Prestanda Företagsservice AB
556862-8084Aktiebolagreg. 2011
Solna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
946 tkr
Resultat efter fin. poster
561 tkr
Soliditet
78 %
Anställda
0.5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Himlabacken 9 A /5, 170 78 Solna
Postadress
c/o Renata Urbanska, Himlabacken 9 A /5, 170 78 Solna
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva bokföring och konsultationsverksamhet inom företagsekonomi.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 325 tkr | 574 tkr | – |
| 2018 | 1 551 tkr | 61 tkr | – |
| 2019 | 1 865 tkr | 519 tkr | 669 tkr |
| 2020 | 1 767 tkr | 486 tkr | 491 tkr |
| 2021 | 1 736 tkr | 360 tkr | 517 tkr |
| 2022 | 2 115 tkr | 439 tkr | 561 tkr |
| 2023 | 2 091 tkr | 397 tkr | 774 tkr |
| 2024 | 1 386 tkr | 771 tkr | 829 tkr |
| 2025 | 946 tkr | 561 tkr | 759 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 77,6 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 59,3 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −31,7 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 946 | 1 386 | 2 091 | 2 115 | 1 736 | 1 767 | 1 865 | 1 551 | 1 325 |
| Övriga rörelseintäkter | 31 | 87 | 102 | 34 | 114 | 24 | 38 | – | – |
| Rörelseintäkter | 977 | 1 473 | 2 193 | 2 149 | 1 849 | 1 791 | 1 903 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 36 | 62 | 29 | 49 | 48 | 821 | 45 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 178 | 232 | 327 | 327 | 384 | 281 | 291 | – | – |
| Personalkostnader | 229 | 434 | 1 460 | 1 339 | 1 060 | 190 | 1 034 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 20 | 20 | – | – |
| Rörelsekostnader | 443 | 728 | 1 816 | 1 715 | 1 492 | 1 312 | 1 390 | – | – |
| Rörelseresultat | 534 | 745 | 377 | 434 | 357 | 478 | 513 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 30 | 26 | 20 | 7 | 4 | 8 | 7 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 27 | 26 | 20 | 5 | 3 | 8 | 6 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 561 | 771 | 397 | 439 | 360 | 486 | 519 | 61 | 574 |
| Bokslutsdispositioner | −147 | 0 | 126 | −119 | −99 | −126 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 415 | 771 | 523 | 320 | 261 | 360 | 519 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 91 | 167 | 115 | 74 | 62 | 81 | 115 | – | – |
| Årets resultat | 324 | 604 | 408 | 246 | 199 | 280 | 404 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 | – | – |
| Kundfordringar | 149 | 9 | 87 | 84 | 140 | 105 | 98 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 372 | 28 | 172 | 159 | 268 | 190 | 158 | – | – |
| Kassa och bank | 1 186 | 1 244 | 1 320 | 1 014 | 675 | 595 | 719 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 558 | 1 273 | 1 492 | 1 173 | 943 | 785 | 876 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 558 | 1 273 | 1 492 | 1 173 | 943 | 785 | 896 | – | – |
| Aktiekapital | 25 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 410 | 174 | 315 | 265 | 268 | 161 | 215 | – | – |
| Fritt eget kapital | 734 | 779 | 724 | 511 | 467 | 441 | 619 | – | – |
| Eget kapital | 759 | 829 | 774 | 561 | 517 | 491 | 669 | – | – |
| Obeskattade reserver | 567 | 218 | 218 | 344 | 225 | 126 | 0 | – | – |
| Långfristiga skulder | 14 | 0 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 | 27 | 5 | 3 | 9 | 111 | 5 | – | – |
| Skatteskulder | 76 | 137 | 115 | – | 0 | 32 | 37 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 219 | 226 | 499 | 268 | 201 | 168 | 227 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 558 | 1 273 | 1 492 | 1 173 | 943 | 785 | 896 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0.5 | 1 | 3 | 3 | 3 | 1 | 3 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 209 | 550 | 195 | 202 | 173 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 77,6 % | 78,7 % | 63,5 % | 71,1 % | 73,7 % | 75,3 % | 74,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 712 % | 564 % | 299 % | 437 % | 468 % | 467 % | 386 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 56,5 % | 53,8 % | 18 % | 20,5 % | 20,6 % | 27,1 % | 27,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 59,3 % | 55,6 % | 19 % | 20,8 % | 20,7 % | 27,5 % | 27,8 % | 3,9 % | 43,3 % |
| Omsättningstillväxt | −31,7 % | −33,7 % | −1,2 % | 21,8 % | −1,8 % | −5,3 % | 20,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 42,7 % | 72,9 % | 52,8 % | 43,9 % | 38,5 % | 57 % | 60,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 891 tkr | 1 386 tkr | 697 tkr | 705 tkr | 579 tkr | 1 767 tkr | 622 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 324 tkr | 605 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 50 | – |
| Forandring eget kapital aktiekapital overforing fritt eget kapital aterbetalning aktieagare | 25 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 324 tkr | 605 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −604 tkr | −409 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 444 tkr | 409 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 209 tkr | 550 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −147 tkr | 0 |
| Forskott fran kunder | 0 | 6 tkr |
| Forslag disposition | 734 tkr | 779 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 734 tkr | 570 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 209 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 5 tkr | 20 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 0 | 100 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 0 | 100 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 100 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 100 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 218 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 141 tkr | 56 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 14 tkr | 0 |
| Periodiseringsfonder | 567 tkr | 218 tkr |
| Redovisningsmedel | 0 | – |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −62 | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Prestanda Företagsservice ABHuvudarbetsställe
Himlabacken 9 A /5, 170 78 Solna
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556862-8084
Registreringsdatum
29 augusti 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Solna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.