PK i Nässjö AB
556742-4105Aktiebolagreg. 2007
Nässjö, Jönköpings län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
988 tkr
Resultat efter fin. poster
−541 tkr
Soliditet
31 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Södra Lövåsgatan 5, 571 40 Nässjö
Postadress
Södra Lövåsgatan 5, 571 40 Nässjö
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1 464 tkr | −2 602 tkr | – |
| 2022 | 1 891 tkr | −2 044 tkr | – |
| 2023 | 988 tkr | 8 348 tkr | 6 696 tkr |
| 2024 | 883 tkr | −677 tkr | 4 519 tkr |
| 2025 | 945 tkr | −466 tkr | 4 053 tkr |
| 2026 | 988 tkr | −541 tkr | 3 512 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 30,6 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −54,8 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 4,6 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 988 | 945 | 883 | 988 | 1 891 | 1 464 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 2 | 9 670 | – | – |
| Rörelseintäkter | 988 | 945 | 884 | 10 658 | – | – |
| Handelsvaror | 440 | 376 | 507 | 685 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 294 | 140 | 171 | 172 | – | – |
| Personalkostnader | 371 | 304 | 356 | 1 041 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 172 | 152 | 152 | 152 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 277 | 973 | 1 186 | 2 050 | – | – |
| Rörelseresultat | −289 | −28 | −302 | 8 609 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 22 | 49 | 14 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 256 | 351 | 424 | 274 | – | – |
| Finansiella poster | −252 | −438 | −375 | −260 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −541 | −466 | −677 | 8 348 | −2 044 | −2 602 |
| Resultat före skatt | −541 | −466 | −677 | 8 348 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 487 | – | – |
| Årets resultat | −541 | −466 | −677 | 7 862 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 10 101 | 10 030 | 10 182 | 10 335 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 60 | 60 | 114 | 114 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 10 161 | 10 090 | 10 296 | 10 448 | – | – |
| Kundfordringar | 18 | 13 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 621 | 599 | 633 | 1 695 | – | – |
| Kassa och bank | 690 | 1 405 | 2 008 | 3 768 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 310 | 2 004 | 2 641 | 5 463 | – | – |
| Summa tillgångar | 11 471 | 12 094 | 12 937 | 15 911 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 408 | 426 | 444 | 461 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 645 | 4 093 | 4 621 | −1 759 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 104 | 3 627 | 4 076 | 6 235 | – | – |
| Eget kapital | 3 512 | 4 053 | 4 519 | 6 696 | – | – |
| Långfristiga skulder | 7 550 | 7 710 | 8 020 | 8 730 | – | – |
| Leverantörsskulder | 64 | 46 | 93 | 52 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 409 | 330 | 398 | 485 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 11 471 | 12 094 | 12 937 | 15 911 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 2 000 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 30,6 % | 33,5 % | 34,9 % | 42,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 321 % | 607 % | 664 % | 1 127 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −29,3 % | −3 % | −34,2 % | 871,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | −54,8 % | −49,3 % | −76,7 % | 844,9 % | −108,1 % | −177,7 % |
| Omsättningstillväxt | 4,6 % | 7 % | −10,6 % | −47,8 % | 29,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −15,4 % | −11,5 % | −15 % | 117,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 494 tkr | 472 tkr | 442 tkr | 494 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (43)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | – | 45 tkr |
| Andelar koncernforetag | 50 tkr | 50 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 10 tkr | 10 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −541 tkr | −466 tkr |
| Byggnader mark | 9 877 tkr | 10 030 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 10 453 tkr | 10 453 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 068 tkr | 933 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 135 tkr | 135 tkr |
| Byggnader mark forandring uppskrivningar arets avskrivningar uppskrivet belopp | 18 tkr | 18 tkr |
| Byggnader mark uppskrivningar | 492 tkr | 510 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −541 tkr | −466 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 466 tkr | 677 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −466 tkr | −677 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 512 tkr | 4 053 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −541 tkr | −466 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 568 tkr | 547 tkr |
| Forslag disposition | 3 104 tkr | 3 627 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 104 tkr | 3 627 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 3 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 126 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 145 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 19 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 145 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 19 tkr | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 7 200 tkr | 7 360 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 35 tkr | 36 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 342 | 8 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 160 tkr | 160 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 350 tkr | 350 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 7 200 tkr | 7 360 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 98 tkr | – |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 98 tkr | – |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 98 tkr | – |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | −108 tkr |
| Stallda sakerheter | 9 455 tkr | 9 455 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 8 250 tkr | 8 250 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 1 205 tkr | 1 205 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 185 tkr | 116 tkr |
| Uppskrivningsfond | 308 tkr | 326 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
PK i Nässjö ABHuvudarbetsställe
Södra Lövåsgatan 5, 571 40 Nässjö
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556742-4105
Registreringsdatum
9 november 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nässjö, Jönköpings län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 81.100 – Fastighetsrelaterad stödverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.