Platus Consulting AB
556808-9352Aktiebolagreg. 2010
Södertälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
1 150 tkr
Resultat efter fin. poster
405 tkr
Soliditet
91 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Orrdalsvägen 15, 152 52 Södertälje
Postadress
c/o Kent Platus, Orrdalsvägen 15, 152 52 Södertälje
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva byggnads- och installationsteknisk rådgivning, äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 900 tkr | 318 tkr | – |
| 2019 | 2 222 tkr | 902 tkr | – |
| 2020 | 1 964 tkr | 883 tkr | 1 675 tkr |
| 2021 | 1 685 tkr | 721 tkr | 1 888 tkr |
| 2022 | 1 415 tkr | 568 tkr | 2 082 tkr |
| 2023 | 1 277 tkr | 395 tkr | 2 180 tkr |
| 2024 | 1 604 tkr | 556 tkr | 2 450 tkr |
| 2025 | 1 380 tkr | 372 tkr | 3 308 tkr |
| 2026 | 1 150 tkr | 405 tkr | 3 313 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 90,6 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 35,2 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −16,7 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 150 | 1 380 | 1 604 | 1 277 | 1 415 | 1 685 | 1 964 | 2 222 | 1 900 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 97 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 150 | 1 380 | 1 604 | 1 277 | 1 511 | 1 685 | 1 964 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 168 | 284 | 410 | 369 | 410 | 282 | 322 | – | – |
| Personalkostnader | 548 | 748 | 684 | 515 | 528 | 650 | 723 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 36 | 30 | – | 0 | 5 | 31 | 36 | – | – |
| Rörelsekostnader | 752 | 1 062 | 1 094 | 884 | 943 | 963 | 1 081 | – | – |
| Rörelseresultat | 398 | 318 | 510 | 393 | 568 | 722 | 883 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 8 | 54 | 46 | 2 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 7 | 54 | 46 | 2 | 0 | −1 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 405 | 372 | 556 | 395 | 568 | 721 | 883 | 902 | 318 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 1 093 | 100 | 46 | 26 | −90 | −228 | – | – |
| Resultat före skatt | 405 | 1 466 | 656 | 441 | 594 | 631 | 654 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 90 | 323 | 150 | 107 | 133 | 143 | 148 | – | – |
| Årets resultat | 315 | 1 143 | 506 | 334 | 461 | 488 | 506 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 115 | 151 | – | – | 0 | 88 | 119 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 115 | 151 | – | – | 0 | 88 | 119 | – | – |
| Kundfordringar | 77 | 178 | 296 | 326 | 207 | 170 | 251 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 77 | 218 | 411 | 529 | 446 | 213 | 265 | – | – |
| Kassa och bank | 3 467 | 3 413 | 3 301 | 3 003 | 3 010 | 3 018 | 2 671 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 544 | 3 631 | 3 713 | 3 532 | 3 456 | 3 231 | 2 936 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 658 | 3 782 | 3 713 | 3 532 | 3 456 | 3 319 | 3 055 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 948 | 2 116 | 1 894 | 1 796 | 1 570 | 1 351 | 1 118 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 263 | 3 258 | 2 400 | 2 130 | 2 032 | 1 838 | 1 625 | – | – |
| Eget kapital | 3 313 | 3 308 | 2 450 | 2 180 | 2 082 | 1 888 | 1 675 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 1 093 | 1 193 | 1 240 | 1 265 | 1 175 | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 2 | 6 | 12 | 5 | 4 | 6 | – | – |
| Leverantörsskulder | 5 | 8 | 5 | 18 | 6 | 23 | 18 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | 0 | 9 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 345 | 472 | 164 | 147 | 129 | 162 | 200 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 658 | 3 782 | 3 713 | 3 532 | 3 456 | 3 319 | 3 055 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 370 | 310 | 284 | 236 | 236 | 268 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 90,6 % | 87,5 % | 89,4 % | 88,6 % | 88,7 % | 87,2 % | 85,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 028 % | 769 % | 2 265 % | 2 409 % | 2 671 % | 1 999 % | 1 469 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 34,7 % | 23,1 % | 31,8 % | 30,8 % | 40,2 % | 42,8 % | 44,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 35,2 % | 27 % | 34,7 % | 30,9 % | 40,1 % | 42,8 % | 45 % | 40,6 % | 16,7 % |
| Omsättningstillväxt | −16,7 % | −14 % | 25,6 % | −9,8 % | −16 % | −14,2 % | −11,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 9,5 % | 34,5 % | 20,7 % | 15,3 % | 22,2 % | 25,8 % | 30,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 150 tkr | 1 380 tkr | 1 604 tkr | 1 277 tkr | 1 415 tkr | 1 685 tkr | 1 964 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 315 tkr | 1 143 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 315 tkr | 1 143 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 143 tkr | −506 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 143 tkr | 506 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 310 tkr | 284 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 313 tkr | 3 308 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 315 tkr | 1 143 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 310 tkr | 284 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 1 093 tkr |
| Forslag disposition | 3 263 tkr | 3 258 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 893 tkr | 2 948 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 7 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 115 tkr | 151 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 181 tkr | 181 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 66 tkr | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 181 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 36 tkr | 30 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 34 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 340 tkr | 338 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 2 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 127 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Platus Consulting ABHuvudarbetsställe
Orrdalsvägen 15, 152 52 Södertälje
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556808-9352
Registreringsdatum
20 maj 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Södertälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.