Prentell Ventures AB
559171-2533Aktiebolagreg. 2018
Vallentuna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−5 tkr
Soliditet
17 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Strandängsvägen 8, 186 50 Vallentuna
Postadress
c/o David Prentell, Strandängsvägen 8, 186 50 Vallentuna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva rådgivning avseende affärs- och tillväxtstrategi, företagsledning, tjänsteutveckling, företags- finansiering och finansiella tjänster, tillhandahålla hel- och delägda företag administrativa tjänster, äga och förvalta andra värdepapper samt äga och förvalta fast och lös egendom, ävensom bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 245 tkr | 199 tkr | 166 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −19 tkr | 146 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −51 tkr | 144 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −45 tkr | 100 tkr |
| 2023 | 1 tkr | −6 tkr | 94 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −23 tkr | 71 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −5 tkr | 66 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 17,2 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −3 355,7 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 27,4 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 245 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | – | 0 | −0 | 0 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 245 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 3 | 0 | 14 | 3 |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 16 | – | 0 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 5 | 3 | 7 | 26 | 8 | 5 | 39 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | – | 0 |
| Rörelsekostnader | 5 | 3 | 7 | 45 | 8 | 19 | 45 |
| Rörelseresultat | −5 | −2 | −6 | −45 | −8 | −19 | 200 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | −0 | 1 | 0 | 1 |
| Finansiella poster | 0 | −20 | 0 | 0 | −42 | 0 | −1 |
| Resultat efter finansiella poster | −5 | −23 | −6 | −45 | −51 | −19 | 199 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 49 | 0 | −49 |
| Resultat före skatt | −5 | −23 | −6 | −45 | −2 | −19 | 150 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | 0 | 34 |
| Årets resultat | −5 | −23 | −6 | −45 | −2 | −19 | 116 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 359 | 0 | 101 | 101 | 101 | 206 | 206 |
| Anläggningstillgångar | 359 | 0 | 101 | 101 | 101 | 206 | 206 |
| Kundfordringar | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 1 | 2 | 6 | 1 | 8 | 5 |
| Kassa och bank | 27 | 100 | 24 | 26 | 76 | 19 | 47 |
| Omsättningstillgångar | 27 | 101 | 26 | 32 | 76 | 27 | 52 |
| Summa tillgångar | 387 | 101 | 127 | 133 | 177 | 233 | 258 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 21 | 44 | 50 | 94 | 96 | 116 | – |
| Fritt eget kapital | 16 | 21 | 44 | 50 | 94 | 96 | 116 |
| Eget kapital | 66 | 71 | 94 | 100 | 144 | 146 | 166 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 49 | 49 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 34 | 34 |
| Kortfristiga skulder | 320 | 30 | 33 | 33 | 33 | 37 | 43 |
| Summa eget kapital och skulder | 387 | 101 | 127 | 133 | 177 | 233 | 258 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | – | – | 1 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 17,2 % | 70,3 % | 74,3 % | 75,1 % | 81,6 % | 79,6 % | 79,3 % |
| Kassalikviditet | 8 % | 337 % | 80 % | 98 % | 235 % | 72 % | 121 % |
| Rörelsemarginal | −3 156,4 % | −2 092,3 % | −581,1 % | −36 971,9 % | −833 000 % | – | 81,8 % |
| Vinstmarginal | −3 355,7 % | −19 658,1 % | −600 % | −37 190,1 % | −5 100 000 % | – | 81,2 % |
| Omsättningstillväxt | 27,4 % | −88,3 % | 726,5 % | 12 000 % | – | −100 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −7,1 % | −32,1 % | −6,1 % | −44,8 % | −1,2 % | −13,3 % | 69,8 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | 245 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 359 tkr | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 101 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −5 tkr | −23 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −5 tkr | −23 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 23 tkr | 6 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −23 tkr | −6 tkr |
| Forslag disposition | 16 tkr | 21 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 16 tkr | 21 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 165 | 1 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 320 tkr | 30 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | −20 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 12 sep. 2018 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Prentell Ventures ABHuvudarbetsställe
Strandängsvägen 8, 186 50 Vallentuna
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559171-2533
Registreringsdatum
12 september 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Vallentuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.