Plenavita i Malmö AB
556918-3451Aktiebolagreg. 2013
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
748 tkr
Resultat efter fin. poster
−15 tkr
Soliditet
74 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stenyxegatan 29, 213 76 Malmö
Postadress
Stenyxegatan 29, 213 76 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva friskvårdsverksamhet, uthyrning av friskvårdsinstruktörer samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 486 tkr | 38 tkr | – |
| 2017 | 667 tkr | 86 tkr | – |
| 2018 | 606 tkr | 75 tkr | 149 tkr |
| 2019 | 627 tkr | −76 tkr | 73 tkr |
| 2020 | 421 tkr | 31 tkr | 105 tkr |
| 2021 | 519 tkr | 354 tkr | 391 tkr |
| 2022 | 598 tkr | 112 tkr | 397 tkr |
| 2023 | 582 tkr | 118 tkr | 336 tkr |
| 2024 | 748 tkr | −15 tkr | 181 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 74,4 % – branschmedian 65,7 %
Vinstmarginal −2 % – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt 28,5 % – branschmedian −0,2 %
Median för 9002 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 748 | 582 | 598 | 519 | 421 | 627 | 606 | 667 | 486 |
| Övriga rörelseintäkter | 189 | 31 | 0 | 16 | 341 | 162 | 31 | – | – |
| Rörelseintäkter | 937 | 613 | 598 | 535 | 762 | 788 | 638 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 209 | 118 | 178 | 59 | 78 | 106 | 169 | – | – |
| Personalkostnader | 744 | 377 | 308 | 122 | 653 | 757 | 393 | – | – |
| Rörelsekostnader | 952 | 495 | 486 | 181 | 731 | 863 | 563 | – | – |
| Rörelseresultat | −15 | 118 | 112 | 354 | 32 | −75 | 75 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | – | 0 | 0 | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | −0 | 0 | −0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −0 | 0 | 0 | −0 | −0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −15 | 118 | 112 | 354 | 31 | −76 | 75 | 86 | 38 |
| Resultat före skatt | −15 | 118 | 112 | 354 | 31 | −76 | 75 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 29 | 24 | 68 | – | 0 | 17 | – | – |
| Årets resultat | −15 | 89 | 88 | 286 | 31 | −76 | 58 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 91 | 73 | 104 | 25 | 55 | 134 | 55 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 215 | 73 | 121 | 37 | 95 | 143 | 86 | – | – |
| Kassa och bank | 28 | 318 | 357 | 443 | 207 | 60 | 145 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 243 | 391 | 478 | 480 | 302 | 203 | 232 | – | – |
| Summa tillgångar | 243 | 391 | 478 | 480 | 302 | 203 | 232 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 146 | 197 | 259 | 55 | 23 | 99 | 41 | – | – |
| Fritt eget kapital | 131 | 286 | 347 | 341 | 55 | 23 | 99 | – | – |
| Eget kapital | 181 | 336 | 397 | 391 | 105 | 73 | 149 | – | – |
| Långfristiga skulder | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 23 | 14 | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 | 9 | 8 | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 12 | 50 | 47 | 0 | −3 | 22 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 52 | 46 | 71 | 79 | 187 | 107 | 69 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 243 | 391 | 478 | 480 | 302 | 203 | 232 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 150 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 74,4 % | 85,8 % | 83,1 % | 81,5 % | 34,7 % | 36,2 % | 64,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 463 % | 855 % | 673 % | 607 % | 161 % | 190 % | 335 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −2 % | 20,3 % | 18,7 % | 68,2 % | 7,5 % | −12 % | 12,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | −2 % | 20,3 % | 18,7 % | 68,2 % | 7,5 % | −12,1 % | 12,4 % | 12,9 % | 7,8 % |
| Omsättningstillväxt | 28,5 % | −2,7 % | 15,2 % | 23,3 % | −32,8 % | 3,5 % | −9,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −8,1 % | 26,4 % | 22,2 % | 73,2 % | 30 % | −103 % | 38,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 748 tkr | 582 tkr | 598 tkr | 519 tkr | 421 tkr | 314 tkr | 606 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −15 tkr | 89 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −15 tkr | 89 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −89 tkr | −88 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 89 tkr | 88 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 140 tkr | 150 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 181 tkr | 336 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −15 tkr | 89 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 140 tkr | 150 tkr |
| Forslag disposition | 131 tkr | 286 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 131 tkr | 286 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 124 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 51 tkr | 25 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Plenavita i Malmö ABHuvudarbetsställe
Stenyxegatan 29, 213 76 Malmö
Utbildning
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556918-3451
Registreringsdatum
8 januari 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Utbildning
- SNI 85.510 – Sport- och fritidsutbildning
- SNI 79.120 – Researrangemang
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.