PrgSweden AB
559378-6048Aktiebolagreg. 2022
Hindås, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
42 665 tkr
Resultat efter fin. poster
5 399 tkr
Soliditet
28 %
Anställda
5
prgsweden-Totallösningar inom telekom
prgsweden ab erbjuder totallösningar inom telekom. Vi utför installationer i alla förekommande miljöer och har kompetens från siteprojektering till driftsatt anläggning. prg Göteborg.
prgsweden.se
Adresser
Besöksadress
Lunkebäcken 9 B, 438 98 Hindås
Postadress
Lunkebäcken 9 B, 438 98 Hindås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom mobila och fasta nät, såsom projektering, installationer, service, konsultverksamhet samt med det alla förenliga aktiviteter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 49 639 tkr | 3 972 tkr | 3 066 tkr |
| 2024 | 54 350 tkr | 6 616 tkr | 5 261 tkr |
| 2025 | 42 665 tkr | 5 399 tkr | 3 252 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 28,1 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 12,7 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −21,5 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 42 665 | 54 350 | 49 639 |
| Övriga rörelseintäkter | 79 | 2 | 0 |
| Rörelseintäkter | 42 743 | 54 352 | 49 639 |
| Handelsvaror | 27 114 | 36 889 | 32 112 |
| Övriga externa kostnader | 5 503 | 5 041 | 8 303 |
| Personalkostnader | 4 632 | 5 673 | 5 207 |
| Av- och nedskrivningar | 81 | 47 | 5 |
| Övriga rörelsekostnader | 2 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 37 333 | 47 651 | 45 627 |
| Rörelseresultat | 5 410 | 6 701 | 4 012 |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 3 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 15 | 89 | 40 |
| Finansiella poster | −11 | −86 | −40 |
| Resultat efter finansiella poster | 5 399 | 6 616 | 3 972 |
| Bokslutsdispositioner | −1 426 | – | – |
| Resultat före skatt | 3 973 | 6 616 | 3 972 |
| Skatt på årets resultat | 882 | 1 421 | 931 |
| Årets resultat | 3 091 | 5 194 | 3 041 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 328 | 350 | 180 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 784 | 592 | 400 |
| Anläggningstillgångar | 1 112 | 942 | 580 |
| Kundfordringar | 3 863 | 3 724 | 4 840 |
| Kortfristiga fordringar | 11 380 | 15 583 | 15 428 |
| Kassa och bank | 3 128 | 2 912 | 3 025 |
| Omsättningstillgångar | 14 508 | 18 495 | 18 453 |
| Summa tillgångar | 15 619 | 19 436 | 19 032 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 136 | 41 | 0 |
| Fritt eget kapital | 3 227 | 5 236 | 3 041 |
| Eget kapital | 3 252 | 5 261 | 3 066 |
| Obeskattade reserver | 1 426 | – | – |
| Avsättningar | 1 077 | 838 | 600 |
| Leverantörsskulder | 2 137 | 4 143 | 8 002 |
| Skatteskulder | 1 116 | 1 846 | 679 |
| Kortfristiga skulder | 9 864 | 13 338 | 15 366 |
| Summa eget kapital och skulder | 15 619 | 19 436 | 19 032 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 5 | 7 | 7 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 3 000 | 5 100 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 28,1 % | 27,1 % | 16,1 % |
| Kassalikviditet | 147 % | 139 % | 120 % |
| Rörelsemarginal | 12,7 % | 12,3 % | 8,1 % |
| Vinstmarginal | 12,7 % | 12,2 % | 8 % |
| Omsättningstillväxt | −21,5 % | 9,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 95,1 % | 98,7 % | 99,2 % |
| Omsättning per anställd | 8 533 tkr | 7 764 tkr | 7 091 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 784 tkr | 592 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 784 tkr | 592 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 192 tkr | 192 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 3 091 tkr | 5 194 tkr |
| Avsattningar pensioner liknande forpliktelser enligt lag | 977 tkr | 738 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 3 091 tkr | 5 194 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −5 194 tkr | −3 041 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 5 194 tkr | 3 041 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 5 100 tkr | 3 000 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 252 tkr | 5 261 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 3 091 tkr | 5 194 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 5 100 tkr | 3 000 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −1 426 tkr | – |
| Forslag disposition | 3 227 tkr | 5 236 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 227 tkr | 136 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 102 tkr | 459 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 106 tkr | 60 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 121 tkr | 62 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 15 tkr | 2 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 59 tkr | 62 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 13 tkr | 2 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 222 tkr | 290 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 340 tkr | 340 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 119 tkr | 51 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 156 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 68 tkr | 46 tkr |
| Ovriga avsattningar | 100 tkr | 100 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 246 tkr | 689 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 106 tkr | 1 684 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 426 tkr | – |
| Stallda sakerheter | 784 tkr | 692 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 6 168 tkr | 10 711 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 4 506 tkr | 5 665 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
PrgSweden ABHuvudarbetsställe
Lunkebäcken 9 B, 438 98 Hindås
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559378-6048
Registreringsdatum
3 maj 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Härryda, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.123 – Teknisk konsultverksamhet inom elteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.