Progerum i Hässleholm AB
559174-5053Aktiebolagreg. 2018
Knivsta, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
10 549 tkr
Resultat efter fin. poster
3 019 tkr
Soliditet
21 %
Anställda
–
Progerum Fastigheter
progerum.se
Adresser
Besöksadress
Rubanksgatan 4, 741 71 Knivsta
Postadress
c/o Prgsus Fastigheter Ab, Rubanksgatan 4, 741 71 Knivsta
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är direkt eller via koncernföretag bedriva fastighetsförvaltning med uthyrning av lokaler, logistiktjänster samt investeringar i fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 6 587 tkr | 1 763 tkr | – |
| 2021 | 6 399 tkr | 1 707 tkr | – |
| 2022 | 9 944 tkr | 3 610 tkr | 153 tkr |
| 2023 | 11 040 tkr | 2 727 tkr | 1 795 tkr |
| 2025 | 10 549 tkr | 3 019 tkr | 3 685 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 20,6 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 28,6 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −4,5 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 549 | 11 040 | 9 944 | 6 399 | 6 587 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 421 | 10 | – | – |
| Rörelseintäkter | 10 549 | 11 461 | 9 954 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 4 885 | 3 244 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 5 612 | 2 443 | 1 987 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 1 021 | 814 | 809 | – | – |
| Rörelsekostnader | 6 634 | 8 143 | 6 040 | – | – |
| Rörelseresultat | 3 915 | 3 318 | 3 913 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 117 | 17 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 013 | 609 | 303 | – | – |
| Finansiella poster | −897 | −592 | −303 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 3 019 | 2 727 | 3 610 | 1 707 | 1 763 |
| Bokslutsdispositioner | −631 | −658 | −3 596 | – | – |
| Resultat före skatt | 2 388 | 2 069 | 14 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 498 | 427 | 4 | – | – |
| Årets resultat | 1 890 | 1 642 | 10 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 17 458 | 13 406 | 14 193 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 541 | 5 | 5 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 19 999 | 13 410 | 14 198 | – | – |
| Kundfordringar | 1 393 | 2 176 | 1 375 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 498 | 2 299 | 1 898 | – | – |
| Kassa och bank | 2 291 | 1 682 | 776 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 789 | 3 982 | 2 674 | – | – |
| Summa tillgångar | 23 788 | 17 392 | 16 872 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 745 | 103 | 93 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 635 | 1 745 | 103 | – | – |
| Eget kapital | 3 685 | 1 795 | 153 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 530 | 899 | 241 | – | – |
| Långfristiga skulder | 16 065 | 10 591 | 11 251 | – | – |
| Leverantörsskulder | 102 | 308 | 370 | – | – |
| Skatteskulder | 659 | 410 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 508 | 4 107 | 5 227 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 23 788 | 17 392 | 16 872 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 20,6 % | 14,4 % | 2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 151 % | 97 % | 51 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 37,1 % | 30,1 % | 39,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 28,6 % | 24,7 % | 36,3 % | 26,7 % | 26,8 % |
| Omsättningstillväxt | −4,5 % | 11 % | 55,4 % | −2,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 51,3 % | 91,5 % | 6,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (44)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2023 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 64 tkr | 209 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 5 tkr | 5 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 5 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 1 890 tkr | 1 642 tkr |
| Byggnader mark | 17 190 tkr | 13 039 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 20 608 tkr | 15 725 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 3 419 tkr | 2 686 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 4 883 tkr | – |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 733 tkr | 537 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 890 tkr | 1 642 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 642 tkr | −10 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 642 tkr | 10 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 685 tkr | 1 795 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 890 tkr | 1 642 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | 145 tkr | 32 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −776 tkr | −690 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 2 536 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 2 536 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 2 536 tkr | – |
| Forslag disposition | 3 635 tkr | 1 745 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 635 tkr | 1 745 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 103 tkr | 121 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 78 tkr | 366 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 386 tkr | 1 386 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 308 tkr | 1 020 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 27 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 288 tkr | 277 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | – | 0 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 12 638 tkr | 7 951 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 130 tkr | 298 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 857 tkr | 660 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | – |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 16 065 tkr | 10 591 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 190 tkr | – |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 190 tkr | – |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 190 tkr | – |
| Periodiseringsfonder | 1 466 tkr | 690 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | – | 2 000 tkr |
| Stallda sakerheter | 90 000 tkr | 90 000 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 90 000 tkr | 90 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 760 tkr | 431 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Progerum i Hässleholm ABHuvudarbetsställe
Rubanksgatan 4, 741 71 Knivsta
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559174-5053
Registreringsdatum
8 oktober 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Knivsta, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.