Pma Bygg AB
559302-1719Aktiebolagreg. 2021
Vallentuna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
15 tkr
Resultat efter fin. poster
−267 tkr
Soliditet
68 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Björkhagsvägen 41, 186 35 Vallentuna
Postadress
Björkhagsvägen 41, 186 35 Vallentuna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva bygg- och anläggningsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 842 tkr | 157 tkr | 117 tkr |
| 2022 | 1 775 tkr | 2 tkr | 116 tkr |
| 2023 | 1 599 tkr | 210 tkr | 282 tkr |
| 2024 | 1 341 tkr | 125 tkr | 356 tkr |
| 2025 | 15 tkr | −267 tkr | 161 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 68,5 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal −1 778,3 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −98,9 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 15 | 1 341 | 1 599 | 1 775 | 842 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 15 | 1 341 | 1 599 | 1 775 | 842 |
| Råvaror och förnödenheter | 83 | 230 | 278 | 767 | 235 |
| Övriga externa kostnader | 152 | 366 | 399 | 379 | 228 |
| Personalkostnader | 22 | 627 | 711 | 627 | 222 |
| Av- och nedskrivningar | 18 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 275 | 1 223 | 1 388 | 1 773 | 685 |
| Rörelseresultat | −260 | 119 | 211 | 2 | 157 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 7 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 7 | 0 | 1 | −0 | 0 |
| Finansiella poster | −7 | 7 | −1 | 0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | −267 | 125 | 210 | 2 | 157 |
| Bokslutsdispositioner | 71 | −32 | – | 0 | −40 |
| Resultat före skatt | −196 | 94 | 210 | 2 | 117 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 19 | 44 | 3 | 25 |
| Årets resultat | −196 | 74 | 166 | −1 | 92 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 72 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 72 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 6 | 124 | 79 |
| Kortfristiga fordringar | 76 | 290 | 304 | 248 | 138 |
| Kassa och bank | 87 | 164 | 232 | 124 | 196 |
| Omsättningstillgångar | 163 | 454 | 536 | 372 | 334 |
| Summa tillgångar | 235 | 454 | 536 | 372 | 334 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 331 | 257 | 91 | 92 | – |
| Fritt eget kapital | 136 | 331 | 257 | 91 | 92 |
| Eget kapital | 161 | 356 | 282 | 116 | 117 |
| Obeskattade reserver | 0 | 71 | 40 | 40 | 40 |
| Långfristiga skulder | 66 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 4 | 7 | 22 | 92 | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 36 |
| Kortfristiga skulder | 8 | 26 | 214 | 216 | 177 |
| Summa eget kapital och skulder | 235 | 454 | 536 | 372 | 334 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 68,5 % | 91 % | 58,5 % | 39,8 % | 44,6 % |
| Kassalikviditet | 2 084 % | 1 740 % | 250 % | 172 % | 189 % |
| Rörelsemarginal | −1 734,2 % | 8,9 % | 13,2 % | 0,1 % | 18,6 % |
| Vinstmarginal | −1 778,3 % | 9,4 % | 13,1 % | 0,1 % | 18,6 % |
| Omsättningstillväxt | −98,9 % | −16,1 % | −9,9 % | 110,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −121,6 % | 20,9 % | 58,8 % | −1 % | 78,7 % |
| Omsättning per anställd | – | – | 1 599 tkr | 1 775 tkr | 842 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −196 tkr | 74 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −196 tkr | 74 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −74 tkr | −166 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 74 tkr | 166 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat tackning forlust | −1 | – |
| Forandring periodiseringsfond | 71 tkr | −32 tkr |
| Forslag disposition | 136 tkr | 331 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 136 tkr | 331 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 59 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 72 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 90 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 18 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 90 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 18 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 76 tkr | 230 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 3 tkr | 19 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 66 tkr | – |
| Periodiseringsfonder | 0 | 71 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 16 feb. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Pma Bygg ABHuvudarbetsställe
Björkhagsvägen 41, 186 35 Vallentuna
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559302-1719
Registreringsdatum
16 februari 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Vallentuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.