PM Property Management Search AB
556728-8427Aktiebolagreg. 2007
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
313 tkr
Resultat efter fin. poster
−251 tkr
Soliditet
57 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Grev Magnigatan 18, 114 55 Stockholm
Postadress
c/o Ebba von Schwerin Tollsten, Grev Magnigatan 18, 114 55 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall tillhandahålla konsultjänster inom rekrytering, search, executive search och personalbedömning, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 2 417 tkr | 464 tkr | – |
| 2020 | 1 693 tkr | 577 tkr | 935 tkr |
| 2021 | 625 tkr | −448 tkr | 903 tkr |
| 2022 | 434 tkr | −358 tkr | 553 tkr |
| 2023 | 925 tkr | −26 tkr | 527 tkr |
| 2024 | 975 tkr | −4 tkr | 523 tkr |
| 2025 | 313 tkr | −251 tkr | 268 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 56,7 % – branschmedian 56,9 %
Vinstmarginal −80,1 % – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt −67,9 % – branschmedian −3,8 %
Median för 5476 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 313 | 975 | 925 | 434 | 625 | 1 693 | 2 417 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 0 | 104 | 108 | 204 | – |
| Rörelseintäkter | 313 | 975 | 925 | 538 | 733 | 1 897 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 10 | 67 | – |
| Övriga externa kostnader | 287 | 303 | 405 | 450 | 541 | 554 | – |
| Personalkostnader | 280 | 675 | 492 | 263 | 711 | 693 | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 1 | 5 | 5 | 5 | – |
| Rörelsekostnader | 568 | 977 | 898 | 717 | 1 266 | 1 318 | – |
| Rörelseresultat | −255 | −2 | 27 | −179 | −533 | 578 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 5 | 2 | 5 | 2 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 4 | 0 | 0 | 1 | 1 | – |
| Finansiella poster | 4 | −2 | −53 | −178 | 85 | −1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −251 | −4 | −26 | −358 | −448 | 577 | 464 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 436 | 15 | – |
| Resultat före skatt | −251 | −4 | −26 | −358 | −12 | 592 | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 0 | −8 | 20 | 139 | – |
| Årets resultat | −251 | −4 | −26 | −350 | −32 | 453 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | 0 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 50 | 50 | 50 | 50 | 55 | 59 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 98 | 123 | 125 | 183 | 305 | 228 | – |
| Anläggningstillgångar | 148 | 173 | 175 | 233 | 360 | 287 | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 213 | 0 | 259 | – |
| Kortfristiga fordringar | 265 | 324 | 199 | 403 | 123 | 375 | – |
| Kassa och bank | 60 | 169 | 261 | 178 | 497 | 779 | – |
| Omsättningstillgångar | 325 | 493 | 460 | 581 | 620 | 1 154 | – |
| Summa tillgångar | 473 | 666 | 635 | 814 | 980 | 1 441 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 469 | 477 | 503 | 853 | 885 | 432 | – |
| Fritt eget kapital | 218 | 473 | 477 | 503 | 853 | 885 | – |
| Eget kapital | 268 | 523 | 527 | 553 | 903 | 935 | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 436 | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 29 | 103 | 14 | −54 | – |
| Leverantörsskulder | 13 | 1 | 12 | 34 | 2 | 27 | – |
| Skatteskulder | 83 | 108 | – | – | 0 | 32 | – |
| Kortfristiga skulder | 205 | 143 | 78 | 157 | 63 | 124 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 473 | 666 | 635 | 814 | 980 | 1 441 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | 1 | 1 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 56,7 % | 78,6 % | 83,1 % | 68 % | 92,1 % | 88,9 % | – |
| Kassalikviditet | 159 % | 345 % | 586 % | 370 % | 978 % | 933 % | – |
| Rörelsemarginal | −81,4 % | −0,2 % | 2,9 % | −41,3 % | −85,3 % | 34,2 % | – |
| Vinstmarginal | −80,1 % | −0,4 % | −2,8 % | −82,5 % | −71,7 % | 34,1 % | 19,2 % |
| Omsättningstillväxt | −67,9 % | 5,4 % | 113,1 % | −30,6 % | −63,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −93,5 % | −0,8 % | −4,9 % | −63,2 % | −3,6 % | 48,4 % | – |
| Omsättning per anställd | 313 tkr | 975 tkr | 925 tkr | – | 625 tkr | 1 693 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (33)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 98 tkr | 98 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 278 tkr | 278 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | – | 2 tkr |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 180 tkr | 180 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | 25 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 0 | 25 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 25 tkr | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −251 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −251 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 4 tkr | 26 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −4 tkr | −26 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 4 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 268 tkr | 523 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −251 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 4 tkr | – |
| Forslag disposition | 218 tkr | 473 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 218 tkr | 473 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 23 tkr | 23 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 23 tkr | 23 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 0 | 0 |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 450 tkr | 450 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 450 tkr | 450 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | – | 29 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 265 tkr | 324 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 108 tkr | 33 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 0 |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 50 tkr | 50 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 50 tkr | 50 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 0 | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
PM Property Management Search ABHuvudarbetsställe
Grev Magnigatan 18, 114 55 Stockholm
Bemanning & rekrytering
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556728-8427
Registreringsdatum
25 april 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bemanning & rekrytering
- SNI 78.100 – Arbetsförmedling och rekrytering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.