PLBoltensternsvägen Holding AB
559020-9788Aktiebolagreg. 2015
Limhamn, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
300 tkr
Soliditet
32 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sundholmsgatan 40 Lgh 1701, 216 41 Limhamn
Postadress
c/o Larsson, Sundholmsgatan 40 Lgh 1701, 216 41 Limhamn
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall direkt eller via dotterbolag bedriva utveckling, tillverkning, rådgivning, import och marknadsföring av växtskyddsmedel, gräsfrön och tillsatsmedel främst till grönytor, jordbruk, fruktodling och växthus. Bolaget skall också bedriva uthyrningsverksamhet av fordon och maskiner samt bedriva förvaltning av fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | −34 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | −17 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | −8 tkr | 254 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 296 tkr | 550 tkr |
| 2023 | – | −6 tkr | 250 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −1 tkr | 551 tkr |
| 2025 | – | 300 tkr | 646 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 32,2 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 0 | 1 | 6 | 4 | 8 | – | – |
| Rörelsekostnader | 0 | 1 | 6 | 4 | 8 | – | – |
| Rörelseresultat | 0 | −1 | −6 | −4 | −8 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 300 | – | 0 | 300 | 0 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 300 | 0 | 0 | 300 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 300 | −1 | −6 | 296 | −8 | −17 | −34 |
| Bokslutsdispositioner | 120 | 380 | 6 | 0 | 60 | – | – |
| Resultat före skatt | 420 | 379 | 0 | 296 | 52 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 25 | 78 | – | 0 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 395 | 301 | 0 | 296 | 51 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 4 | 4 | 5 | 5 | 6 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 5 | 5 | 5 | 5 | 6 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 005 | 2 005 | 2 005 | 2 005 | 2 006 | – | – |
| Aktiekapital | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | – | – |
| Bundet eget kapital | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 | 0 | 0 | 4 | −48 | – | – |
| Fritt eget kapital | 396 | 301 | 0 | 300 | 4 | – | – |
| Eget kapital | 646 | 551 | 250 | 550 | 254 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 120 | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 249 | 1 249 | 1 749 | 1 449 | 1 747 | – | – |
| Skatteskulder | 103 | 78 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 109 | 84 | 6 | 6 | 6 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 005 | 2 005 | 2 005 | 2 005 | 2 006 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 350 | 300 | – | 300 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 32,2 % | 32,2 % | 12,5 % | 27,4 % | 12,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 4 % | 5 % | 92 % | 87 % | 103 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 61,1 % | 54,6 % | 0 % | 53,9 % | 20,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 2 000 tkr | 2 000 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 2 000 tkr | 2 000 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 395 tkr | 301 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 0 | 500 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 395 tkr | 301 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −301 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 301 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 300 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 120 tkr | −120 tkr |
| Forslag disposition | 396 tkr | 301 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 46 tkr | 1 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 1 249 tkr | 1 247 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 4 tkr | 4 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 120 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 1 249 tkr | 1 249 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 6 tkr | 6 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
PLBoltensternsvägen Holding ABHuvudarbetsställe
Sundholmsgatan 40 Lgh 1701, 216 41 Limhamn
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559020-9788
Registreringsdatum
16 juli 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
250 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.