Portproffsen Sverige AB
556804-6170Aktiebolagreg. 2010
Borlänge, Dalarnas län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
11 603 tkr
Resultat efter fin. poster
258 tkr
Soliditet
39 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sockenvägen 58, 784 36 Borlänge
Postadress
Sockenvägen 58, 784 36 Borlänge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva försäljning, konsultation, service och montage av portar och passagesystem och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2015 | 1 952 tkr | 80 tkr | – |
| 2016 | 3 666 tkr | 9 tkr | – |
| 2017 | 4 063 tkr | 45 tkr | – |
| 2018 | 7 380 tkr | 103 tkr | 257 tkr |
| 2019 | 7 037 tkr | 142 tkr | 311 tkr |
| 2020 | 8 364 tkr | 564 tkr | 568 tkr |
| 2021 | 8 955 tkr | 13 tkr | 577 tkr |
| 2022 | 8 027 tkr | 21 tkr | 618 tkr |
| 2023 | 9 381 tkr | 306 tkr | 804 tkr |
| 2024 | 11 087 tkr | 373 tkr | 1 080 tkr |
| 2025 | 11 603 tkr | 258 tkr | 1 303 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 39 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 2,2 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 4,7 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 603 | 11 087 | 9 381 | 8 027 | 8 955 | 8 364 | 7 037 | 7 380 | 4 063 | 3 666 | 1 952 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 304 | – | 0 | 10 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 11 603 | 11 391 | 9 381 | 8 027 | 8 965 | 8 364 | 7 037 | 7 380 | – | – | – |
| Handelsvaror | 8 195 | 7 639 | 5 772 | 4 405 | 5 720 | 4 400 | 4 170 | 5 105 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 462 | 1 609 | 1 501 | 1 498 | 1 592 | 1 695 | 1 434 | 964 | – | – | – |
| Personalkostnader | 1 555 | 1 619 | 1 666 | 2 011 | 1 559 | 1 629 | 1 229 | 1 193 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 131 | 148 | 134 | 90 | 77 | 71 | 58 | 11 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 11 343 | 11 015 | 9 073 | 8 004 | 8 949 | 7 795 | 6 891 | 7 274 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 260 | 375 | 308 | 23 | 16 | 569 | 146 | 106 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 1 | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 4 | 3 | 2 | 3 | 5 | 4 | 4 | – | – | – |
| Finansiella poster | −2 | −3 | −2 | −2 | −3 | −5 | −4 | −3 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 258 | 373 | 306 | 21 | 13 | 564 | 142 | 103 | 45 | 9 | 80 |
| Bokslutsdispositioner | 25 | −23 | −71 | 32 | 0 | −175 | −71 | −23 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 284 | 350 | 235 | 53 | 13 | 388 | 72 | 80 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 61 | 74 | 49 | 12 | 4 | 86 | 18 | 19 | – | – | – |
| Årets resultat | 223 | 276 | 186 | 40 | 9 | 302 | 54 | 61 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 293 | 372 | 258 | 292 | 307 | 353 | 371 | 10 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 50 | 52 | 0 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 293 | 372 | 258 | 292 | 307 | 403 | 422 | 10 | – | – | – |
| Varulager | 97 | 83 | 83 | 83 | 112 | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 3 034 | 1 299 | 1 763 | 685 | 675 | 588 | 437 | 581 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 103 | 1 397 | 1 888 | 773 | 758 | 675 | 667 | 625 | – | – | – |
| Kassa och bank | 514 | 804 | 188 | 414 | 215 | 647 | 218 | 169 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 714 | 2 285 | 2 159 | 1 271 | 1 085 | 1 322 | 885 | 794 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 4 007 | 2 657 | 2 418 | 1 563 | 1 393 | 1 725 | 1 308 | 804 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 1 030 | 754 | 568 | 527 | 518 | 216 | 207 | 146 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 253 | 1 030 | 754 | 568 | 527 | 518 | 261 | 207 | – | – | – |
| Eget kapital | 1 303 | 1 080 | 804 | 618 | 577 | 568 | 311 | 257 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 330 | 355 | 332 | 261 | 293 | 293 | 118 | 47 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 129 | 892 | 826 | 449 | 369 | 490 | 688 | 134 | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 84 | 25 | 12 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 375 | 1 222 | 1 282 | 684 | 522 | 864 | 879 | 500 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 007 | 2 657 | 2 418 | 1 563 | 1 393 | 1 725 | 1 308 | 804 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 150 | 150 | – | – | – | – | 45 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 39 % | 51,3 % | 44,2 % | 52,8 % | 58,2 % | 46,4 % | 31 % | 36,6 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 152 % | 180 % | 162 % | 174 % | 186 % | 153 % | 101 % | 159 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 2,2 % | 3,4 % | 3,3 % | 0,3 % | 0,2 % | 6,8 % | 2,1 % | 1,4 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 2,2 % | 3,4 % | 3,3 % | 0,3 % | 0,2 % | 6,7 % | 2 % | 1,4 % | 1,1 % | 0,3 % | 4,1 % |
| Omsättningstillväxt | 4,7 % | 18,2 % | 16,9 % | −10,4 % | 7,1 % | 18,9 % | −4,7 % | 81,6 % | – | 87,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 17,1 % | 25,6 % | 23,2 % | 6,5 % | 1,6 % | 53,2 % | 17,3 % | 23,7 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 5 802 tkr | 5 544 tkr | 4 691 tkr | 4 014 tkr | 4 478 tkr | 4 182 tkr | 3 519 tkr | 3 690 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 47 tkr | 72 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 223 tkr | 276 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 223 tkr | 276 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −276 tkr | −186 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 276 tkr | 186 tkr |
| Forandring overavskrivningar | 25 tkr | 19 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −42 tkr |
| Forskott fran kunder | 19 tkr | – |
| Forslag disposition | 1 253 tkr | 1 030 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 103 tkr | 880 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 57 tkr | 69 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 293 tkr | 372 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 124 tkr | 1 072 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 831 tkr | 700 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 52 tkr | 262 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 131 tkr | 148 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 97 tkr | 83 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 11 tkr | 29 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 38 tkr | 135 tkr |
| Periodiseringsfonder | 283 tkr | 283 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 189 tkr | 196 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 sep. 2018 – 31 aug. 2019 · Inlämnad –
Portproffsen Sverige ABHuvudarbetsställe
Sockenvägen 58, 784 36 Borlänge
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556804-6170
Registreringsdatum
12 april 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Borlänge, Dalarnas län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.240 – Andra bygginstallationer
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.