prbh Redovisningsbyrå AB
559037-1976Aktiebolagreg. 2015
Huddinge, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 642 tkr
Resultat efter fin. poster
318 tkr
Soliditet
74 %
Anställda
2
Prbh Redovisningsbyrå AB
Prbh Redovisningbyrå är en liten redovisiningsbyrå i Flemingsberg
prbhredovisning.se
Adresser
Besöksadress
Terapivägen 10 C 2001, 141 55 Huddinge
Postadress
c/o Priya Ranjan Bhakat, Terapivägen 10 C 2001, 141 55 Huddinge
Verksamhetsbeskrivning
Bokföring, redovisning, skatterådgivning, skattedeklaration.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 166 tkr | 20 tkr | – |
| 2017 | 290 tkr | 68 tkr | – |
| 2018 | 632 tkr | 284 tkr | 340 tkr |
| 2019 | 1 022 tkr | 464 tkr | 702 tkr |
| 2020 | 1 390 tkr | 628 tkr | 1 195 tkr |
| 2021 | 1 355 tkr | 441 tkr | 1 547 tkr |
| 2022 | 1 330 tkr | 135 tkr | 1 655 tkr |
| 2023 | 1 355 tkr | 193 tkr | 1 808 tkr |
| 2024 | 1 499 tkr | 304 tkr | 2 050 tkr |
| 2025 | 1 642 tkr | 318 tkr | 803 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 73,9 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 19,4 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 9,5 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 642 | 1 499 | 1 355 | 1 330 | 1 355 | 1 390 | 1 022 | 632 | 290 | 166 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 21 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 642 | 1 520 | 1 355 | 1 330 | 1 355 | 1 390 | 1 022 | 632 | – | – |
| Handelsvaror | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 3 | 4 | 1 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 264 | 480 | 443 | 556 | 350 | 251 | 265 | 105 | – | – |
| Personalkostnader | 1 074 | 814 | 720 | 638 | 563 | 508 | 289 | 241 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 340 | 1 296 | 1 165 | 1 196 | 914 | 761 | 557 | 348 | – | – |
| Rörelseresultat | 302 | 224 | 190 | 134 | 441 | 628 | 464 | 285 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 16 | 81 | 3 | 2 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 16 | 81 | 3 | 2 | −0 | −1 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 318 | 304 | 193 | 135 | 441 | 628 | 464 | 284 | 68 | 20 |
| Resultat före skatt | 318 | 304 | 193 | 135 | 441 | 628 | 464 | 284 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 66 | 62 | 39 | 28 | 89 | 135 | 102 | 63 | – | – |
| Årets resultat | 252 | 242 | 154 | 107 | 352 | 493 | 362 | 222 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 367 | 298 | 335 | 246 | 371 | 443 | 271 | 150 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 552 | 520 | 611 | 505 | 496 | 548 | 423 | 150 | – | – |
| Kassa och bank | 535 | 1 935 | 1 438 | 1 263 | 1 336 | 1 216 | 657 | 456 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 087 | 2 455 | 2 050 | 1 769 | 1 831 | 1 764 | 1 080 | 607 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 087 | 2 455 | 2 150 | 1 869 | 1 931 | 1 864 | 1 080 | 607 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 500 | 1 758 | 1 605 | 1 497 | 1 145 | 652 | 290 | 68 | – | – |
| Fritt eget kapital | 753 | 2 000 | 1 758 | 1 605 | 1 497 | 1 145 | 652 | 290 | – | – |
| Eget kapital | 803 | 2 050 | 1 808 | 1 655 | 1 547 | 1 195 | 702 | 340 | – | – |
| Leverantörsskulder | 7 | 10 | 9 | 19 | 11 | 5 | 7 | 24 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 50 | 149 | 137 | 71 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 284 | 405 | 342 | 214 | 384 | 668 | 378 | 266 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 087 | 2 455 | 2 150 | 1 869 | 1 931 | 1 864 | 1 080 | 607 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 1 500 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 73,9 % | 83,5 % | 84,1 % | 88,5 % | 80,1 % | 64,1 % | 65 % | 56,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 382 % | 606 % | 600 % | 825 % | 477 % | 264 % | 286 % | 228 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 18,4 % | 14,9 % | 14 % | 10,1 % | 32,5 % | 45,2 % | 45,4 % | 45 % | – | – |
| Vinstmarginal | 19,4 % | 20,3 % | 14,2 % | 10,2 % | 32,6 % | 45,2 % | 45,4 % | 44,9 % | 23,5 % | 12 % |
| Omsättningstillväxt | 9,5 % | 10,6 % | 1,9 % | −1,8 % | −2,5 % | 36 % | 61,7 % | 117,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 31,4 % | 11,8 % | 8,5 % | 6,5 % | 22,7 % | 41,3 % | 51,5 % | 65,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 821 tkr | 1 499 tkr | 1 355 tkr | 1 330 tkr | 1 355 tkr | 1 390 tkr | 1 022 tkr | 632 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 252 tkr | 242 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 252 tkr | 242 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −242 tkr | −154 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 242 tkr | 154 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 500 tkr | – |
| Forslag disposition | 753 tkr | 2 000 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 753 tkr | 500 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 5 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 185 tkr | 217 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 277 tkr | 396 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
prbh Redovisningsbyrå ABHuvudarbetsställe
Terapivägen 10 C 2001, 141 55 Huddinge
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559037-1976
Registreringsdatum
25 november 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Huddinge, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.