Prästgårdens Lantbruk i Dimbo AB
556520-3196Aktiebolagreg. 1995
Tidaholm, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 806 tkr
Resultat efter fin. poster
−206 tkr
Soliditet
1 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Dimbo Prästgården, 522 93 Tidaholm
Postadress
Dimbo Prästgården, 522 93 Tidaholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva jordbruksverksamhet, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | −4 tkr | – |
| 2020 | – | −13 tkr | 116 tkr |
| 2021 | – | −15 tkr | 101 tkr |
| 2022 | – | −16 tkr | 85 tkr |
| 2023 | 1 218 tkr | −62 tkr | 149 tkr |
| 2024 | 5 266 tkr | −636 tkr | 173 tkr |
| 2025 | 3 806 tkr | −206 tkr | 91 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 1,4 % – branschmedian 48,9 %
Vinstmarginal −5,4 % – branschmedian 9 %
Omsättningstillväxt −27,7 % – branschmedian 4,5 %
Median för 5214 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 806 | 5 266 | 1 218 | – | – | – | 0 | 0 |
| Förändring av lager | 0 | 73 | −346 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 732 | 528 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 538 | 5 867 | 871 | – | – | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 2 264 | 3 083 | 303 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 267 | 1 491 | 283 | 2 | 2 | 3 | – | – |
| Personalkostnader | 737 | 1 308 | 148 | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 283 | 303 | 142 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 551 | 6 185 | 876 | 2 | 2 | 3 | – | – |
| Rörelseresultat | −13 | −318 | −5 | −2 | −2 | −2 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 46 | 0 | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 239 | 318 | 57 | 14 | 14 | 13 | – | – |
| Finansiella poster | −193 | −318 | −57 | −14 | −14 | −11 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −206 | −636 | −62 | −16 | −15 | −13 | −4 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | 123 | 669 | 131 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −83 | 33 | 69 | −16 | −15 | −13 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 9 | 5 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | −83 | 24 | 64 | −16 | −15 | −13 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 4 563 | 3 437 | 2 658 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 195 | 0 | 0 | 28 | 28 | 28 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 758 | 3 438 | 2 658 | 28 | 28 | 28 | – | – |
| Varulager | 533 | 514 | 202 | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 238 | 30 | 225 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 627 | 381 | 266 | 317 | 317 | 352 | – | – |
| Kassa och bank | 438 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 598 | 894 | 468 | 317 | 317 | 352 | – | – |
| Summa tillgångar | 6 356 | 4 332 | 3 126 | 345 | 345 | 380 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 53 | 29 | −35 | −19 | −4 | 9 | – | – |
| Fritt eget kapital | −29 | 53 | 29 | −35 | −19 | −4 | – | – |
| Eget kapital | 91 | 173 | 149 | 85 | 101 | 116 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 123 | 792 | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 3 895 | 2 304 | 1 558 | 260 | 244 | 264 | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 205 | 1 191 | 121 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 3 | 8 | 5 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 371 | 1 731 | 627 | 0 | −0 | 0 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 6 356 | 4 332 | 3 126 | 345 | 345 | 380 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | – | – | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 1,4 % | 6,3 % | 24,9 % | 24,7 % | 29,2 % | 30,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 45 % | 22 % | 42 % | – | −31 672 200 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | −0,3 % | −6 % | −0,4 % | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | −5,4 % | −12,1 % | −5,1 % | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | −27,7 % | 332,5 % | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −91,3 % | 14 % | 42,9 % | −18,2 % | −15,3 % | −11,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 903 tkr | 2 633 tkr | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 0 | 123 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −83 tkr | 24 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 1 000 tkr | 270 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −83 tkr | 24 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −24 tkr | −64 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 24 tkr | 64 tkr |
| Forandring overavskrivningar | −123 tkr | 669 tkr |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse anskaffningsvarden | 195 tkr | 378 |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 195 tkr | 378 |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse langfristiga | 195 tkr | 378 |
| Forslag disposition | −29 tkr | 53 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −29 tkr | 53 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 240 tkr | 228 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 4 563 tkr | 3 437 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 6 004 tkr | 5 050 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 441 tkr | 1 613 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 484 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 1 438 tkr | 1 082 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 283 tkr | 303 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 455 tkr | – |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 79 tkr | 73 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 454 tkr | 441 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 758 tkr | 631 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 148 tkr | 122 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 20 tkr | 55 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 142 tkr | 468 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 10 tkr | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 2 885 tkr | 2 034 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 378 |
| Stallda sakerheter | 4 586 tkr | 4 072 tkr |
| Stallda sakerheter andra stallda sakerheter | 2 050 tkr | 2 050 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 2 536 tkr | 2 022 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 2 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Prästgårdens Lantbruk i Dimbo ABHuvudarbetsställe
Dimbo Prästgården, 522 93 Tidaholm
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556520-3196
Registreringsdatum
17 juli 1995
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Tidaholm, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 01.110 – Odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter
- SNI 01.133 – Odling av grönsaker (köksväxter) på friland
- SNI 01.630 – Bearbetning av skördade växter och utsäde
- SNI 78.201 – Personaluthyrning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.