swereg

Playersindoor i Sverige AB

559361-8720Aktiebolagreg. 2022

Träning & gym
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Älvsjö, Stockholms län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

4 095 tkr

+18 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

827 tkr

+3 % mot föregående år

Soliditet

74 %

+18,6 p.e. mot föregående år

Anställda

1

Hemsida✓ HTTPSEj mobilanpassad

Inomhus golfparadis nära Stockholm | Spelare inomhusgolf

Upplev Indoor Golf Västberga med Golfträning, Driving range och Golflektioner. Perfekt för Scramble evenemang, Sving och Inomhusgolf!

playersindoorgolf.se

Adresser

Besöksadress

Vårdkasevägen 6, 125 52 Älvsjö

Postadress

c/o Martin Söderberg, Vårdkasevägen 6, 125 52 Älvsjö

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva golfevenemang och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2022821 tkr145 tkr165 tkr
20232 670 tkr689 tkr711 tkr
20243 467 tkr806 tkr979 tkr
20254 095 tkr827 tkr1 205 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 73,7 % – branschmedian 50,6 %

Vinstmarginal 20,2 % – branschmedian 2,7 %

Omsättningstillväxt 18,1 % – branschmedian 1,5 %

Median för 4690 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Nettoomsättning4 0953 4672 670821
Rörelseintäkter4 0953 4672 670821
Handelsvaror17512514077
Övriga externa kostnader2 8792 4091 736577
Personalkostnader92342–
Av- och nedskrivningar11910210221
Rörelsekostnader3 2652 6711 981675
Rörelseresultat831796689145
Ränteintäkter och liknande31200
Räntekostnader och liknande6201
Finansiella poster−3100−1
Resultat efter finansiella poster827806689145
Bokslutsdispositioner−216−208––
Resultat före skatt611597689145
Skatt på årets resultat13512914330
Årets resultat476468546115

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Materiella anläggningstillgångar838286388490
Finansiella anläggningstillgångar120120120120
Anläggningstillgångar958406508610
Kundfordringar931912020
Kortfristiga fordringar581389604822
Kassa och bank5541 281700176
Omsättningstillgångar1 1351 6701 304997
Summa tillgångar2 0932 0751 8121 607
Aktiekapital50252525
Bundet eget kapital50505050
Balanserat resultat679461115–
Fritt eget kapital1 155929661115
Eget kapital1 205979711165
Obeskattade reserver425208––
Leverantörsskulder262288401445
Skatteskulder8824317330
Kortfristiga skulder4638881 1011 443
Summa eget kapital och skulder2 0932 0751 8121 607

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022
Medelantal anställda100–
Föreslagen utdelning (tkr)300250200–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022
Soliditet73,7 %55,1 %39,2 %10,2 %
Kassalikviditet245 %188 %118 %69 %
Rörelsemarginal20,3 %23 %25,8 %17,7 %
Vinstmarginal20,2 %23,3 %25,8 %17,7 %
Omsättningstillväxt18,1 %29,8 %225,2 %–
Avkastning på eget kapital39,5 %47,8 %76,8 %69,6 %
Omsättning per anställd4 095 tkr–––
Övriga poster i årsredovisningen (33)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga fordringar120 tkr120 tkr
Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden120 tkr120 tkr
Arets resultat eget kapital476 tkr468 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat476 tkr468 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−468 tkr−546 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning468 tkr546 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning–200 tkr
Forandring eget kapital totalt1 205 tkr954 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat476 tkr468 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning–200 tkr
Forandring periodiseringsfond−216 tkr−208 tkr
Forbattringsutgifter annans fastighet134 tkr209 tkr
Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden373 tkr373 tkr
Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar238 tkr164 tkr
Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar75 tkr75 tkr
Forslag disposition1 155 tkr929 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning855 tkr679 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter298 tkr322 tkr
Inventarier verktyg installationer128 tkr77 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden224 tkr138 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar96 tkr62 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop86 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar34 tkr28 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar575 tkr–
Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden585 tkr–
Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar10 tkr–
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop585 tkr–
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar10 tkr–
Ovriga fordringar kortfristiga191 tkr47 tkr
Ovriga kortfristiga skulder9 tkr13 tkr
Periodiseringsfonder425 tkr208 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter104 tkr343 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 24 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Playersindoor i Sverige ABHuvudarbetsställe

    Vårdkasevägen 6, 125 52 Älvsjö

    Träning & gym

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559361-8720

Registreringsdatum

24 januari 2022

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Stockholm, Stockholms län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Träning & gym

  • SNI 93.112 – Drift av golfbanor

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler