PL Skiss & Original Aktiebolag
556453-9889Aktiebolagreg. 1994
Lidingö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
733 tkr
Resultat efter fin. poster
621 tkr
Soliditet
78 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Pyrolavägen 28 Lgh 1103, 181 60 Lidingö
Postadress
c/o Lindgren, Pyrolavägen 28 Lgh 1103, 181 60 Lidingö
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet skall vara formgivning, design, layout, marknadsföring, fotografering och konsultverksamhet inom reklambranschen samt framtagning av internet- och webbaserade datalösningar inom digital marknadsföring, reklam, kommunikation och hosting, handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 32 tkr | −69 tkr | – |
| 2017 | 20 tkr | −47 tkr | – |
| 2018 | 7 tkr | −170 tkr | 101 tkr |
| 2019 | 23 tkr | −12 tkr | 89 tkr |
| 2020 | 12 tkr | −21 tkr | 68 tkr |
| 2021 | 22 tkr | 2 tkr | 70 tkr |
| 2022 | 241 tkr | 160 tkr | 230 tkr |
| 2023 | 384 tkr | 305 tkr | 534 tkr |
| 2024 | 555 tkr | 442 tkr | 699 tkr |
| 2025 | 733 tkr | 621 tkr | 1 067 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 78,1 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal 84,7 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt 32,1 % – branschmedian −4,4 %
Median för 8459 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 733 | 555 | 384 | 241 | 22 | 12 | 23 | 7 | 20 | 32 |
| Rörelseintäkter | 733 | 555 | 384 | 241 | 22 | 12 | 23 | 7 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 106 | 112 | 74 | 41 | 29 | 31 | 46 | 75 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 2 | – | – | – | – | – | 0 | 5 | – | – |
| Rörelsekostnader | 108 | 112 | 74 | 41 | 29 | 31 | 46 | 80 | – | – |
| Rörelseresultat | 625 | 442 | 310 | 200 | −7 | −19 | −23 | −74 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | −0 | −0 | −0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −4 | 0 | −5 | −40 | 9 | −2 | 11 | −96 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 621 | 442 | 305 | 160 | 2 | −21 | −12 | −170 | −47 | −69 |
| Bokslutsdispositioner | −156 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 464 | 442 | 305 | 160 | 2 | −21 | −12 | −170 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 97 | 53 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 368 | 390 | 305 | 160 | 2 | −21 | −12 | −170 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 17 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 975 | 145 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 992 | 145 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 55 | 0 | 0 | 5 | 5 | 7 | 8 | 24 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 3 | 8 | 7 | 11 | 49 | 39 | 41 | 31 | – | – |
| Kassa och bank | 474 | 733 | 622 | 279 | 28 | 34 | 52 | 58 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 531 | 742 | 629 | 295 | 82 | 80 | 101 | 113 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 524 | 887 | 629 | 295 | 82 | 80 | 101 | 113 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 579 | 189 | 110 | −50 | −52 | −31 | −19 | 151 | – | – |
| Fritt eget kapital | 947 | 579 | 414 | 110 | −50 | −52 | −31 | −19 | – | – |
| Eget kapital | 1 067 | 699 | 534 | 230 | 70 | 68 | 89 | 101 | – | – |
| Obeskattade reserver | 156 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 149 | 53 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 301 | 188 | 94 | 65 | 12 | 12 | 12 | 12 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 524 | 887 | 629 | 295 | 82 | 80 | 101 | 113 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 78,1 % | 78,8 % | 85 % | 78 % | 85,4 % | 85 % | 88,1 % | 89,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 177 % | 395 % | 668 % | 454 % | 683 % | 667 % | 842 % | 941 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 85,3 % | 79,7 % | 80,7 % | 82,8 % | −30,7 % | −155,3 % | −98,4 % | −1 050,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 84,7 % | 79,6 % | 79,4 % | 66,4 % | 9,1 % | −175 % | −52,2 % | −2 428,6 % | −235 % | −215,6 % |
| Omsättningstillväxt | 32,1 % | 44,5 % | 59,3 % | 995,4 % | 83,3 % | −47,8 % | 228,6 % | −65 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 34,5 % | 55,7 % | 57 % | 69,6 % | 2,7 % | −30,8 % | −13,3 % | −168,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 975 tkr | 145 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 975 tkr | 145 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 830 tkr | 145 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 368 tkr | 390 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 368 tkr | 390 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −390 tkr | −305 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | – | 75 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 390 tkr | 305 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 150 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 067 tkr | 699 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 368 tkr | 390 tkr |
| Forandring eget kapital totalt aterbetalning aktieagartillskott | – | 75 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 150 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −156 tkr | – |
| Forslag disposition | 947 tkr | 579 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 947 tkr | 579 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 17 tkr | – |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 5 tkr | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 55 tkr | 92 |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 3 tkr | 8 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 140 tkr | 123 tkr |
| Periodiseringsfonder | 156 tkr | – |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 12 tkr | 12 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
PL Skiss & Original AktiebolagHuvudarbetsställe
Pyrolavägen 28 Lgh 1103, 181 60 Lidingö
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556453-9889
Registreringsdatum
14 mars 1994
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lidingö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.111 – Reklambyråverksamhet
Övriga registrerade namn
2 st
- PL Studio – särskilt företagsnamn, registrerat 6 september 2007. För den del av verksamheten som avser uppdragsfotografering, arkivbildsförsäljning och övrig fotografisk verksamhet och bildbehandling samt därmed förenlig verksamhet.
- Bitorder Sweden – särskilt företagsnamn, registrerat 23 juli 2010. För den del av verksamheten som avser framtagning av internet- och webbaserade datalösningar inom digital marknadsföring, reklam, kommunikation och hosting samt därmed förenlig verksamhet.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.