PLA2 Consulting AB
559340-6951Aktiebolagreg. 2021
Lidingö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 659 tkr
Resultat efter fin. poster
1 031 tkr
Soliditet
85 %
Anställda
1
PLA2 Consulting – Arbetsmiljö, säkerhet och resiliens
PLA2 Consulting hjälper organisationer att förebygga risker, stärka människor och bygga hållbar handlingsförmåga inom arbetsmiljö, säkerhet och resiliens.
pla2.se
Adresser
Besöksadress
Makrillvägen 13 C, 181 30 Lidingö
Postadress
c/o Plato, Makrillvägen 13 C, 181 30 Lidingö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet, stöd, rådgivning, riskbedömning, utredning och utbildning inom både arbetsmiljö- och säkerhetsområdet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 890 tkr | 470 tkr | 397 tkr |
| 2023 | 715 tkr | 322 tkr | 651 tkr |
| 2024 | 559 tkr | 122 tkr | 747 tkr |
| 2025 | 1 659 tkr | 1 031 tkr | 1 563 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 85,3 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 62,2 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 196,8 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 659 | 559 | 715 | 890 |
| Rörelseintäkter | 1 659 | 559 | 715 | 890 |
| Övriga externa kostnader | 123 | 56 | 47 | 48 |
| Personalkostnader | 513 | 388 | 344 | 371 |
| Rörelsekostnader | 636 | 444 | 391 | 418 |
| Rörelseresultat | 1 023 | 115 | 324 | 472 |
| Ränteintäkter och liknande | 9 | 7 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 2 | 2 |
| Finansiella poster | 7 | 7 | −2 | −2 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 031 | 122 | 322 | 470 |
| Resultat före skatt | 1 031 | 122 | 322 | 470 |
| Skatt på årets resultat | 215 | 27 | 67 | 98 |
| Årets resultat | 816 | 96 | 255 | 372 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 351 | 70 | 0 | 291 |
| Kortfristiga fordringar | 446 | 136 | 5 | 291 |
| Kassa och bank | 1 385 | 651 | 836 | 349 |
| Omsättningstillgångar | 1 831 | 787 | 841 | 640 |
| Summa tillgångar | 1 831 | 787 | 841 | 640 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 722 | 626 | 372 | – |
| Fritt eget kapital | 1 538 | 722 | 626 | 372 |
| Eget kapital | 1 563 | 747 | 651 | 397 |
| Leverantörsskulder | 8 | 8 | 6 | 9 |
| Skatteskulder | 116 | 0 | 27 | 39 |
| Kortfristiga skulder | 269 | 40 | 190 | 243 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 831 | 787 | 841 | 640 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 750 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 85,3 % | 94,9 % | 77,5 % | 62 % |
| Kassalikviditet | 682 % | 1 951 % | 444 % | 263 % |
| Rörelsemarginal | 61,7 % | 20,6 % | 45,3 % | 53 % |
| Vinstmarginal | 62,2 % | 21,8 % | 45 % | 52,8 % |
| Omsättningstillväxt | 196,8 % | −21,8 % | −19,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 52,2 % | 12,8 % | 39,1 % | 93,7 % |
| Omsättning per anställd | 1 659 tkr | 559 tkr | 715 tkr | 890 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 816 tkr | 96 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 816 tkr | 96 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −96 tkr | −255 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 96 tkr | 255 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 563 tkr | 747 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 816 tkr | 96 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 1 538 tkr | 722 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 788 tkr | 722 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 95 tkr | 66 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 145 tkr | 33 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −1 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 14 okt. 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
PLA2 Consulting ABHuvudarbetsställe
Makrillvägen 13 C, 181 30 Lidingö
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559340-6951
Registreringsdatum
14 oktober 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lidingö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 80.090 – Övrig säkerhetsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.