PJ Mäkleri & Juridik AB
556696-4127Aktiebolagreg. 2006
Sollentuna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
554 tkr
Resultat efter fin. poster
604 tkr
Soliditet
43 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Valkyrievägen 9, 191 45 Sollentuna
Postadress
Valkyrievägen 9, 191 45 Sollentuna
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva förmedling och värdering av fastigheter, bostadsrätter, byggnad på annans mark, tomträtter, andelsrätter avseende lägenhet, arrenderätter eller hyresrätter och konsultära tjänster inom fastighetsbranschen samt ekonomisk och juridisk rådgivning samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2018 | 175 tkr | −77 tkr | 275 tkr |
| 2019 | 982 tkr | 106 tkr | 370 tkr |
| 2020 | 1 tkr | −0 tkr | 122 tkr |
| 2021 | 1 tkr | 0 tkr | 321 tkr |
| 2022 | 1 tkr | 0 tkr | 361 tkr |
| 2023 | 1 148 tkr | 415 tkr | 424 tkr |
| 2024 | 1 162 tkr | 237 tkr | 204 tkr |
| 2025 | 554 tkr | 604 tkr | 757 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 43,4 % – branschmedian 77,2 %
Vinstmarginal 109,1 % – branschmedian 22,1 %
Omsättningstillväxt −52,3 % – branschmedian −1,1 %
Median för 2809 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 554 | 1 162 | 1 148 | 1 | 1 | 1 | 982 | 175 | 0 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | – | – | 0 | −85 | 85 | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 14 | 14 | 92 | 166 | 0 | 28 | 91 | – |
| Rörelseintäkter | 554 | 1 176 | 1 163 | 784 | 1 034 | 1 293 | 1 010 | 266 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 23 | 45 | 58 | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | – | 0 | 41 | – |
| Övriga externa kostnader | 239 | 213 | 333 | 383 | 377 | 456 | 255 | 220 | – |
| Personalkostnader | 238 | 500 | 332 | 80 | 455 | 910 | 641 | 143 | – |
| Av- och nedskrivningar | 201 | 112 | 20 | 20 | 2 | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 32 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 700 | 902 | 743 | 483 | 834 | 1 366 | 896 | 404 | – |
| Rörelseresultat | −146 | 274 | 419 | 301 | 200 | −73 | 114 | −138 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 6 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 37 | 42 | 4 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 751 | −37 | −4 | 0 | −2 | −174 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 604 | 237 | 415 | 0 | 0 | −0 | 106 | −77 | 0 |
| Resultat före skatt | 604 | 237 | 415 | 301 | 198 | −247 | 106 | −77 | – |
| Skatt på årets resultat | 126 | 58 | 91 | 60 | – | 0 | 10 | 0 | – |
| Årets resultat | 478 | 179 | 324 | 241 | 198 | −247 | 95 | −77 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 377 | 697 | 229 | 79 | 99 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 597 | 513 | – | – | – | 0 | 174 | 174 | – |
| Anläggningstillgångar | 974 | 1 210 | 229 | 79 | 99 | 0 | 174 | 174 | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 120 | – | – | 0 | 2 | 5 | – |
| Kortfristiga fordringar | 845 | 229 | 729 | 288 | 208 | 12 | 3 | 58 | – |
| Kortfristiga placeringar | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 10 | – |
| Kassa och bank | −78 | 156 | 69 | 214 | 144 | 636 | 439 | 55 | – |
| Omsättningstillgångar | 770 | 387 | 800 | 504 | 354 | 650 | 445 | 123 | – |
| Summa tillgångar | 1 744 | 1 596 | 1 029 | 583 | 454 | 650 | 618 | 297 | – |
| Aktiekapital | 100 | 25 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 25 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – |
| Balanserat resultat | 179 | 0 | 0 | 21 | 22 | 270 | 175 | 251 | – |
| Fritt eget kapital | 657 | 179 | 324 | 261 | 221 | 22 | 270 | 175 | – |
| Eget kapital | 757 | 204 | 424 | 361 | 321 | 122 | 370 | 275 | – |
| Långfristiga skulder | 536 | 747 | 164 | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 100 | 0 | 3 | – | – | 0 | 31 | 3 | – |
| Skatteskulder | 153 | 119 | 151 | 60 | – | – | 0 | 12 | – |
| Kortfristiga skulder | 451 | 645 | 441 | 222 | 133 | 528 | 249 | 22 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 744 | 1 596 | 1 029 | 583 | 454 | 650 | 618 | 297 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 300 | −179 | 324 | 261 | 200 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 43,4 % | 12,8 % | 41,2 % | 61,9 % | 70,7 % | 18,8 % | 59,8 % | 92,6 % | – |
| Kassalikviditet | 171 % | 60 % | 181 % | 227 % | 267 % | 123 % | 179 % | 556 % | – |
| Rörelsemarginal | −26,5 % | 23,5 % | 36,5 % | 38 723,7 % | 21 336 % | −5 683,3 % | 11,6 % | −78,6 % | – |
| Vinstmarginal | 109,1 % | 20,4 % | 36,1 % | 38,7 % | 21,1 % | −19,1 % | 10,8 % | −44 % | 72,4 % |
| Omsättningstillväxt | −52,3 % | 1,2 % | 47,8 % | −0,6 % | −27,3 % | 31,6 % | 461,1 % | −56 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 63,2 % | 87,7 % | 76,4 % | 66,6 % | 61,8 % | −202,2 % | 25,8 % | −28 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | 574 tkr | 0 tkr | 0 tkr | 1 tkr | 982 tkr | 175 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (36)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 597 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | 513 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 597 tkr | 513 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 513 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 597 tkr | 513 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 478 tkr | 179 tkr |
| Forandring eget kapital aktiekapital overforing fritt eget kapital aterbetalning aktieagare | – | 75 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 478 tkr | 179 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −179 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 324 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 179 tkr | – |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 18 tkr | 39 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 101 tkr | 101 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 82 tkr | 62 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 20 tkr | 20 tkr |
| Forslag disposition | 657 tkr | −179 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 357 tkr | – |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 300 tkr | −179 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 16 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 358 tkr | 658 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 750 tkr | 750 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 392 tkr | 92 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 581 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 130 tkr | 92 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | −170 tkr | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 536 tkr | 747 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 845 tkr | 213 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 2 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 175 tkr | 512 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 0 | −301 |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 536 tkr | 747 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 886 tkr | – |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −99 tkr | – |
| Stallda sakerheter | 150 tkr | 150 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 150 tkr | 150 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 22 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
PJ Mäkleri & Juridik ABHuvudarbetsställe
Valkyrievägen 9, 191 45 Sollentuna
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556696-4127
Registreringsdatum
13 januari 2006
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sollentuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 66.120 – Verksamhet utförd av värdepappers- och varumäklare
- SNI 66.190 – Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet
- SNI 68.310 – Förmedling avseende fastighetsverksamhet
- SNI 69.102 – Juridiska byråers verksamhet m.m.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.