Pkallenbach Consulting AB
559141-2431Aktiebolagreg. 2017
Upplands Väsby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 825 tkr
Resultat efter fin. poster
418 tkr
Soliditet
73 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Runbyvägen 53, 194 44 Upplands Väsby
Postadress
Runbyvägen 53, 194 44 Upplands Väsby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom IT och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | 26 tkr | 144 tkr |
| 2020 | – | 527 tkr | 671 tkr |
| 2021 | – | −441 tkr | 230 tkr |
| 2022 | 381 tkr | 360 tkr | 347 tkr |
| 2023 | 2 228 tkr | 1 127 tkr | 1 020 tkr |
| 2024 | 2 371 tkr | 1 117 tkr | 1 004 tkr |
| 2025 | 1 825 tkr | 418 tkr | 1 252 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 73 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 22,9 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −23 % – branschmedian −1,4 %
Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 825 | 2 371 | 2 228 | 381 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 825 | 2 371 | 2 228 | 381 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 240 | 261 | 128 | 17 | 14 | 15 | 13 |
| Personalkostnader | 1 162 | 1 019 | 992 | 4 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 402 | 1 280 | 1 120 | 21 | 14 | 15 | 13 |
| Rörelseresultat | 423 | 1 091 | 1 108 | 360 | −14 | −15 | −12 |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 27 | 20 | 1 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 9 | 1 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −5 | 26 | 19 | 1 | −428 | 542 | 38 |
| Resultat efter finansiella poster | 418 | 1 117 | 1 127 | 360 | −441 | 527 | 26 |
| Bokslutsdispositioner | −100 | 0 | −280 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 318 | 1 117 | 847 | 360 | −441 | 527 | 26 |
| Skatt på årets resultat | 70 | 232 | 174 | 63 | – | – | – |
| Årets resultat | 248 | 885 | 673 | 297 | −441 | 527 | 26 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 | 6 | 6 | – | – | 0 | 550 |
| Anläggningstillgångar | 6 | 6 | 6 | – | – | 0 | 550 |
| Kundfordringar | 290 | 227 | 208 | 288 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 461 | 788 | 366 | 443 | 0 | 875 | 0 |
| Kassa och bank | 1 661 | 1 271 | 1 795 | 437 | 452 | 18 | 147 |
| Omsättningstillgångar | 2 123 | 2 059 | 2 161 | 880 | 452 | 893 | 147 |
| Summa tillgångar | 2 129 | 2 065 | 2 167 | 880 | 452 | 893 | 696 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 954 | 70 | 297 | 0 | 621 | 94 | 69 |
| Fritt eget kapital | 1 202 | 954 | 970 | 297 | 180 | 621 | 94 |
| Eget kapital | 1 252 | 1 004 | 1 020 | 347 | 230 | 671 | 144 |
| Obeskattade reserver | 380 | 280 | 280 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 26 | 13 | 23 | 5 | – | – | – |
| Skatteskulder | 117 | 447 | 287 | 63 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 496 | 781 | 868 | 533 | 222 | 222 | 552 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 129 | 2 065 | 2 167 | 880 | 452 | 893 | 696 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 500 | – | 900 | – | 180 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 73 % | 59,4 % | 57,3 % | 39,4 % | 50,9 % | 75,2 % | 20,7 % |
| Kassalikviditet | 428 % | 264 % | 249 % | 165 % | 204 % | 403 % | 27 % |
| Rörelsemarginal | 23,2 % | 46 % | 49,7 % | 94,4 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 22,9 % | 47,1 % | 50,6 % | 94,5 % | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | −23 % | 6,4 % | 484,8 % | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 19,8 % | 88,1 % | 66 % | 85,6 % | −191,9 % | 78,5 % | 17,8 % |
| Omsättning per anställd | 1 825 tkr | 2 371 tkr | 2 228 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 6 tkr | 6 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 6 tkr | 6 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 248 tkr | 885 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 248 tkr | 885 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −885 tkr | −673 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 885 tkr | 673 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 900 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 252 tkr | 1 004 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 248 tkr | 885 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 900 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −100 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 1 202 tkr | 954 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 702 tkr | 954 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 12 tkr | 11 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 4 tkr | 270 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 236 tkr | 313 tkr |
| Periodiseringsfonder | 380 tkr | 280 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 156 tkr | 280 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 117 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Pkallenbach Consulting ABHuvudarbetsställe
Runbyvägen 53, 194 44 Upplands Väsby
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559141-2431
Registreringsdatum
20 december 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Upplands Väsby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.