Pong Mall AB
559179-7807Aktiebolagreg. 2018
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
62 305 tkr
Resultat efter fin. poster
15 454 tkr
Soliditet
11 %
Anställda
17
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Drottninggatan 71 C, 111 36 Stockholm
Postadress
Drottninggatan 71 C, 111 36 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva restaurangrörelse samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 22 309 tkr | 4 929 tkr | – |
| 2020 | 28 683 tkr | 5 020 tkr | – |
| 2021 | 33 235 tkr | 5 665 tkr | 8 491 tkr |
| 2022 | 52 604 tkr | 11 999 tkr | 8 463 tkr |
| 2023 | 57 617 tkr | 13 873 tkr | 8 455 tkr |
| 2024 | 60 826 tkr | 16 834 tkr | 8 417 tkr |
| 2025 | 62 305 tkr | 15 454 tkr | 8 401 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 11 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal 24,8 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt 2,4 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 62 305 | 60 826 | 57 617 | 52 604 | 33 235 | 28 683 | 22 309 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 18 | 101 | 4 | 7 | – | – |
| Rörelseintäkter | 62 305 | 60 844 | 57 718 | 52 608 | 33 242 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 19 044 | 18 569 | 20 565 | 18 922 | 11 680 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 18 895 | 18 420 | 16 156 | 7 955 | 5 422 | – | – |
| Personalkostnader | 7 662 | 5 618 | 4 962 | 11 547 | 8 399 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 1 280 | 1 402 | 2 169 | 2 169 | 2 074 | – | – |
| Rörelsekostnader | 46 880 | 44 010 | 43 852 | 40 592 | 27 575 | – | – |
| Rörelseresultat | 15 425 | 16 834 | 13 866 | 12 016 | 5 667 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 28 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 17 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | 28 | 0 | 0 | −17 | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 15 454 | 16 834 | 13 873 | 11 999 | 5 665 | 5 020 | 4 929 |
| Bokslutsdispositioner | −15 470 | −16 872 | −13 874 | −12 027 | −5 673 | – | – |
| Resultat före skatt | −16 | −38 | −8 | −28 | −7 | – | – |
| Årets resultat | −16 | −38 | −8 | −28 | −7 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 4 625 | 0 | 125 | 625 | 1 125 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 521 | 3 258 | 4 456 | 6 125 | 7 794 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 9 146 | 3 258 | 4 581 | 6 750 | 8 919 | – | – |
| Varulager | 213 | 140 | 200 | 191 | 206 | – | – |
| Kundfordringar | 549 | 487 | 1 003 | 687 | 449 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 64 649 | 54 821 | 37 049 | 18 134 | 12 608 | – | – |
| Kassa och bank | 2 220 | 8 | 5 | 9 | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 67 082 | 54 969 | 37 254 | 18 334 | 12 814 | – | – |
| Summa tillgångar | 76 228 | 58 227 | 41 836 | 25 084 | 21 733 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 8 367 | 8 405 | 8 413 | 8 441 | 8 448 | – | – |
| Fritt eget kapital | 8 351 | 8 367 | 8 405 | 8 413 | 8 441 | – | – |
| Eget kapital | 8 401 | 8 417 | 8 455 | 8 463 | 8 491 | – | – |
| Leverantörsskulder | 3 024 | 2 433 | 1 817 | 1 386 | 2 265 | – | – |
| Skatteskulder | 5 | 12 | 6 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 67 826 | 49 810 | 33 381 | 16 621 | 13 242 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 76 228 | 58 227 | 41 836 | 25 084 | 21 733 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 17 | 13 | 11 | 8 | 7 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 11 % | 14,5 % | 20,2 % | 33,7 % | 39,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 99 % | 110 % | 111 % | 109 % | 95 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 24,8 % | 27,7 % | 24,1 % | 22,8 % | 17,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 24,8 % | 27,7 % | 24,1 % | 22,8 % | 17,1 % | 17,5 % | 22,1 % |
| Omsättningstillväxt | 2,4 % | 5,6 % | 9,5 % | 58,3 % | 15,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,2 % | −0,4 % | −0,1 % | −0,3 % | −0,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 3 665 tkr | 4 679 tkr | 5 238 tkr | 6 576 tkr | 4 748 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (32)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −16 tkr | −38 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −16 tkr | −38 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 38 tkr | 8 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −38 tkr | −8 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 8 401 tkr | 8 417 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −16 tkr | −38 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 2 537 tkr | 2 959 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 6 737 tkr | 6 497 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 4 200 tkr | 3 537 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden inkop | 240 tkr | – |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 663 tkr | 650 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 61 995 tkr | 52 825 tkr |
| Forslag disposition | 8 351 tkr | 8 367 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 8 351 tkr | 8 367 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 2 099 tkr | 1 501 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter | 4 625 tkr | 0 |
| Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden | 7 500 tkr | 2 500 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter avskrivningar | 2 875 tkr | 2 500 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden inkop | 5 000 tkr | – |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 375 tkr | 125 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 1 984 tkr | 299 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 7 100 tkr | 5 173 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 5 116 tkr | 4 874 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 1 927 tkr | 78 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 242 tkr | 627 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 213 tkr | 140 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 15 470 tkr | 16 872 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 7 tkr | 7 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 430 tkr | 509 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 63 454 tkr | 45 905 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 913 tkr | 950 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Pong Mall ABHuvudarbetsställe
Drottninggatan 71 C, 111 36 Stockholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559179-7807
Registreringsdatum
13 november 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.