Pneu AB
556830-6640Aktiebolagreg. 2010
Varberg, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
32 779 tkr
Resultat efter fin. poster
68 986 tkr
Soliditet
51 %
Anställda
–
Reifen, Felgen und Service | Pneuhage Unternehmensgruppe
Willkommen bei der Pneuhage Unternehmensgruppe. Reifen, Felgen und Service – das ist unser Hauptgeschäft. Erfahren Sie mehr über unser Unternehmen!
pneu.com
Adresser
Besöksadress
Birger Svensson Väg 32 B 1501, 432 40 Varberg
Postadress
c/o Båw Fastigheter Ab, Birger Svensson Väg 32 B 1501, 432 40 Varberg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva förvaltning av fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 22 528 tkr | 24 548 tkr | – |
| 2019 | 23 255 tkr | 20 903 tkr | – |
| 2020 | 23 351 tkr | 18 560 tkr | 66 197 tkr |
| 2021 | 24 525 tkr | 21 045 tkr | 73 984 tkr |
| 2022 | 25 542 tkr | 22 796 tkr | 83 058 tkr |
| 2023 | 29 917 tkr | 23 823 tkr | 93 975 tkr |
| 2024 | 30 971 tkr | 23 858 tkr | 99 571 tkr |
| 2025 | 32 779 tkr | 68 986 tkr | 143 764 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 51,3 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 210,5 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 5,8 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 32 779 | 30 971 | 29 917 | 25 542 | 24 525 | 23 351 | 23 255 | 22 528 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 531 | 4 538 | 294 | 3 | 263 | 11 | – | – |
| Rörelseintäkter | 34 310 | 35 509 | 30 211 | 25 545 | 24 787 | 23 362 | – | – |
| Handelsvaror | 6 627 | 7 523 | 6 582 | 3 809 | 4 703 | 4 881 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 290 | 1 455 | 1 416 | 1 221 | 1 586 | 644 | – | – |
| Personalkostnader | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 2 536 | 4 469 | 2 072 | 1 732 | 1 608 | 1 570 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 10 459 | 13 452 | 10 075 | 6 767 | 7 901 | 7 099 | – | – |
| Rörelseresultat | 23 851 | 22 057 | 20 136 | 18 778 | 16 886 | 16 263 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 42 817 | 3 702 | 3 421 | 4 032 | 3 570 | 3 219 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 363 | 2 780 | 3 533 | 51 | 338 | 282 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 5 634 | 7 422 | 7 263 | 2 351 | 1 647 | 3 236 | – | – |
| Finansiella poster | 45 135 | 1 801 | 3 687 | 4 018 | 4 159 | 2 297 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 68 986 | 23 858 | 23 823 | 22 796 | 21 045 | 18 560 | 20 903 | 24 548 |
| Bokslutsdispositioner | −14 920 | −7 362 | −1 908 | −2 223 | −1 849 | −2 435 | – | – |
| Resultat före skatt | 54 066 | 16 496 | 21 915 | 20 573 | 19 197 | 16 124 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 1 873 | 2 899 | 3 278 | 3 499 | 3 410 | 2 157 | – | – |
| Årets resultat | 52 193 | 13 597 | 18 637 | 17 074 | 15 787 | 13 967 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 229 340 | 181 257 | 160 199 | 137 105 | 135 143 | 135 220 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 71 593 | 106 763 | 118 209 | 127 731 | 119 591 | 99 375 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 300 933 | 288 020 | 278 408 | 264 836 | 254 735 | 234 595 | – | – |
| Kundfordringar | 297 | 124 | 779 | 183 | 166 | 84 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 8 574 | 4 405 | 2 279 | 1 041 | 2 211 | 2 086 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 1 284 | 307 | 1 170 | 1 080 | 355 | 1 584 | – | – |
| Kassa och bank | 226 | 1 181 | 2 992 | 337 | 3 023 | 510 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 10 084 | 5 893 | 6 441 | 2 458 | 5 590 | 4 181 | – | – |
| Summa tillgångar | 311 017 | 293 913 | 284 849 | 267 294 | 260 324 | 238 776 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 110 | 110 | 110 | 110 | 110 | 110 | – | – |
| Balanserat resultat | 91 461 | 85 865 | 75 228 | 65 874 | 58 087 | 52 120 | – | – |
| Fritt eget kapital | 143 654 | 99 461 | 93 864 | 82 948 | 73 874 | 66 087 | – | – |
| Eget kapital | 143 764 | 99 571 | 93 975 | 83 058 | 73 984 | 66 197 | – | – |
| Obeskattade reserver | 19 951 | 25 031 | 29 583 | 29 309 | 27 886 | 26 887 | – | – |
| Långfristiga skulder | 105 154 | 92 404 | 97 954 | 100 296 | 101 054 | 97 414 | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 135 | 3 110 | 4 078 | 452 | 777 | 576 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 1 651 | 2 215 | 1 489 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 42 148 | 76 907 | 63 337 | 54 631 | 57 401 | 48 278 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 311 017 | 293 913 | 284 849 | 267 294 | 260 324 | 238 776 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 40 000 | 8 000 | 8 000 | 8 000 | 8 000 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 51,3 % | 40,6 % | 41,2 % | 39,8 % | 36,9 % | 36,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 24 % | 8 % | 10 % | 5 % | 10 % | 9 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 72,8 % | 71,2 % | 67,3 % | 73,5 % | 68,9 % | 69,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 210,5 % | 77 % | 79,6 % | 89,3 % | 85,8 % | 79,5 % | 89,9 % | 109 % |
| Omsättningstillväxt | 5,8 % | 3,5 % | 17,1 % | 4,2 % | 5 % | 0,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 36,3 % | 13,7 % | 19,8 % | 20,6 % | 21,3 % | 21,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (75)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 612 tkr | 591 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 8 372 tkr | 8 372 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 9 872 tkr | 9 372 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | 75 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 500 tkr | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 1 500 tkr | 1 000 tkr |
| Andelar koncernforetag | 39 756 tkr | 37 089 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 39 756 tkr | 37 089 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden fusion | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 52 193 tkr | 13 597 tkr |
| Byggnader mark | 202 590 tkr | 156 861 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 245 671 tkr | 198 187 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 43 081 tkr | 41 326 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 5 071 tkr | 6 568 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 29 475 tkr | 2 487 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 23 080 tkr | 10 501 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 2 336 tkr | 1 985 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 581 tkr | 4 311 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 21 000 tkr | 21 000 tkr |
| Checkrakningskredit kortfristig | 11 637 tkr | 12 868 tkr |
| Eventual forpliktelser | 62 805 tkr | 65 709 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 52 193 tkr | 13 597 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −13 597 tkr | −18 637 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 13 597 tkr | 18 637 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 8 000 tkr | 8 000 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 143 764 tkr | 99 571 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 52 193 tkr | 13 597 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 8 000 tkr | 8 000 tkr |
| Forandring overavskrivningar | −21 tkr | 87 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 5 101 tkr | 4 465 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 8 163 tkr | 4 682 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 0 | 743 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 0 |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring tillkommande fordringar | 3 481 tkr | 138 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 8 163 tkr | 4 682 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 0 | 0 |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretaga forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 0 | 743 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 15 302 tkr | 56 620 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 15 302 tkr | 56 620 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | 11 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | 47 586 tkr | 14 914 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 6 257 tkr | 2 703 tkr |
| Forslag disposition | 143 654 tkr | 99 461 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 103 654 tkr | 91 461 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 593 tkr | 534 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 867 tkr | 1 067 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 3 606 tkr | 3 606 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 2 739 tkr | 2 539 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 200 tkr | 227 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 0 |
| Lamnade koncernbidrag | 20 000 tkr | 11 914 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 98 954 tkr | 86 204 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 473 tkr | −52 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 7 684 tkr | 3 747 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 1 284 tkr | 307 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 509 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 1 550 tkr | 1 550 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 105 154 tkr | 92 404 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 25 883 tkr | 23 329 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 25 883 tkr | 23 329 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 25 634 tkr | 23 040 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −23 080 tkr | −10 501 tkr |
| Periodiseringsfonder | 19 339 tkr | 24 440 tkr |
| Reservfond | 10 tkr | 10 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 7 062 tkr | 2 856 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | −167 tkr |
| Skulder intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 18 282 tkr | 47 818 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 11 tkr | – |
| Stallda sakerheter | 135 965 tkr | 134 091 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 135 965 tkr | 134 091 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 533 tkr | 11 052 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Pneu ABHuvudarbetsställe
Birger Svensson Väg 32 B 1501, 432 40 Varberg
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556830-6640
Registreringsdatum
9 december 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Varberg, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Övriga registrerade namn
1 st
- Wulkers Fastigheter – särskilt företagsnamn, registrerat 20 november 2020. För den del av verksamheten som avser fastighetsförvaltning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.