ProMix Equipment & Automation PAW Aktiebolag
556634-1375Aktiebolagreg. 2002
Strängnäs, Södermanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 343 tkr
Resultat efter fin. poster
−32 tkr
Soliditet
55 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Nordfeldts Väg 9 1TR, 645 51 Strängnäs
Postadress
Nordfeldts Väg 9 1TR, 645 51 Strängnäs
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning av maskiner och utrustning för, i huvudsak, träindustrin samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 740 tkr | 56 tkr | – |
| 2019 | 1 262 tkr | 23 tkr | – |
| 2020 | 1 253 tkr | 24 tkr | 546 tkr |
| 2021 | 1 396 tkr | 76 tkr | 591 tkr |
| 2022 | 1 348 tkr | 21 tkr | 607 tkr |
| 2023 | 1 953 tkr | 17 tkr | 618 tkr |
| 2024 | 1 555 tkr | 42 tkr | 650 tkr |
| 2025 | 1 343 tkr | −32 tkr | 652 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 55,1 % – branschmedian 57,3 %
Vinstmarginal −2,4 % – branschmedian 5,7 %
Omsättningstillväxt −13,7 % – branschmedian −0 %
Median för 1058 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 343 | 1 555 | 1 953 | 1 348 | 1 396 | 1 253 | 1 262 | 1 740 |
| Förändring av lager | −49 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 110 | 0 | 2 | 0 | 32 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 295 | 1 665 | 1 953 | 1 350 | 1 396 | 1 285 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 14 | 125 | 422 | 52 | 57 | 93 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 518 | 751 | 646 | 559 | 529 | 485 | – | – |
| Personalkostnader | 782 | 698 | 857 | 714 | 729 | 666 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 11 | 36 | 3 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 325 | 1 611 | 1 928 | 1 325 | 1 315 | 1 244 | – | – |
| Rörelseresultat | −30 | 54 | 25 | 25 | 81 | 41 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 12 | 8 | 5 | 5 | 17 | – | – |
| Finansiella poster | −1 | −12 | −7 | −5 | −5 | −17 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −32 | 42 | 17 | 21 | 76 | 24 | 23 | 56 |
| Bokslutsdispositioner | 36 | – | – | 0 | −19 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 4 | 42 | 17 | 21 | 57 | 24 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 2 | 10 | 6 | 5 | 13 | 6 | – | – |
| Årets resultat | 3 | 32 | 11 | 16 | 44 | 18 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Varulager | 142 | 190 | 36 | 141 | 26 | 77 | – | – |
| Kundfordringar | 848 | 487 | 1 265 | 629 | 118 | 495 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 040 | 755 | 1 387 | 809 | 382 | 601 | – | – |
| Kassa och bank | 4 | 234 | 4 | 61 | 606 | 121 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 185 | 1 180 | 1 427 | 1 011 | 1 014 | 799 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 185 | 1 180 | 1 427 | 1 011 | 1 014 | 799 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 113 | 113 | 113 | 113 | 113 | 113 | – | – |
| Balanserat resultat | 537 | 505 | 494 | 478 | 433 | 416 | – | – |
| Fritt eget kapital | 539 | 537 | 505 | 494 | 478 | 433 | – | – |
| Eget kapital | 652 | 650 | 618 | 607 | 591 | 546 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 36 | 36 | 36 | 36 | 17 | – | – |
| Långfristiga skulder | 9 | – | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 40 | 50 | 56 | 43 | 16 | 12 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 524 | 494 | 773 | 368 | 388 | 236 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 185 | 1 180 | 1 427 | 1 011 | 1 014 | 799 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 55,1 % | 57,5 % | 45,3 % | 62,9 % | 61 % | 70,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 199 % | 200 % | 180 % | 236 % | 255 % | 306 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −2,3 % | 3,5 % | 1,3 % | 1,9 % | 5,8 % | 3,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | −2,4 % | 2,7 % | 0,9 % | 1,6 % | 5,4 % | 1,9 % | 1,8 % | 3,2 % |
| Omsättningstillväxt | −13,7 % | −20,4 % | 44,9 % | −3,4 % | 11,4 % | −0,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,4 % | 4,9 % | 1,8 % | 2,7 % | 7,5 % | 3,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 343 tkr | 1 555 tkr | 1 953 tkr | 1 348 tkr | 1 396 tkr | 1 253 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 3 tkr | 32 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | – | 175 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 9 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 3 tkr | 32 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −32 tkr | −11 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 32 tkr | 11 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 652 tkr | 650 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 3 tkr | 32 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 36 tkr | – |
| Forslag disposition | 539 tkr | 537 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 539 tkr | 537 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 127 tkr | 191 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 126 tkr | 126 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 126 tkr | 126 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | – | 190 tkr |
| Lager varor under tillverkning | 142 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 65 tkr | 77 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 31 tkr | 35 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 36 tkr |
| Reservfond | 13 tkr | 13 tkr |
| Stallda sakerheter | 300 tkr | 300 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 300 tkr | 300 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 453 tkr | 410 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
ProMix Equipment & Automation PAW AktiebolagHuvudarbetsställe
Nordfeldts Väg 9 1TR, 645 51 Strängnäs
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556634-1375
Registreringsdatum
18 oktober 2002
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Strängnäs, Södermanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 28.300 – Tillverkning av jord- och skogsbruksmaskiner
- SNI 46.649 – Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.