Projecto Consulting AB
559097-9596Aktiebolagreg. 2017
Järna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 178 tkr
Resultat efter fin. poster
1 044 tkr
Soliditet
90 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Oganvägen 8, 153 95 Järna
Postadress
c/o Olofson, Oganvägen 8, 153 95 Järna
Verksamhetsbeskrivning
Konsulttjänster inom byggbranschen såsom projektledning, projekteringsledning och sakkunnig.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 074 tkr | 443 tkr | – |
| 2018 | 1 483 tkr | 443 tkr | – |
| 2019 | 1 673 tkr | 562 tkr | 836 tkr |
| 2020 | 1 362 tkr | 438 tkr | 850 tkr |
| 2021 | 1 853 tkr | 813 tkr | 1 234 tkr |
| 2022 | 1 843 tkr | 697 tkr | 1 535 tkr |
| 2023 | 1 225 tkr | 90 tkr | 1 345 tkr |
| 2024 | 2 558 tkr | 1 343 tkr | 2 141 tkr |
| 2025 | 2 178 tkr | 1 044 tkr | 2 729 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 89,6 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 47,9 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −14,9 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 178 | 2 558 | 1 225 | 1 843 | 1 853 | 1 362 | 1 673 | 1 483 | 1 074 |
| Övriga rörelseintäkter | 215 | 46 | 94 | 0 | 17 | 75 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 394 | 2 604 | 1 319 | 1 843 | 1 870 | 1 437 | 1 673 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 3 | 0 | – | – |
| Handelsvaror | 24 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 276 | 297 | 292 | 302 | 210 | 134 | 180 | – | – |
| Personalkostnader | 1 051 | 986 | 955 | 846 | 847 | 835 | 903 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 28 | 28 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 351 | 1 283 | 1 247 | 1 147 | 1 056 | 999 | 1 110 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 043 | 1 320 | 72 | 696 | 813 | 438 | 562 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 23 | 19 | 1 | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 23 | 19 | 1 | −0 | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 044 | 1 343 | 90 | 697 | 813 | 438 | 562 | 443 | 443 |
| Resultat före skatt | 1 044 | 1 343 | 90 | 697 | 813 | 438 | 562 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 216 | 278 | 21 | 146 | 170 | 94 | 122 | – | – |
| Årets resultat | 828 | 1 065 | 70 | 551 | 644 | 344 | 440 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 83 | 111 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 400 | 1 400 | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 400 | 1 400 | – | – | 0 | 83 | 111 | – | – |
| Kundfordringar | 224 | 548 | 453 | 318 | 299 | 147 | 141 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 701 | 555 | 503 | 450 | 461 | 164 | 152 | – | – |
| Kassa och bank | 943 | 487 | 1 025 | 1 219 | 931 | 717 | 716 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 644 | 1 042 | 1 528 | 1 669 | 1 393 | 881 | 867 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 044 | 2 442 | 1 528 | 1 669 | 1 393 | 964 | 978 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 851 | 1 025 | 1 226 | 934 | 540 | 456 | 346 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 679 | 2 091 | 1 295 | 1 485 | 1 184 | 800 | 786 | – | – |
| Eget kapital | 2 729 | 2 141 | 1 345 | 1 535 | 1 234 | 850 | 836 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Leverantörsskulder | 43 | 18 | 2 | 0 | 10 | 0 | 6 | – | – |
| Skatteskulder | 91 | 104 | 29 | 27 | 37 | 28 | 38 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 315 | 302 | 183 | 134 | 158 | 113 | 141 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 044 | 2 442 | 1 528 | 1 669 | 1 393 | 964 | 978 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 400 | 240 | 270 | 259 | 250 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 89,6 % | 87,6 % | 88,1 % | 92 % | 88,6 % | 88,2 % | 85,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 522 % | 346 % | 837 % | 1 247 % | 881 % | 778 % | 614 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 47,9 % | 51,6 % | 5,8 % | 37,8 % | 43,9 % | 32,2 % | 33,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 47,9 % | 52,5 % | 7,4 % | 37,8 % | 43,9 % | 32,2 % | 33,6 % | 29,8 % | 41,2 % |
| Omsättningstillväxt | −14,9 % | 108,8 % | −33,5 % | −0,5 % | 36 % | −18,6 % | 12,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 30,3 % | 49,8 % | 5,2 % | 35,9 % | 52,2 % | 40,5 % | 52,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 178 tkr | 2 558 tkr | 1 225 tkr | 1 843 tkr | 1 853 tkr | 1 362 tkr | 1 673 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 1 400 tkr | 1 400 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 400 tkr | 1 400 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 1 400 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 828 tkr | 1 065 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 828 tkr | 1 065 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 065 tkr | −70 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 065 tkr | 70 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 240 tkr | 270 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 729 tkr | 2 141 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 828 tkr | 1 065 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 240 tkr | 270 tkr |
| Forslag disposition | 2 679 tkr | 2 091 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 279 tkr | 1 851 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 477 tkr | 6 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 78 | 109 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 172 tkr | 170 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Projecto Consulting ABHuvudarbetsställe
Oganvägen 8, 153 95 Järna
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559097-9596
Registreringsdatum
20 januari 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Södertälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.