Pizet Medical AB
559191-5243Aktiebolagreg. 2019
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
1 006 tkr
Resultat efter fin. poster
362 tkr
Soliditet
91 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tantogatan 47 7 Tr, Lgh 1701, 118 42 Stockholm
Postadress
c/o Georgios Papatziamos, Tantogatan 47 7 Tr, Lgh 1701, 118 42 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva hälso- och sjukvårdsverksamhet, medicinsk forskning och utveckling samt utbildning. Bolaget ska även äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 2 372 tkr | 1 616 tkr | 998 tkr |
| 2021 | 2 889 tkr | 1 894 tkr | 1 817 tkr |
| 2022 | 2 766 tkr | 1 648 tkr | 2 628 tkr |
| 2023 | 2 776 tkr | 1 404 tkr | 3 274 tkr |
| 2024 | 1 175 tkr | 338 tkr | 3 187 tkr |
| 2025 | 787 tkr | 343 tkr | 3 518 tkr |
| 2026 | 1 006 tkr | 362 tkr | 3 549 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 91,2 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 36 % – branschmedian 21 %
Omsättningstillväxt 27,8 % – branschmedian −2 %
Median för 17280 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 006 | 787 | 1 175 | 2 776 | 2 766 | 2 889 | 2 372 |
| Rörelseintäkter | 1 006 | 787 | 1 175 | 2 776 | 2 766 | 2 889 | 2 372 |
| Råvaror och förnödenheter | 231 | 148 | 547 | 476 | 600 | 782 | 478 |
| Övriga externa kostnader | 259 | 183 | 121 | 578 | 497 | 205 | 279 |
| Personalkostnader | 265 | 267 | 283 | 332 | 18 | 8 | – |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 5 | 5 | 5 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 760 | 604 | 955 | 1 391 | 1 115 | 995 | 757 |
| Rörelseresultat | 246 | 184 | 220 | 1 385 | 1 651 | 1 894 | 1 616 |
| Ränteintäkter och liknande | 116 | 159 | 118 | 23 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | −0 | 3 | 3 | 0 | – |
| Finansiella poster | 116 | 159 | 118 | 19 | −3 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 362 | 343 | 338 | 1 404 | 1 648 | 1 894 | 1 616 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 400 | −201 | −350 | −400 | −470 | −400 |
| Resultat före skatt | 362 | 743 | 137 | 1 054 | 1 248 | 1 424 | 1 216 |
| Skatt på årets resultat | 81 | 162 | 37 | 218 | 258 | 305 | 268 |
| Årets resultat | 281 | 581 | 100 | 836 | 990 | 1 119 | 948 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 5 | 10 | 15 | 20 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 5 | 10 | 15 | 20 | – | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 30 | 0 | 28 | – | 0 | 177 |
| Kortfristiga fordringar | 107 | 259 | 288 | 32 | 43 | 36 | 213 |
| Kortfristiga placeringar | 4 107 | 4 208 | 4 317 | 4 142 | – | – | – |
| Kassa och bank | 910 | 603 | 638 | 887 | 4 324 | 3 369 | 1 528 |
| Omsättningstillgångar | 5 124 | 5 069 | 5 243 | 5 062 | 4 366 | 3 404 | 1 741 |
| Summa tillgångar | 5 129 | 5 079 | 5 258 | 5 082 | 4 366 | 3 404 | 1 741 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 3 218 | 2 887 | 3 037 | 2 388 | 1 767 | 648 | 0 |
| Fritt eget kapital | 3 499 | 3 468 | 3 137 | 3 224 | 2 578 | 1 767 | 948 |
| Eget kapital | 3 549 | 3 518 | 3 187 | 3 274 | 2 628 | 1 817 | 998 |
| Obeskattade reserver | 1 421 | 1 421 | 1 821 | 1 620 | 1 270 | 870 | 400 |
| Leverantörsskulder | 37 | 17 | 78 | 8 | 0 | −19 | – |
| Skatteskulder | 17 | – | – | 0 | 380 | 557 | 261 |
| Kortfristiga skulder | 159 | 141 | 250 | 188 | 469 | 717 | 343 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 129 | 5 079 | 5 258 | 5 082 | 4 366 | 3 404 | 1 741 |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 300 | 250 | 250 | 187 | 190 | 180 | 300 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 91,2 % | 91,5 % | 88,1 % | 89,7 % | 83,3 % | 73,7 % | 75,6 % |
| Kassalikviditet | 3 214 % | 3 607 % | 2 096 % | 2 695 % | 931 % | 475 % | 508 % |
| Rörelsemarginal | 24,5 % | 23,3 % | 18,7 % | 49,9 % | 59,7 % | 65,6 % | 68,1 % |
| Vinstmarginal | 36 % | 43,6 % | 28,7 % | 50,6 % | 59,6 % | 65,6 % | 68,1 % |
| Omsättningstillväxt | 27,8 % | −33 % | −57,7 % | 0,4 % | −4,3 % | 21,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 7,9 % | 16,5 % | 3,1 % | 25,6 % | 37,7 % | 61,6 % | 95 % |
| Omsättning per anställd | 1 006 tkr | 787 tkr | 1 175 tkr | 2 776 tkr | 2 766 tkr | 2 889 tkr | 2 372 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 281 tkr | 581 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 281 tkr | 581 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −581 tkr | −100 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 581 tkr | 100 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 250 tkr | 250 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 400 tkr |
| Forslag disposition | 3 499 tkr | 3 468 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 199 tkr | 3 218 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 300 tkr | 250 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | −1 | – |
| Inventarier verktyg installationer | 5 tkr | 10 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 5 tkr | 10 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 20 tkr | 15 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | 5 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 107 tkr | 229 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 4 107 tkr | 4 208 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 46 tkr | 62 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 421 tkr | 1 421 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 59 tkr | 61 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 feb. 2025 – 31 jan. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 feb. 2024 – 31 jan. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 feb. 2023 – 31 jan. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 feb. 2022 – 31 jan. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 feb. 2021 – 31 jan. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 feb. 2020 – 31 jan. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 16 jan. 2019 – 31 jan. 2020 · Inlämnad –
Pizet Medical ABHuvudarbetsställe
Tantogatan 47 7 Tr, Lgh 1701, 118 42 Stockholm
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559191-5243
Registreringsdatum
16 januari 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.222 – Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.