Prolecta Management AB
556478-6068Aktiebolagreg. 1993
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−98 tkr
Soliditet
93 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Nybrogatan 34, 114 39 Stockholm
Postadress
c/o Prolecta Redovisning Ab, Nybrogatan 34, 114 39 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom företags ekonomiorganisation med inriktning på digitaliseringsprocesser, handel med värdepapper, äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 113 tkr | 234 tkr | 283 tkr |
| 2019 | 109 tkr | 108 tkr | 158 tkr |
| 2020 | 294 tkr | 856 tkr | 906 tkr |
| 2021 | 8 690 tkr | 1 442 tkr | 1 999 tkr |
| 2022 | 1 763 tkr | 434 tkr | 2 432 tkr |
| 2023 | 650 tkr | 694 tkr | 3 126 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 1 875 tkr | 5 001 tkr |
| 2025 | – | −98 tkr | 4 903 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 93,2 % – branschmedian 90,8 %
Vinstmarginal – – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −25,6 %
Median för 19993 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | 0 | 650 | 1 763 | 8 690 | 294 | 109 | 113 |
| Rörelseintäkter | – | 0 | 650 | 1 763 | 8 690 | 294 | 109 | 113 |
| Handelsvaror | – | 0 | 705 | 1 559 | 8 425 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 71 | – | 0 | 21 | 1 | 42 | 0 | 3 |
| Av- och nedskrivningar | 230 | 230 | 230 | 230 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 301 | 230 | 935 | 1 810 | 8 426 | 42 | 0 | 3 |
| Rörelseresultat | −301 | −230 | −284 | −47 | 264 | 252 | 109 | 110 |
| Ränteintäkter och liknande | 706 | 2 114 | 978 | 481 | 1 178 | 696 | 189 | 124 |
| Räntekostnader och liknande | 503 | 9 | 0 | 0 | 0 | 92 | 191 | 0 |
| Finansiella poster | 203 | 2 105 | 978 | 481 | 1 178 | 604 | −2 | 124 |
| Resultat efter finansiella poster | −98 | 1 875 | 694 | 434 | 1 442 | 856 | 108 | 234 |
| Resultat före skatt | −98 | 1 875 | 694 | 434 | 1 442 | 856 | 108 | 234 |
| Årets resultat | −98 | 1 875 | 694 | 434 | 1 442 | 856 | 108 | 234 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 230 | 460 | 690 | 920 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 795 | 450 | 300 | 100 | 1 050 | 3 187 | 1 934 | 837 |
| Anläggningstillgångar | 3 025 | 910 | 990 | 1 020 | 1 050 | 3 187 | 1 934 | 837 |
| Varulager | – | 4 495 | 2 267 | 2 284 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 118 | 976 | 381 | 743 | 348 | 0 | 1 |
| Kassa och bank | 2 235 | 216 | 266 | 0 | 1 684 | 616 | 0 | 486 |
| Omsättningstillgångar | 2 235 | 4 828 | 3 509 | 2 665 | 2 427 | 964 | 0 | 487 |
| Summa tillgångar | 5 260 | 5 738 | 4 499 | 3 685 | 3 477 | 4 151 | 1 934 | 1 324 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 4 951 | 3 076 | 2 382 | 1 949 | 507 | 0 | 0 | −0 |
| Fritt eget kapital | 4 853 | 4 951 | 3 076 | 2 382 | 1 949 | 856 | 108 | 233 |
| Eget kapital | 4 903 | 5 001 | 3 126 | 2 432 | 1 999 | 906 | 158 | 283 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 754 | 754 | 598 | 1 532 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 356 | 737 | 618 | 498 | 880 | 1 713 | 1 776 | 1 041 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 260 | 5 738 | 4 499 | 3 685 | 3 477 | 4 151 | 1 934 | 1 324 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 93,2 % | 87,2 % | 69,5 % | 66 % | 57,5 % | 21,8 % | 8,2 % | 21,4 % |
| Kassalikviditet | 627 % | 45 % | 201 % | 77 % | 276 % | 56 % | 0 % | 47 % |
| Rörelsemarginal | – | – | −43,8 % | −2,7 % | 3 % | 85,7 % | 100,3 % | 97,4 % |
| Vinstmarginal | – | – | 106,8 % | 24,6 % | 16,6 % | 291,2 % | 99,1 % | 207,1 % |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | −63,1 % | −79,7 % | 2 855,8 % | 169,7 % | −3,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −2 % | 37,5 % | 22,2 % | 17,8 % | 72,1 % | 94,5 % | 68,2 % | 82,5 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 0 | 450 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 0 | 450 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 450 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | – | 150 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 2 795 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 3 295 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 1 200 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 500 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 500 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −98 tkr | 1 875 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −98 tkr | 1 875 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 875 tkr | −694 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 875 tkr | 694 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 118 tkr |
| Forslag disposition | 4 853 tkr | 4 951 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 853 tkr | 4 951 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 230 tkr | 460 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 1 150 tkr | 1 150 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 920 tkr | 690 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 230 tkr | 230 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | – | 4 495 tkr |
| Odefinierat begrepp monetart | – | 4 495 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 356 tkr | 728 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | – | 0 |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter kortfristiga fordringar pa andelar ikoncernforetag som ar omsattningstillgang | 706 tkr | 2 114 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 9 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Prolecta Management ABHuvudarbetsställe
Nybrogatan 34, 114 39 Stockholm
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556478-6068
Registreringsdatum
10 december 1993
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.