ProNox Ekonomi & Redovisning AB
556818-2066Aktiebolagreg. 2010
Södertälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
2 749 tkr
Resultat efter fin. poster
895 tkr
Soliditet
83 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Bergsgatan 14 B, 152 41 Södertälje
Postadress
Bergsgatan 14 B, 152 41 Södertälje
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tjänster inom ekonomi, ekonomistyrning, redovisning, bokföring, marknadsföring och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 927 tkr | 371 tkr | – |
| 2019 | 1 117 tkr | 205 tkr | – |
| 2020 | 885 tkr | 159 tkr | 184 tkr |
| 2021 | 1 703 tkr | 738 tkr | 518 tkr |
| 2022 | 1 804 tkr | 738 tkr | 680 tkr |
| 2023 | 2 238 tkr | 737 tkr | 801 tkr |
| 2024 | 2 443 tkr | 784 tkr | 900 tkr |
| 2025 | 3 072 tkr | 1 287 tkr | 1 123 tkr |
| 2026 | 2 749 tkr | 895 tkr | 1 459 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 82,7 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 32,6 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −10,5 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 749 | 3 072 | 2 443 | 2 238 | 1 804 | 1 703 | 885 | 1 117 | 927 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 180 | 70 | 54 | 70 | 401 | 134 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 749 | 3 253 | 2 513 | 2 292 | 1 874 | 2 104 | 1 019 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 930 | 1 069 | 632 | 569 | 334 | 303 | 265 | – | – |
| Personalkostnader | 869 | 846 | 1 089 | 978 | 802 | 1 064 | 597 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 56 | 56 | 47 | 16 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 854 | 1 971 | 1 767 | 1 562 | 1 136 | 1 367 | 862 | – | – |
| Rörelseresultat | 895 | 1 281 | 745 | 730 | 738 | 737 | 157 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 10 | 42 | 8 | 0 | 3 | 2 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 3 | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 6 | 39 | 7 | −0 | 2 | 2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 895 | 1 287 | 784 | 737 | 738 | 738 | 159 | 205 | 371 |
| Bokslutsdispositioner | −20 | −242 | −134 | −140 | −200 | −180 | −45 | – | – |
| Resultat före skatt | 875 | 1 046 | 650 | 597 | 537 | 558 | 114 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 189 | 223 | 141 | 126 | 126 | 124 | 30 | – | – |
| Årets resultat | 686 | 823 | 509 | 471 | 411 | 435 | 84 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 107 | 163 | 219 | 216 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 565 | 1 100 | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 672 | 1 263 | 219 | 216 | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 113 | 222 | 273 | 353 | 122 | 36 | 328 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 115 | 222 | 383 | 564 | 145 | 182 | 348 | – | – |
| Kassa och bank | 1 042 | 1 119 | 1 365 | 1 319 | 1 368 | 920 | 192 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 156 | 1 340 | 1 748 | 1 883 | 1 513 | 1 102 | 540 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 828 | 2 603 | 1 968 | 2 098 | 1 513 | 1 102 | 540 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 723 | 250 | 341 | 280 | 218 | 34 | 50 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 409 | 1 073 | 800 | 751 | 630 | 468 | 134 | – | – |
| Eget kapital | 1 459 | 1 123 | 900 | 801 | 680 | 518 | 184 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 108 | 1 088 | 846 | 712 | 572 | 372 | 192 | – | – |
| Leverantörsskulder | 8 | 208 | 48 | 51 | 2 | 6 | 15 | – | – |
| Skatteskulder | 150 | 104 | 18 | 99 | 182 | 102 | 27 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 261 | 392 | 221 | 585 | 260 | 211 | 164 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 828 | 2 603 | 1 968 | 2 098 | 1 513 | 1 102 | 540 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 250 | 300 | 200 | 250 | 150 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 82,7 % | 76,3 % | 79,9 % | 65,1 % | 75 % | 73,9 % | 62,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 443 % | 342 % | 791 % | 322 % | 581 % | 521 % | 329 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 32,6 % | 41,7 % | 30,5 % | 32,6 % | 40,9 % | 43,3 % | 17,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 32,6 % | 41,9 % | 32,1 % | 32,9 % | 40,9 % | 43,3 % | 18 % | 18,4 % | 40 % |
| Omsättningstillväxt | −10,5 % | 25,8 % | 9,2 % | 24,1 % | 5,9 % | 92,4 % | −20,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 47 % | 73,3 % | 56,6 % | 58,8 % | 60,5 % | 83,8 % | 45,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 749 tkr | 3 072 tkr | 2 443 tkr | 2 238 tkr | 1 804 tkr | 852 tkr | 885 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (33)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 25 tkr | – |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 25 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 25 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | 1 540 tkr | 1 100 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 540 tkr | 1 100 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 440 tkr | 1 100 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 686 tkr | 823 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 686 tkr | 823 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −823 tkr | −509 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 823 tkr | 509 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 350 tkr | 600 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 459 tkr | 1 123 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 686 tkr | 823 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 350 tkr | 600 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −20 tkr | −242 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 76 tkr | 113 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 188 tkr | 188 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 113 tkr | 75 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 38 tkr | 38 tkr |
| Forslag disposition | 1 409 tkr | 1 073 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 209 tkr | 823 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 31 tkr | 50 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 93 tkr | 93 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 62 tkr | 43 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 19 tkr | 19 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 102 tkr | 80 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 108 tkr | 1 088 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 sep. 2025 – 31 aug. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
ProNox Ekonomi & Redovisning ABHuvudarbetsställe
Bergsgatan 14 B, 152 41 Södertälje
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556818-2066
Registreringsdatum
9 september 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Södertälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.