PoP Fastighet AB
559259-8170Aktiebolagreg. 2020
Visby, Gotlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
70 tkr
Resultat efter fin. poster
−83 tkr
Soliditet
1 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sotaregatan 3, 621 53 Visby
Postadress
Sotaregatan 3, 621 53 Visby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska direkt eller indirekt äga och förvalta fastigheter, samt äga andelar i bostadsrättsföreningar, eller andra bolag.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 310 tkr | 0 tkr | 25 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 0 tkr | 25 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −1 tkr | 24 tkr |
| 2023 | 64 tkr | −3 tkr | 25 tkr |
| 2024 | 36 tkr | −116 tkr | 29 tkr |
| 2025 | 70 tkr | −83 tkr | 26 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 0,8 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −118,6 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 94,4 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 70 | 36 | 64 | 0 | 0 | 310 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 70 | 36 | 64 | 0 | 0 | 310 |
| Handelsvaror | 113 | 99 | 21 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 40 | 3 | 2 | 1 | 0 | 310 |
| Rörelsekostnader | 153 | 102 | 23 | 1 | 0 | 310 |
| Rörelseresultat | −83 | −66 | 41 | −1 | −0 | 0 |
| Ränteintäkter och liknande | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 45 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 0 | −50 | −45 | 0 | 0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | −83 | −116 | −3 | −1 | 0 | 0 |
| Resultat före skatt | −83 | −116 | −3 | −1 | −0 | 0 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −83 | −116 | −3 | −1 | −0 | −0 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 200 | 3 200 | 0 | 193 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 200 | 3 200 | 0 | 193 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 71 | 70 | 5 | 15 | 8 | 8 |
| Kassa och bank | 44 | 9 | 20 | 16 | 25 | 34 |
| Omsättningstillgångar | 115 | 79 | 25 | 31 | 34 | 41 |
| Summa tillgångar | 3 315 | 3 279 | 25 | 224 | 34 | 41 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 84 | 120 | 4 | −0 | −0 | – |
| Fritt eget kapital | 1 | 4 | 0 | −1 | −0 | −0 |
| Eget kapital | 26 | 29 | 25 | 24 | 25 | 25 |
| Långfristiga skulder | 3 289 | 3 250 | 0 | 195 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 0 | 5 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 5 | 9 | 16 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 315 | 3 279 | 25 | 224 | 34 | 41 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 0,8 % | 0,9 % | 100 % | 10,5 % | 73,4 % | 60,3 % |
| Kassalikviditet | – | 50 431 % | – | 596 % | 376 % | 252 % |
| Rörelsemarginal | −118,6 % | −183,5 % | 64,8 % | – | – | 0 % |
| Vinstmarginal | −118,6 % | −322,2 % | −4,7 % | – | – | 0 % |
| Omsättningstillväxt | 94,4 % | −43,8 % | – | – | −100 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −319,2 % | −399,9 % | −13,9 % | −4,4 % | −0,7 % | −0,9 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 3 200 tkr | 3 200 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 3 250 tkr | 3 250 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 3 250 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | 50 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 50 tkr | 50 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −83 tkr | −116 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −83 tkr | −116 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 116 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −116 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 80 tkr | 120 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 26 tkr | 29 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −83 tkr | −116 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 80 tkr | 120 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 40 tkr | 70 tkr |
| Forslag disposition | 1 tkr | 4 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 tkr | 4 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 31 tkr | – |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | 50 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 | 2 |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 3 289 tkr | 3 250 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 16 juni 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
PoP Fastighet ABHuvudarbetsställe
Sotaregatan 3, 621 53 Visby
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559259-8170
Registreringsdatum
16 juni 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Gotland, Gotlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.