Press & Son Holding AB
556878-1172Aktiebolagreg. 2011
Bromma, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
0 tkr
Soliditet
89 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Bromma
Postadress
Box 11080, 161 11 Bromma
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | 150 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | 400 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | 0 tkr | 300 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 2 000 tkr | 2 300 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 0 tkr | 1 800 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 0 tkr | 1 800 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 0 tkr | 1 800 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 0 tkr | 1 800 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 89,3 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | – | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | 2 000 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | – | – | – | 0 | 2 000 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 000 | 0 | 400 | 150 |
| Resultat före skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 000 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 000 | 0 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 965 | 2 100 | 2 100 | 2 250 | 2 250 | 250 | – | – |
| Kassa och bank | – | – | – | – | 0 | 150 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 965 | 2 100 | 2 100 | 2 250 | 2 250 | 400 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 015 | 2 150 | 2 150 | 2 300 | 2 300 | 450 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 750 | 1 750 | 1 750 | 1 750 | 250 | 250 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 750 | 1 750 | 1 750 | 1 750 | 2 250 | 250 | – | – |
| Eget kapital | 1 800 | 1 800 | 1 800 | 1 800 | 2 300 | 300 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 215 | 350 | 350 | 500 | 0 | 150 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 015 | 2 150 | 2 150 | 2 300 | 2 300 | 450 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | 500 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 89,3 % | 83,7 % | 83,7 % | 78,3 % | 100 % | 66,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 914 % | 600 % | 600 % | 450 % | – | 267 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 87 % | 0 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 50 tkr | 50 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 50 tkr | 50 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 800 tkr | 1 800 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 1 965 tkr | 2 100 tkr |
| Forslag disposition | 1 750 tkr | 1 750 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 750 tkr | 1 750 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 1 tkr | 1 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag arets resultat | – | −950 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | – | 3 158 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 1 | 1 |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 50 tkr | 50 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 215 tkr | 350 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Press & Son Holding ABHuvudarbetsställe
Bromma
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556878-1172
Registreringsdatum
22 december 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.