Pocusolution MD AB
559252-9522Aktiebolagreg. 2020
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−14 tkr
Soliditet
90 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Örtoftagatan 36, 216 20 Malmö
Postadress
Örtoftagatan 36, 216 20 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom utbildning med fokus på medicinska ämnen däribland ultraljud. Inom utbildningsdelen ordnas föreläsningar, kurser med både föreläsningar och praktiska moment. Konsultuppdrag med uthyrning av medicinsk personal, styrelseledamoten är legitimerad läkare.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | – | – |
| 2020 | 0 tkr | 0 tkr | 25 tkr |
| 2021 | 66 tkr | 59 tkr | 72 tkr |
| 2022 | 45 tkr | 25 tkr | 102 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −0 tkr | 106 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 0 tkr | 91 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −14 tkr | 77 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 90,2 % – branschmedian 65,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −0,2 %
Median för 9002 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 45 | 66 | 0 | – |
| Förändring av lager | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 45 | 66 | 0 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | −2 | 2 | 0 | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 15 | 2 | 2 | 22 | 5 | 0 | – |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 15 | 2 | 2 | 20 | 7 | 0 | – |
| Rörelseresultat | −15 | −2 | −2 | 25 | 59 | 0 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −14 | 0 | −0 | 25 | 59 | 0 | – |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Resultat före skatt | −14 | −0 | −0 | 25 | 59 | 0 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 5 | 12 | – | – |
| Årets resultat | −14 | −0 | −0 | 20 | 47 | 0 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Varulager | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Kortfristiga fordringar | 22 | 22 | 27 | 2 | 0 | 0 | – |
| Kassa och bank | 63 | 79 | 79 | 115 | 99 | 25 | – |
| Omsättningstillgångar | 85 | 101 | 106 | 117 | 99 | 25 | – |
| Summa tillgångar | 85 | 101 | 106 | 117 | 99 | 25 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 66 | 66 | 82 | 57 | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 52 | 66 | 81 | 77 | 47 | 0 | – |
| Eget kapital | 77 | 91 | 106 | 102 | 72 | 25 | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Skatteskulder | 0 | 0 | 0 | 9 | 12 | 0 | – |
| Kortfristiga skulder | 8 | 10 | 0 | 16 | 27 | 0 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 85 | 101 | 106 | 117 | 99 | 25 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 90,2 % | 90,1 % | 100 % | 86,6 % | 72,8 % | 100 % | – |
| Kassalikviditet | 1 017 % | 1 009 % | – | 748 % | 367 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | 55,4 % | 89,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | 55,6 % | 89,2 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | −100 % | −31,8 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −18,8 % | −0,3 % | −0,4 % | 19,5 % | 65,2 % | 0 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (11)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −14 tkr | −281 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −14 tkr | −281 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 281 | 400 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −281 | −400 |
| Forandring eget kapital totalt | – | 91 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −14 tkr | −281 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 52 tkr | 66 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 52 tkr | 66 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 22 tkr | 22 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 8 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 21 apr. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Pocusolution MD ABHuvudarbetsställe
Örtoftagatan 36, 216 20 Malmö
Utbildning
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559252-9522
Registreringsdatum
21 april 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Utbildning
- SNI 85.594 – Personalutbildning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.