swereg

Postrack Group AB

556972-6747Aktiebolagreg. 2014

IT & tech
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Västerås, Västmanlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

0 tkr

Resultat efter fin. poster

−17 tkr

+56 % mot föregående år

Soliditet

99 %

+76,9 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Ankargatan 27, 723 48 Västerås

Postadress

c/o Niclas Holm, Ankargatan 27, 723 48 Västerås

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget har till föremål för sin verksamhet att utveckla, tillverka och marknadsföra gps-positioneringslösningar, utveckla och sälja system för mobil datafångst samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20180 tkr––
20190 tkr––
20200 tkr––
20210 tkr−53 tkr220 tkr
20220 tkr−67 tkr153 tkr
20230 tkr−40 tkr113 tkr
2024–−40 tkr373 tkr
20250 tkr−17 tkr35 727 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 99,2 % – branschmedian 69,8 %

Vinstmarginal – – branschmedian 6,4 %

Omsättningstillväxt – – branschmedian −2,9 %

Median för 1923 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020*2019*2018*
Nettoomsättning0–000000
Rörelseintäkter00000–––
Övriga externa kostnader1724241514–––
Personalkostnader–––00–––
Av- och nedskrivningar–––023–––
Rörelsekostnader1724241537–––
Rörelseresultat−17−24−24−15−37–––
Räntekostnader och liknande016161616–––
Finansiella poster0−16−16−52−16–––
Resultat efter finansiella poster−17−40−40−67−53–––
Resultat före skatt−17−40−40−67−53–––
Årets resultat−17−40−40−67−53–––

* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020*2019*2018*
Immateriella anläggningstillgångar00000–––
Finansiella anläggningstillgångar27 12035035050100–––
Anläggningstillgångar27 12035035050100–––
Kortfristiga fordringar8 8601 3061 3061 3061 305–––
Kassa och bank2614385959–––
Omsättningstillgångar8 8861 3201 3431 3651 365–––
Summa tillgångar36 0061 6701 6931 4151 7651 5011 7841 866
Aktiekapital28578787878–––
Bundet eget kapital28578787878–––
Balanserat resultat−367−327−587−520−467–––
Fritt eget kapital35 44129633576143–––
Eget kapital35 727373113153220–––
Långfristiga skulder0200200200200–––
Leverantörsskulder1–010–––
Kortfristiga skulder2791 0961 0801 0621 044–––
Summa eget kapital och skulder36 0061 6701 6931 4151 465–––

* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20252024202320222021202020192018
Soliditet99,2 %22,4 %6,7 %10,8 %12,5 %–––
Kassalikviditet3 185 %120 %124 %129 %131 %–––
Rörelsemarginal––––––––
Vinstmarginal––––––––
Omsättningstillväxt––––––––
Avkastning på eget kapital−0,1 %−10,6 %−35,7 %−43,6 %−24 %–––
Omsättning per anställd––––––––
Övriga poster i årsredovisningen (26)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andelar koncernforetag27 120 tkr350 tkr
Andelar koncernforetag anskaffningsvarden27 120 tkr50 tkr
Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop26 770 tkr–
Arets resultat eget kapital−17 tkr−40 tkr
Forandring eget kapital aktiekapital nyemission208 tkr–
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat−17 tkr−40 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning40 tkr40 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning−40 tkr−40 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat−17 tkr−40 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt nyemission35 371 tkr–
Fordringar koncernforetag kortfristiga8 858 tkr1 305 tkr
Forslag disposition35 441 tkr296 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning35 441 tkr296 tkr
Innehav andelar koncernforetag arets resultat–−86 tkr
Innehav andelar koncernforetag eget kapital–94 tkr
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter00
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden350 tkr350 tkr
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar350 tkr350 tkr
Overkursfond35 826 tkr663 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga2 tkr907
Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning56
Rorelsemarginal0–
Skulder koncernforetag kortfristiga269 tkr1 086 tkr
Skulder koncernforetag langfristiga0200 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter10 tkr10 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Postrack Group ABHuvudarbetsställe

    Ankargatan 27, 723 48 Västerås

    IT & tech

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556972-6747

Registreringsdatum

26 maj 2014

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Västerås, Västmanlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

285 315 kr

SNI-koder

IT & tech

  • SNI 63.100 – Datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d.

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler