Profilogen Bromma AB
556872-4305Aktiebolagreg. 2011
Bromma, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
5 177 tkr
Resultat efter fin. poster
628 tkr
Soliditet
43 %
Anställda
2
Profilogen Bromma AB | Bildekor | 08-684 46 900 | Reklamproduktion | Skyltar | Banderoller | Bilreklam, Bildekaler | Skyltf�nster | Dekaler bil | Sthlm, Stockholm
Profilogen Bromma AB. 08-684 46 900. Reklamproduktion. Dekor. Skyltar. Bildekorer. Bilreklam. Banderoller. Montering. Rollups. Affischer. PopUpsystem. Butiksinredning. Skyltf�nster. Monterar dekaler. Bromma, Stockholm
profilogenbromma.se
Adresser
Besöksadress
Johannesfredsvägen 11, 168 69 Bromma
Postadress
Johannesfredsvägen 11, 168 69 Bromma
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall tillverka, köpa och sälja skyltar, dekorer, banderoller och affischer med datorstödd design, grafisk formgivning samt att idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 4 082 tkr | 385 tkr | – |
| 2020 | 4 665 tkr | 466 tkr | – |
| 2021 | 5 432 tkr | 1 042 tkr | 650 tkr |
| 2022 | 4 925 tkr | 370 tkr | 596 tkr |
| 2023 | 5 857 tkr | 1 100 tkr | 837 tkr |
| 2024 | 4 713 tkr | −227 tkr | 278 tkr |
| 2025 | 4 660 tkr | 184 tkr | 451 tkr |
| 2026 | 5 177 tkr | 628 tkr | 649 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 43,1 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal 12,1 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt 11,1 % – branschmedian −4,4 %
Median för 8459 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 177 | 4 660 | 4 713 | 5 857 | 4 925 | 5 432 | 4 665 | 4 082 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 288 | 146 | 115 | 18 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 5 177 | 4 949 | 4 859 | 5 972 | 4 943 | 5 432 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 610 | 1 316 | 1 444 | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | −4 | 4 | – | 1 934 | 1 508 | 1 419 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 073 | 1 181 | 1 198 | 1 063 | 922 | 858 | – | – |
| Personalkostnader | 1 850 | 2 236 | 2 440 | 1 869 | 2 138 | 2 108 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 533 | 4 742 | 5 087 | 4 871 | 4 572 | 4 390 | – | – |
| Rörelseresultat | 644 | 207 | −227 | 1 101 | 371 | 1 042 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 4 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 17 | 27 | 0 | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −16 | −23 | 0 | −1 | −1 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 628 | 184 | −227 | 1 100 | 370 | 1 042 | 466 | 385 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 315 | 168 | −283 | 69 | −269 | – | – |
| Resultat före skatt | 628 | 499 | −59 | 817 | 439 | 773 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 130 | 105 | 0 | 175 | 94 | 173 | – | – |
| Årets resultat | 498 | 394 | −59 | 642 | 346 | 600 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 45 | 50 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 27 | 32 | 36 | 41 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 67 | 72 | 76 | 81 | 85 | 90 | – | – |
| Varulager | 123 | 119 | 123 | 131 | 141 | 146 | – | – |
| Kundfordringar | 528 | 561 | 551 | 668 | 492 | 974 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 695 | 780 | 726 | 740 | 592 | 1 212 | – | – |
| Kassa och bank | 621 | 420 | 488 | 881 | 562 | 322 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 439 | 1 319 | 1 337 | 1 752 | 1 295 | 1 680 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 506 | 1 391 | 1 413 | 1 833 | 1 380 | 1 769 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 101 | 8 | 287 | 146 | 200 | 0 | – | – |
| Fritt eget kapital | 599 | 401 | 228 | 787 | 546 | 600 | – | – |
| Eget kapital | 649 | 451 | 278 | 837 | 596 | 650 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 315 | 483 | 200 | 269 | – | – |
| Leverantörsskulder | 123 | 289 | 213 | 157 | 107 | 146 | – | – |
| Skatteskulder | 74 | 33 | 0 | 42 | 115 | 242 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 856 | 939 | 820 | 512 | 584 | 850 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 506 | 1 391 | 1 413 | 1 833 | 1 380 | 1 769 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 500 | – | 220 | 500 | 400 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 43,1 % | 32,5 % | 37,4 % | 66,6 % | 54,7 % | 48,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 154 % | 128 % | 148 % | 316 % | 198 % | 180 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 12,5 % | 4,4 % | −4,8 % | 18,8 % | 7,5 % | 19,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 12,1 % | 4 % | −4,8 % | 18,8 % | 7,5 % | 19,2 % | 10 % | 9,4 % |
| Omsättningstillväxt | 11,1 % | −1,1 % | −19,5 % | 18,9 % | −9,3 % | 16,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 76,7 % | 87,2 % | −21,4 % | 76,6 % | 58,1 % | 92,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 589 tkr | 1 553 tkr | 1 571 tkr | 1 952 tkr | 1 642 tkr | 1 811 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 40 tkr | 40 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 498 tkr | 394 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 498 tkr | 394 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −394 tkr | 59 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 394 tkr | −59 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 300 tkr | 220 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 451 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 498 tkr | 394 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 300 tkr | 220 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 315 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 27 tkr | 32 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 90 tkr | 90 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 63 tkr | 59 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | 5 tkr |
| Forskott fran kunder | 13 tkr | 4 tkr |
| Forslag disposition | 599 tkr | 401 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 99 tkr | 101 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 167 tkr | 212 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 123 tkr | 119 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 8 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 439 tkr | 398 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 207 tkr | 215 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 feb. 2025 – 31 jan. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 feb. 2024 – 31 jan. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 feb. 2023 – 31 jan. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 feb. 2022 – 31 jan. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 feb. 2021 – 31 jan. 2022 · Inlämnad –
Profilogen Bromma ABHuvudarbetsställe
Johannesfredsvägen 11, 168 69 Bromma
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556872-4305
Registreringsdatum
21 november 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.111 – Reklambyråverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.