Pranas Bygg AB
559312-5478Aktiebolagreg. 2021
Fleninge, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 345 tkr
Resultat efter fin. poster
281 tkr
Soliditet
50 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Västkustvägen 444, 254 77 Fleninge
Postadress
Västkustvägen 444, 254 77 Fleninge
Verksamhetsbeskrivning
Nybyggnad och renovering av byggnader. Inomhussnickeri.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 184 tkr | 40 tkr | 57 tkr |
| 2022 | 801 tkr | −74 tkr | −17 tkr |
| 2023 | 1 284 tkr | 135 tkr | 101 tkr |
| 2024 | 1 314 tkr | 34 tkr | 126 tkr |
| 2025 | 1 345 tkr | 281 tkr | 348 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 49,8 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 20,8 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 2,4 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 345 | 1 314 | 1 284 | 801 | 184 |
| Rörelseintäkter | 1 345 | 1 314 | 1 284 | 801 | 184 |
| Råvaror och förnödenheter | 176 | 213 | 247 | 84 | 33 |
| Övriga externa kostnader | 240 | 321 | 235 | 145 | 39 |
| Personalkostnader | 603 | 710 | 648 | 641 | 71 |
| Av- och nedskrivningar | 42 | 29 | 11 | 3 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 062 | 1 274 | 1 142 | 873 | 143 |
| Rörelseresultat | 283 | 40 | 142 | −72 | 40 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 6 | 7 | 3 | 0 |
| Finansiella poster | −2 | −6 | −7 | −3 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 281 | 34 | 135 | −74 | 40 |
| Resultat före skatt | 281 | 34 | 135 | −74 | 40 |
| Skatt på årets resultat | 58 | 9 | 17 | 0 | 8 |
| Årets resultat | 222 | 25 | 118 | −74 | 32 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 126 | 168 | 43 | 54 | – |
| Anläggningstillgångar | 126 | 168 | 43 | 54 | – |
| Kundfordringar | 522 | 126 | 305 | 5 | 85 |
| Kortfristiga fordringar | 540 | 118 | 290 | 35 | 94 |
| Kassa och bank | 34 | 7 | 27 | 59 | 15 |
| Omsättningstillgångar | 574 | 124 | 317 | 94 | 109 |
| Summa tillgångar | 699 | 292 | 360 | 148 | 109 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 101 | 76 | −42 | 32 | – |
| Fritt eget kapital | 323 | 101 | 76 | −42 | 32 |
| Eget kapital | 348 | 126 | 101 | −17 | 57 |
| Långfristiga skulder | 9 | 21 | 32 | 43 | – |
| Leverantörsskulder | 77 | 47 | 74 | 20 | 3 |
| Skatteskulder | 42 | 17 | 5 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 342 | 145 | 227 | 122 | 52 |
| Summa eget kapital och skulder | 699 | 292 | 360 | 148 | 109 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 49,8 % | 43,1 % | 28 % | −11,7 % | 52,3 % |
| Kassalikviditet | 168 % | 86 % | 140 % | 77 % | 210 % |
| Rörelsemarginal | 21 % | 3 % | 11 % | −8,9 % | 21,9 % |
| Vinstmarginal | 20,8 % | 2,6 % | 10,5 % | −9,3 % | 21,8 % |
| Omsättningstillväxt | 2,4 % | 2,4 % | 60,2 % | 336,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 63,8 % | 20,1 % | 117,3 % | 426,9 % | 56 % |
| Omsättning per anställd | 673 tkr | 657 tkr | 642 tkr | 401 tkr | 184 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 222 tkr | 25 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 222 tkr | 25 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −25 tkr | −118 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 25 tkr | 118 tkr |
| Forslag disposition | 323 tkr | 101 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 323 tkr | 101 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 18 tkr | 18 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 126 tkr | 168 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 212 tkr | 212 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 86 tkr | 44 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 155 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 42 tkr | 29 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | −26 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 223 tkr | 75 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 9 tkr | 21 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 6 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 16 apr. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Pranas Bygg ABHuvudarbetsställe
Västkustvägen 444, 254 77 Fleninge
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559312-5478
Registreringsdatum
16 april 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Helsingborg, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.