Pineuilh AB
556910-8078Aktiebolagreg. 2012
Skellefteå, Västerbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−2 tkr
Soliditet
65 %
Anställda
–
PineUilh.com for sale | Spaceship.com
PineUilh.com is for sale on Spaceship. Secure checkout and quick transfer. See all purchase options. No hidden fees.
pineuilh.com
Adresser
Besöksadress
Skellefteå
Postadress
Box 709, 931 27 Skellefteå
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet gällande huvudsakligen organisationsutveckling, äga och förvalta aktier samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | 200 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | 200 tkr | – |
| 2019 | – | 199 tkr | 562 tkr |
| 2020 | – | 199 tkr | 590 tkr |
| 2021 | – | 199 tkr | 599 tkr |
| 2022 | – | 198 tkr | 607 tkr |
| 2023 | – | −2 tkr | 25 416 tkr |
| 2024 | – | −2 tkr | 25 414 tkr |
| 2025 | – | −2 tkr | 25 412 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 64,6 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Rörelseresultat | −2 | −2 | −2 | −2 | −1 | −1 | −1 | – | – |
| Finansiella poster | – | – | 0 | 200 | 200 | 200 | 200 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −2 | −2 | −2 | 198 | 199 | 199 | 199 | 200 | 200 |
| Resultat före skatt | −2 | −2 | −2 | 198 | 199 | 199 | 199 | – | – |
| Årets resultat | −2 | −2 | −2 | 198 | 199 | 199 | 199 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 35 242 | 35 242 | 25 242 | 121 | 121 | 121 | 121 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 35 242 | 35 242 | 25 242 | 121 | 121 | 121 | 121 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 4 044 | 4 044 | 711 | 440 | 430 | 420 | 390 | – | – |
| Kassa och bank | 42 | 44 | 45 | 46 | 48 | 49 | 51 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 087 | 4 088 | 756 | 486 | 478 | 469 | 441 | – | – |
| Summa tillgångar | 39 329 | 39 330 | 25 998 | 607 | 599 | 590 | 562 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 25 364 | 25 366 | 25 367 | 359 | 350 | 342 | 313 | – | – |
| Fritt eget kapital | 25 362 | 25 364 | 25 366 | 557 | 549 | 540 | 512 | – | – |
| Eget kapital | 25 412 | 25 414 | 25 416 | 607 | 599 | 590 | 562 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 13 916 | 13 916 | 582 | – | – | – | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 39 329 | 39 330 | 25 998 | 607 | 599 | 590 | 562 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 190 | 190 | 190 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 64,6 % | 64,6 % | 97,8 % | 100 % | 100 % | 100 % | 100 % | – | – |
| Kassalikviditet | 29 % | 29 % | 130 % | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0 % | −0 % | −0 % | 32,7 % | 33,2 % | 33,6 % | 35,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 35 242 tkr | 35 242 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 35 242 tkr | 35 242 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden fusion | 0 | 10 000 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden lamnade aktieagartillskott | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −2 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −2 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 2 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −2 tkr | −2 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 4 044 tkr | 4 044 tkr |
| Forslag disposition | 25 362 tkr | 25 364 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 25 362 tkr | 25 364 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 13 916 tkr | 13 916 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Pineuilh ABHuvudarbetsställe
Skellefteå
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556910-8078
Registreringsdatum
16 november 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Skellefteå, Västerbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.