Piteå Fasadmontage & Teknik AB
556388-5622Aktiebolagreg. 1990
Järfälla, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
262 tkr
Resultat efter fin. poster
141 tkr
Soliditet
85 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Skyttens Väg 1, 175 65 Järfälla
Postadress
Skyttens Väg 1, 175 65 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva byggnadsmontage, bilreparationer, verkstadsarbete och idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 276 tkr | 202 tkr | – |
| 2018 | 751 tkr | 164 tkr | – |
| 2019 | 272 tkr | 62 tkr | 438 tkr |
| 2020 | 233 tkr | 74 tkr | 381 tkr |
| 2021 | 183 tkr | 84 tkr | 386 tkr |
| 2022 | 158 tkr | 47 tkr | 359 tkr |
| 2023 | 219 tkr | 61 tkr | 342 tkr |
| 2024 | 216 tkr | 74 tkr | 338 tkr |
| 2025 | 262 tkr | 141 tkr | 370 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 84,6 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 54 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 21,2 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 262 | 216 | 219 | 158 | 183 | 233 | 272 | 751 | 1 276 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 21 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 262 | 216 | 240 | 158 | 183 | 233 | 272 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 71 | 110 | 125 | 61 | 61 | 116 | 163 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 46 | 39 | 48 | 35 | 45 | 39 | 48 | – | – |
| Personalkostnader | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 3 | 5 | 5 | 5 | – | – |
| Rörelsekostnader | 119 | 149 | 173 | 99 | 112 | 159 | 211 | – | – |
| Rörelseresultat | 143 | 68 | 67 | 58 | 72 | 73 | 61 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −2 | 6 | −6 | −11 | 12 | 0 | 1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 141 | 74 | 61 | 47 | 84 | 74 | 62 | 164 | 202 |
| Bokslutsdispositioner | −37 | −18 | −17 | −15 | −18 | −18 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 105 | 56 | 44 | 33 | 66 | 56 | 62 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 23 | 11 | 11 | 9 | 12 | 12 | 15 | – | – |
| Årets resultat | 82 | 46 | 33 | 23 | 54 | 44 | 47 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 8 | 13 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 13 | 16 | 11 | 19 | 30 | 19 | 19 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 13 | 16 | 11 | 19 | 33 | 26 | 31 | – | – |
| Kundfordringar | 59 | 73 | 78 | 26 | 22 | 27 | 101 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 112 | 137 | 141 | 89 | 83 | 88 | 164 | – | – |
| Kassa och bank | 427 | 309 | 311 | 356 | 349 | 328 | 366 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 540 | 447 | 452 | 445 | 432 | 416 | 530 | – | – |
| Summa tillgångar | 552 | 462 | 463 | 464 | 465 | 443 | 561 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 168 | 172 | 189 | 216 | 211 | 218 | 271 | – | – |
| Fritt eget kapital | 250 | 218 | 222 | 239 | 266 | 261 | 318 | – | – |
| Eget kapital | 370 | 338 | 342 | 359 | 386 | 381 | 438 | – | – |
| Obeskattade reserver | 122 | 86 | 68 | 51 | 36 | 18 | 0 | – | – |
| Långfristiga skulder | 4 | 4 | 4 | 4 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 4 | 8 | 11 | 12 | 7 | 7 | 70 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 56 | 35 | 49 | 50 | 44 | 43 | 124 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 552 | 462 | 463 | 464 | 465 | 443 | 561 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 84,6 % | 87,8 % | 85,7 % | 86,1 % | 89 % | 89,4 % | 78 % | – | – |
| Kassalikviditet | 957 % | 1 275 % | 930 % | 885 % | 989 % | 965 % | 428 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 54,6 % | 31,3 % | 30,8 % | 37 % | 39 % | 31,5 % | 22,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 54 % | 34,2 % | 28 % | 30,1 % | 45,8 % | 31,7 % | 22,7 % | 21,9 % | 15,8 % |
| Omsättningstillväxt | 21,2 % | −1,1 % | 38,7 % | −13,9 % | −21,3 % | −14,6 % | −63,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 22,2 % | 13,5 % | 9,7 % | 6,5 % | 14,1 % | 11,5 % | 10,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 13 tkr | 16 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 87 tkr | 87 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 3 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | – | 5 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 74 tkr | 71 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 82 tkr | 46 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 82 tkr | 46 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −46 tkr | −33 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 46 tkr | 33 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 50 tkr | 50 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −37 tkr | −18 tkr |
| Forslag disposition | 250 tkr | 218 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 150 tkr | 168 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 100 tkr | 50 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 25 tkr | 25 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 3 tkr | −5 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 53 tkr | 64 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 42 tkr | 17 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 4 tkr | 4 tkr |
| Periodiseringsfonder | 122 tkr | 86 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 419 | 413 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 11 tkr | 11 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Piteå Fasadmontage & Teknik ABHuvudarbetsställe
Skyttens Väg 1, 175 65 Järfälla
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556388-5622
Registreringsdatum
14 mars 1990
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.240 – Andra bygginstallationer
- SNI 25.530 – Metallegoarbeten
- SNI 95.311 – Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.