr |
| 2025 | 1 016 tkr | −90 tkr | 394 tkr |
| 2026 | 1 198 tkr | 59 tkr | 438 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 70,5 % – branschmedian 68,3 %
Vinstmarginal 4,9 % – branschmedian 9,3 %
Omsättningstillväxt 17,9 % – branschmedian −3,8 %
Median för 10899 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 198 | 1 016 | 1 138 | 1 182 | 1 340 | 1 752 | 1 619 | 2 631 | 1 983 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 110 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 198 | 1 016 | 1 138 | 1 182 | 1 340 | 1 862 | 1 619 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 3 | 0 | 13 | 33 | 182 | 171 | 253 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 221 | 203 | 128 | 121 | 118 | 116 | 392 | – | – |
| Personalkostnader | 912 | 905 | 889 | 797 | 739 | 589 | 1 116 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 136 | 1 108 | 1 030 | 952 | 1 040 | 876 | 1 761 | – | – |
| Rörelseresultat | 61 | −93 | 108 | 230 | 300 | 986 | −142 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 5 | 6 | 1 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | −2 | 2 | 4 | −1 | −2 | −2 | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 59 | −90 | 112 | 229 | 298 | 984 | −144 | 371 | 155 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 90 | – | – | 0 | −200 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 59 | −0 | 112 | 229 | 298 | 784 | −144 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 15 | 3 | 27 | 51 | 63 | 142 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 44 | −4 | 85 | 178 | 235 | 642 | −144 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 137 | 137 | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 137 | 137 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 141 | 119 | 143 | 120 | 450 | 0 | 180 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 226 | 175 | 152 | 241 | 464 | 271 | 206 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | – | 0 | 119 | 106 | 106 | 56 | 36 | – | – |
| Kassa och bank | 382 | 350 | 505 | 569 | 417 | 1 041 | 176 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 608 | 526 | 776 | 916 | 986 | 1 368 | 418 | – | – |
| Summa tillgångar | 745 | 663 | 776 | 916 | 986 | 1 368 | 418 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 344 | 347 | 263 | 275 | 270 | 52 | 196 | – | – |
| Fritt eget kapital | 388 | 344 | 347 | 453 | 505 | 694 | 52 | – | – |
| Eget kapital | 438 | 394 | 397 | 503 | 555 | 744 | 102 | – | – |
| Obeskattade reserver | 110 | 110 | 200 | 200 | 200 | 200 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 10 | 5 | 8 | 5 | 6 | 31 | 8 | – | – |
| Skatteskulder | 20 | 5 | 29 | 54 | 55 | 153 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 197 | 159 | 179 | 213 | 231 | 424 | 316 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 745 | 663 | 776 | 916 | 986 | 1 368 | 418 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 190 | 230 | 424 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 70,5 % | 72,6 % | 71,6 % | 72,2 % | 72,4 % | 66 % | 24,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 308 % | 331 % | 434 % | 430 % | 427 % | 323 % | 132 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 5,1 % | −9,1 % | 9,5 % | 19,5 % | 22,4 % | 56,3 % | −8,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 4,9 % | −8,9 % | 9,8 % | 19,4 % | 22,2 % | 56,2 % | −8,9 % | 14,1 % | 7,8 % |
| Omsättningstillväxt | 17,9 % | −10,7 % | −3,7 % | −11,8 % | −23,5 % | 8,2 % | −38,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 10,1 % | −0,9 % | 21,3 % | 35,4 % | 42,4 % | 86,3 % | −141 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 198 tkr | 1 016 tkr | 1 138 tkr | 1 182 tkr | 1 340 tkr | 1 752 tkr | 810 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 137 tkr | 137 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 137 tkr | 137 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | – | 137 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 44 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 44 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 4 tkr | −85 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −4 tkr | 85 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 438 tkr | 394 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 44 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 90 tkr |
| Forslag disposition | 388 tkr | 344 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 388 tkr | 344 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 5 tkr | 7 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 80 tkr | 38 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | – | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 157 tkr | 139 tkr |
| Periodiseringsfonder | 110 tkr | 110 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 0 | 12 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Piece Of Work ABHuvudarbetsställe
Herdevägen 11, 645 40 Strängnäs
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559096-8631
Registreringsdatum
11 januari 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Strängnäs, Södermanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 74.120 – Grafisk design och visuell kommunikation
- SNI 73.300 – PR och kommunikation
- SNI 74.110 – Industridesign och modedesign
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.