PLRA Invest AB
556839-9819Aktiebolagreg. 2011
Bromma, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
302 tkr
Resultat efter fin. poster
−900 tkr
Soliditet
92 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hackspettsvägen 28, 167 65 Bromma
Postadress
Hackspettsvägen 28, 167 65 Bromma
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier i andra bolag, svenska och utländska samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | −10 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | −1 tkr | 29 tkr |
| 2020 | 850 tkr | 846 tkr | 528 tkr |
| 2021 | 150 tkr | 2 176 tkr | 2 674 tkr |
| 2022 | 137 tkr | 2 027 tkr | 4 674 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 1 060 tkr | 5 854 tkr |
| 2024 | 66 tkr | −66 tkr | 5 788 tkr |
| 2025 | 302 tkr | −900 tkr | 4 979 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 91,9 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −298,6 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 357 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 302 | 66 | 0 | 137 | 150 | 850 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 302 | 66 | 0 | 137 | 150 | 850 | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 2 | 32 | 50 | 16 | 5 | 4 | 1 | – |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 | 32 | 50 | 16 | 5 | 4 | 1 | – |
| Rörelseresultat | 300 | 34 | −50 | 122 | 145 | 846 | −1 | – |
| Ränteintäkter och liknande | −1 200 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | −1 200 | −100 | 1 110 | 1 905 | 2 031 | 0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −900 | −66 | 1 060 | 2 027 | 2 176 | 846 | −1 | −10 |
| Bokslutsdispositioner | 91 | 0 | 120 | – | 0 | −211 | 0 | – |
| Resultat före skatt | −809 | −66 | 1 180 | 2 027 | 2 176 | 635 | −1 | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 1 | 26 | 30 | 136 | 0 | – |
| Årets resultat | −809 | −66 | 1 180 | 2 000 | 2 146 | 499 | −1 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 331 | 6 228 | 6 238 | 4 843 | 3 030 | 1 021 | 151 | – |
| Anläggningstillgångar | 5 331 | 6 228 | 6 238 | 4 843 | 3 030 | 1 021 | 151 | – |
| Kundfordringar | 56 | – | 0 | 109 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 56 | 0 | 7 | 109 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 31 | 31 | 60 | 24 | 59 | 66 | 4 | – |
| Omsättningstillgångar | 87 | 31 | 67 | 133 | 59 | 66 | 4 | – |
| Summa tillgångar | 5 418 | 6 259 | 6 305 | 4 976 | 3 089 | 1 087 | 155 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 5 738 | 5 804 | 4 624 | 2 624 | 478 | −21 | −20 | – |
| Fritt eget kapital | 4 929 | 5 738 | 5 804 | 4 624 | 2 624 | 478 | −21 | – |
| Eget kapital | 4 979 | 5 788 | 5 854 | 4 674 | 2 674 | 528 | 29 | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 91 | 91 | 211 | 211 | 211 | 0 | – |
| Skatteskulder | 0 | 1 | 27 | 57 | 166 | 136 | 0 | – |
| Kortfristiga skulder | 439 | 380 | 360 | 90 | 203 | 348 | 126 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 418 | 6 259 | 6 305 | 4 976 | 3 089 | 1 087 | 155 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 91,9 % | 93,6 % | 94 % | 97,3 % | 92 % | 64 % | 18,6 % | – |
| Kassalikviditet | 20 % | 8 % | 19 % | 148 % | 29 % | 19 % | 3 % | – |
| Rörelsemarginal | 99,4 % | 52,1 % | −5 022 800 % | 88,4 % | 96,5 % | 99,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | −298,6 % | −99,6 % | 106 014 600 % | 1 474 % | 1 450,7 % | 99,6 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | 357 % | 6 599 800 % | −100 % | −8,3 % | −82,4 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −16,3 % | −1,1 % | 20,2 % | 42,8 % | 80,3 % | 94,5 % | −4,3 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (32)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 248 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 2 320 tkr | 2 320 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 0 | 343 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar | 0 | −152 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar omklassificeringar | −248 tkr | −1 589 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 2 320 tkr | 2 072 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 3 106 tkr | 4 391 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 4 631 tkr | 4 631 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 0 | 27 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 66 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 1 200 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar reglerade fordringar | −85 tkr | −294 tkr |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 1 525 tkr | 240 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 2 225 tkr | 1 589 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 636 tkr | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | 636 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar omklassificeringar | 0 | 1 589 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | −1 589 tkr | −1 589 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −809 tkr | −66 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −809 tkr | −66 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 66 tkr | −1 180 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −66 tkr | 1 180 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 4 979 tkr | 5 788 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −809 tkr | −66 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 91 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 4 929 tkr | 5 738 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 929 tkr | 5 738 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | – | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 439 tkr | 379 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 91 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 0 | −99 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
PLRA Invest ABHuvudarbetsställe
Hackspettsvägen 28, 167 65 Bromma
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556839-9819
Registreringsdatum
29 januari 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.