Primocon Group AB
559256-5989Aktiebolagreg. 2020
Mölndal, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
4 076 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Flöjelbergsgatan 2 A, 431 37 Mölndal
Postadress
Flöjelbergsgatan 2 A, 431 37 Mölndal
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska, självt eller genom dotter- eller intressebolag, bedriva konsultverksamhet inom fastighetsutveckling, äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 0 tkr | −0 tkr | 50 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 4 tkr | 53 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 2 815 tkr | 2 868 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 2 851 tkr | 3 016 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 4 076 tkr | 4 284 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,7 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 4 040 | 2 832 | 2 816 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 36 | 19 | 0 | 114 | 89 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 | 110 | 89 |
| Finansiella poster | 4 076 | 2 851 | 2 815 | 4 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 4 076 | 2 851 | 2 815 | 4 | −0 |
| Resultat före skatt | 4 076 | 2 851 | 2 815 | 4 | −0 |
| Skatt på årets resultat | 7 | 4 | 0 | 1 | – |
| Årets resultat | 4 069 | 2 847 | 2 815 | 4 | −0 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 66 | 66 | 66 | 66 | 2 781 |
| Anläggningstillgångar | 66 | 66 | 66 | 66 | 2 781 |
| Kortfristiga fordringar | 12 | 10 | – | – | – |
| Kassa och bank | 4 218 | 2 944 | 2 825 | 9 | 19 |
| Omsättningstillgångar | 4 230 | 2 954 | 2 825 | 9 | 19 |
| Summa tillgångar | 4 296 | 3 020 | 2 890 | 74 | 2 800 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 166 | 118 | 3 | −0 | – |
| Fritt eget kapital | 4 234 | 2 966 | 2 818 | 3 | −0 |
| Eget kapital | 4 284 | 3 016 | 2 868 | 53 | 50 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 21 | 20 | 1 375 |
| Skatteskulder | 11 | 4 | 1 | 1 | – |
| Kortfristiga skulder | 11 | 4 | 1 | 1 | 1 375 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 296 | 3 020 | 2 890 | 74 | 2 800 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 2 700 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,7 % | 99,9 % | 99,3 % | 71,9 % | 1,8 % |
| Kassalikviditet | 37 295 % | 75 242 % | 333 093 % | 1 017 % | 1 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 95 % | 94,4 % | 98,1 % | 6,7 % | −0,6 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 66 tkr | 66 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 66 tkr | 66 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 4 069 tkr | 2 847 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 4 069 tkr | 2 847 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 847 tkr | −2 815 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 847 tkr | 2 815 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 2 800 tkr | 2 700 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 4 284 tkr | 3 016 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 4 069 tkr | 2 847 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 2 800 tkr | 2 700 tkr |
| Forslag disposition | 4 234 tkr | 2 966 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 234 tkr | 2 966 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 12 tkr | 10 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 40 tkr | 40 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag arets resultat | 2 786 tkr | 2 385 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | 3 575 tkr | 3 289 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 0,8 | 0,8 |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 40 tkr | 40 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag rostrattsandel | 0,8 | 0,8 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 | 3 |
| Ovriga langfristiga skulder | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 19 maj 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Primocon Group ABHuvudarbetsställe
Flöjelbergsgatan 2 A, 431 37 Mölndal
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559256-5989
Registreringsdatum
19 maj 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Mölndal, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.