Pontus Norgren Music Production AB
559026-8867Aktiebolagreg. 2015
Hägersten, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
684 tkr
Resultat efter fin. poster
−51 tkr
Soliditet
92 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Fruängstorget 15, 129 52 Hägersten
Postadress
c/o Pontus Norgren, Fruängstorget 15, 129 52 Hägersten
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva musikproduktioner och ljudteknik samt artistverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 539 tkr | 783 tkr | – |
| 2017 | 1 545 tkr | 570 tkr | – |
| 2018 | 507 tkr | −481 tkr | 248 tkr |
| 2019 | 1 284 tkr | 167 tkr | 407 tkr |
| 2020 | 1 238 tkr | 357 tkr | 686 tkr |
| 2021 | 404 tkr | −365 tkr | 303 tkr |
| 2022 | 497 tkr | 8 tkr | 298 tkr |
| 2023 | 1 390 tkr | 575 tkr | 841 tkr |
| 2024 | 1 317 tkr | 259 tkr | 548 tkr |
| 2025 | 684 tkr | −51 tkr | 496 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 92,4 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal −7,5 % – branschmedian 12,1 %
Omsättningstillväxt −48,1 % – branschmedian −1,9 %
Median för 7343 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 684 | 1 317 | 1 390 | 497 | 404 | 1 238 | 1 284 | 507 | 1 545 | 1 539 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 293 | 120 | 248 | 150 | −3 | 8 | – | – |
| Rörelseintäkter | 684 | 1 317 | 1 684 | 617 | 652 | 1 388 | 1 280 | 515 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 87 | 129 | 94 | 21 | 173 | 23 | 6 | 10 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 282 | 170 | 154 | 80 | 119 | 231 | 252 | 276 | – | – |
| Personalkostnader | 330 | 720 | 817 | 444 | 674 | 727 | 792 | 631 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 47 | 47 | 44 | 63 | 50 | 50 | 51 | 78 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | −0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 746 | 1 066 | 1 109 | 608 | 1 016 | 1 031 | 1 101 | 995 | – | – |
| Rörelseresultat | −62 | 251 | 574 | 9 | −364 | 357 | 180 | −480 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 13 | 9 | 0 | – | – | −0 | −11 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 11 | 8 | 0 | −2 | −1 | −1 | −12 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −51 | 259 | 575 | 8 | −365 | 357 | 167 | −481 | 570 | 783 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | – | 0 | 339 | – | – |
| Resultat före skatt | −51 | 259 | 575 | 8 | −365 | 357 | 167 | −142 | – | – |
| Skatt på årets resultat | −0 | 52 | 32 | 13 | 18 | 78 | 9 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −51 | 207 | 543 | −5 | −383 | 279 | 159 | −142 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 217 | 264 | 236 | 193 | 115 | 165 | 190 | 220 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 217 | 264 | 236 | 193 | 115 | 165 | 190 | 220 | – | – |
| Kundfordringar | 124 | 103 | 16 | 0 | 10 | 35 | 243 | 14 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 147 | 102 | 18 | 7 | 17 | 25 | 287 | 44 | – | – |
| Kassa och bank | 174 | 610 | 726 | 229 | 355 | 781 | 168 | 242 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 321 | 712 | 744 | 236 | 372 | 807 | 455 | 286 | – | – |
| Summa tillgångar | 538 | 976 | 979 | 429 | 487 | 972 | 645 | 506 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 498 | 291 | 248 | 253 | 636 | 357 | 198 | 340 | – | – |
| Fritt eget kapital | 446 | 498 | 791 | 248 | 253 | 636 | 357 | 198 | – | – |
| Eget kapital | 496 | 548 | 841 | 298 | 303 | 686 | 407 | 248 | – | – |
| Leverantörsskulder | 5 | 0 | 2 | 19 | 4 | 0 | 3 | 14 | – | – |
| Skatteskulder | 21 | 110 | 57 | 18 | 79 | 65 | 0 | 65 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 41 | 428 | 139 | 131 | 184 | 286 | 237 | 257 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 538 | 976 | 979 | 429 | 487 | 972 | 645 | 506 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 250 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 92,4 % | 56,2 % | 85,9 % | 69,5 % | 62,2 % | 70,6 % | 63,2 % | 49,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 780 % | 166 % | 537 % | 180 % | 202 % | 282 % | 191 % | 111 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −9,1 % | 19,1 % | 41,3 % | 1,9 % | −90,2 % | 28,8 % | 14 % | −94,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | −7,5 % | 19,7 % | 41,3 % | 1,6 % | −90,4 % | 28,8 % | 13 % | −94,9 % | 36,9 % | 50,9 % |
| Omsättningstillväxt | −48,1 % | −5,3 % | 179,8 % | 23,1 % | – | −3,5 % | 153,4 % | −67,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −10,4 % | 37,8 % | 64,6 % | −1,7 % | −126,3 % | 40,7 % | 39 % | −57,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 684 tkr | 1 317 tkr | 1 390 tkr | 497 tkr | 404 tkr | 1 238 tkr | 1 284 tkr | 507 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −51 tkr | 207 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −51 tkr | 207 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −207 tkr | −543 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 207 tkr | 543 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 250 tkr |
| Forslag disposition | 447 tkr | 498 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 447 tkr | 498 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 217 tkr | 264 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 628 tkr | 628 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 411 tkr | 364 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 75 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 47 tkr | 47 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 131 tkr | 131 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 131 tkr | 131 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 23 tkr | −2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 6 tkr | 350 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | −33 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 okt. 2024 – 30 sep. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 okt. 2023 – 30 sep. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 okt. 2022 – 30 sep. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 okt. 2021 – 30 sep. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 okt. 2019 – 30 sep. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 okt. 2018 – 30 sep. 2019 · Inlämnad –
Pontus Norgren Music Production ABHuvudarbetsställe
Fruängstorget 15, 129 52 Hägersten
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559026-8867
Registreringsdatum
17 september 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.200 – Scenkonst
- SNI 90.390 – Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.