swereg

ProductMind Consulting AB

559317-0383Aktiebolagreg. 2021

Konsulttjänster
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Enskede Gård, Stockholms län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2026

Omsättning

1 499 tkr

+28 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

417 tkr

+1 610 % mot föregående år

Soliditet

81 %

−1,4 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år
Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

Hem

productmind.se

Adresser

Besöksadress

Lindevägen 40, 120 48 Enskede Gård

Postadress

c/o Malin Gustafsson, Lindevägen 40, 120 48 Enskede Gård

Verksamhetsbeskrivning

Strategisk rådgivning inom produktutveckling av digitala tjänster inom IT, interimkonsult inom product management, projektledning för IT tjänster inom dagligvaruhandel, kläder, inredning och hemelektronik.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20221 173 tkr422 tkr275 tkr
20231 542 tkr489 tkr567 tkr
20241 498 tkr469 tkr548 tkr
20251 174 tkr24 tkr563 tkr
20261 499 tkr417 tkr808 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 81,5 % – branschmedian 74,7 %

Vinstmarginal 27,9 % – branschmedian 20,5 %

Omsättningstillväxt 27,7 % – branschmedian −5,6 %

Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20262025202420232022
Nettoomsättning1 4991 1741 4981 5421 173
Övriga rörelseintäkter−1101–
Rörelseintäkter1 4981 1751 4981 5431 173
Råvaror och förnödenheter211461861
Övriga externa kostnader207236155102104
Personalkostnader856910814864645
Övriga rörelsekostnader–011–
Rörelsekostnader1 0831 1601 0311 053750
Rörelseresultat41516467490423
Ränteintäkter och liknande2920–
Räntekostnader och liknande00001
Finansiella poster292−0−1
Resultat efter finansiella poster41724469489422
Bokslutsdispositioner−1050−110−120−106
Resultat före skatt31224359369316
Skatt på årets resultat6710777866
Årets resultat24514282291250

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20262025202420232022
Kundfordringar387259258371141
Kortfristiga fordringar393319425420143
Kassa och bank1 029681594559374
Omsättningstillgångar1 4221 0011 019978517
Summa tillgångar1 4221 0011 019978517
Aktiekapital2525252525
Bundet eget kapital2525252525
Balanserat resultat5385232422500
Fritt eget kapital783538523542250
Eget kapital808563548567275
Obeskattade reserver441336336226106
Leverantörsskulder254516
Skatteskulder–015145
Kortfristiga skulder173102135186136
Summa eget kapital och skulder1 4221 0011 019978517

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20262025202420232022
Medelantal anställda11111
Föreslagen utdelning (tkr)–00300–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20262025202420232022
Soliditet81,5 %82,9 %80 %76,3 %69,5 %
Kassalikviditet824 %982 %756 %527 %381 %
Rörelsemarginal27,7 %1,3 %31,2 %31,7 %36,1 %
Vinstmarginal27,9 %2,1 %31,3 %31,7 %36 %
Omsättningstillväxt27,7 %−21,6 %−2,8 %31,5 %–
Avkastning på eget kapital30,3 %2,6 %51,4 %51,4 %90,9 %
Omsättning per anställd1 499 tkr1 174 tkr1 498 tkr1 542 tkr1 173 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (12)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20262025
Arets resultat eget kapital245 tkr14 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat245 tkr14 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−14 tkr−282 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning14 tkr282 tkr
Forandring periodiseringsfond−105 tkr0
Forslag disposition–538 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning–538 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter1 tkr0
Ovriga fordringar kortfristiga4 tkr60 tkr
Ovriga kortfristiga skulder151 tkr97 tkr
Periodiseringsfonder441 tkr336 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter20 tkr1

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2026

    Period 1 apr. 2025 – 31 mars 2026 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 apr. 2024 – 31 mars 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 apr. 2023 – 31 mars 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 apr. 2022 – 31 mars 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 12 maj 2021 – 31 mars 2022 · Inlämnad –

  • ProductMind Consulting ABHuvudarbetsställe

    Lindevägen 40, 120 48 Enskede Gård

    Konsulttjänster

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559317-0383

Registreringsdatum

12 maj 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Stockholm, Stockholms län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Konsulttjänster

  • SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
  • SNI 90.110 – Litterärt skapande och musikkomposition

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler