Populära Fastigheter 1 AB
556273-3385Aktiebolagreg. 1986
Stenungsund, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
972 tkr
Resultat efter fin. poster
41 tkr
Soliditet
26 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Gesällgatan 2 C, 444 32 Stenungsund
Postadress
c/o Af Redovisning Ab, Gesällgatan 2 C, 444 32 Stenungsund
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva förvaltning och uthyrning av hyreslägenheter och lokaler samt att äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 284 tkr | −138 tkr | – |
| 2018 | 1 113 tkr | 3 633 tkr | – |
| 2019 | 666 tkr | −36 tkr | 1 102 tkr |
| 2020 | 787 tkr | 94 tkr | 927 tkr |
| 2021 | 788 tkr | 67 tkr | 1 416 tkr |
| 2022 | 878 tkr | 100 tkr | 1 475 tkr |
| 2023 | 862 tkr | 115 tkr | 1 544 tkr |
| 2024 | 842 tkr | 195 tkr | 1 659 tkr |
| 2025 | 972 tkr | 41 tkr | 1 710 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 26,2 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 4,2 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 15,4 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 972 | 842 | 862 | 878 | 788 | 787 | 666 | 1 113 | 1 284 |
| Övriga rörelseintäkter | 4 | 3 | 9 | 211 | – | 0 | 63 | – | – |
| Rörelseintäkter | 975 | 845 | 871 | 1 089 | 788 | 787 | 728 | – | – |
| Handelsvaror | 529 | 269 | 404 | 714 | 432 | 382 | 412 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 104 | 46 | 41 | 83 | 111 | 95 | 29 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 | 68 | 209 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 94 | 88 | 89 | 82 | 92 | 91 | 86 | – | – |
| Rörelsekostnader | 727 | 403 | 534 | 879 | 634 | 636 | 735 | – | – |
| Rörelseresultat | 248 | 442 | 337 | 210 | 154 | 151 | −7 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 1 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 210 | 248 | 222 | 110 | 87 | 57 | 29 | – | – |
| Finansiella poster | −208 | −247 | −222 | −110 | −87 | −57 | −29 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 41 | 195 | 115 | 100 | 67 | 94 | −36 | 3 633 | −138 |
| Bokslutsdispositioner | 24 | −50 | −29 | −25 | −17 | −24 | 38 | – | – |
| Resultat före skatt | 64 | 146 | 86 | 75 | 50 | 71 | 2 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 14 | 31 | 16 | 16 | 11 | 15 | 2 | – | – |
| Årets resultat | 50 | 115 | 69 | 59 | 39 | 55 | −0 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 3 820 | 3 894 | 3 336 | 3 003 | 2 888 | 2 404 | 2 474 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 820 | 3 894 | 3 336 | 3 003 | 2 888 | 2 404 | 2 474 | – | – |
| Kundfordringar | 92 | 75 | 67 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 031 | 2 631 | 2 548 | 2 616 | 2 635 | 2 616 | 356 | – | – |
| Kassa och bank | 41 | 11 | 10 | 174 | 94 | 154 | 66 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 071 | 2 642 | 2 558 | 2 790 | 2 729 | 2 770 | 422 | – | – |
| Summa tillgångar | 6 891 | 6 536 | 5 893 | 5 793 | 5 617 | 5 174 | 2 896 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 1 060 | 1 060 | 1 060 | 1 060 | 1 060 | 610 | 610 | – | – |
| Balanserat resultat | 599 | 484 | 415 | 356 | 317 | 262 | 492 | – | – |
| Fritt eget kapital | 650 | 599 | 484 | 415 | 356 | 317 | 492 | – | – |
| Eget kapital | 1 710 | 1 659 | 1 544 | 1 475 | 1 416 | 927 | 1 102 | – | – |
| Obeskattade reserver | 121 | 145 | 95 | 66 | 41 | 24 | 0 | – | – |
| Långfristiga skulder | 4 752 | 4 190 | 3 899 | 3 985 | 3 844 | 3 931 | 1 589 | – | – |
| Leverantörsskulder | 46 | 46 | 16 | 5 | 39 | 29 | 1 | – | – |
| Skatteskulder | 17 | 17 | 3 | 10 | 25 | 21 | 36 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 309 | 542 | 355 | 267 | 316 | 292 | 206 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 6 891 | 6 536 | 5 893 | 5 793 | 5 617 | 5 174 | 2 896 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | 0 | 0 | 0.25 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 26,2 % | 27,2 % | 27,5 % | 26,4 % | 25,8 % | 18,3 % | 38 % | – | – |
| Kassalikviditet | 994 % | 488 % | 721 % | 1 045 % | 864 % | 949 % | 205 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 25,6 % | 52,5 % | 39,1 % | 23,9 % | 19,5 % | 19,2 % | −1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 4,2 % | 23,2 % | 13,3 % | 11,4 % | 8,5 % | 11,9 % | −5,4 % | 326,4 % | −10,8 % |
| Omsättningstillväxt | 15,4 % | −2,3 % | −1,8 % | 11,4 % | 0,1 % | 18,2 % | −40,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 2,9 % | 6,9 % | 4,5 % | 4 % | 2,8 % | 6 % | −0 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | 2 664 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (42)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 50 tkr | 115 tkr |
| Byggnader mark | 3 792 tkr | 3 861 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 4 352 tkr | 4 335 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 520 tkr | 1 434 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 17 tkr | 661 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 86 tkr | 76 tkr |
| Byggnader mark uppskrivningar | 960 tkr | 960 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 50 tkr | 115 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −115 tkr | −69 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 115 tkr | 69 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 710 tkr | 1 659 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 50 tkr | 115 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 24 tkr | −50 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 2 930 tkr | 2 479 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 2 930 tkr | 2 479 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 2 930 tkr | 2 479 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | 24 tkr | 29 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 475 tkr | 39 tkr |
| Forslag disposition | 650 tkr | 599 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 650 tkr | 599 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 8 tkr | 7 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 5 tkr | 13 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 199 tkr | 199 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 194 tkr | 186 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 8 tkr | 13 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 4 276 tkr | 3 798 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 628 | 69 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 tkr | 10 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 119 tkr | 98 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 4 752 tkr | 4 190 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 22 tkr | 20 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 22 tkr | 20 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 20 tkr | 647 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −17 tkr | −661 tkr |
| Periodiseringsfonder | 121 tkr | 145 tkr |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | 0 | 0 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 24 tkr | 262 tkr |
| Stallda sakerheter | 4 988 tkr | 4 385 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 4 988 tkr | 4 385 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 101 tkr | 109 tkr |
| Uppskrivningsfond | 960 tkr | 960 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Populära Fastigheter 1 ABHuvudarbetsställe
Gesällgatan 2 C, 444 32 Stenungsund
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556273-3385
Registreringsdatum
14 april 1986
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stenungsund, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.