Properties with a story AB
559188-1007Aktiebolagreg. 2018
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
432 tkr
Resultat efter fin. poster
−461 tkr
Soliditet
5 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Östermalmsgatan 1, 114 24 Stockholm
Postadress
c/o Kylberg, Lgh 1302, Östermalmsgatan 1, 114 24 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska arbeta med utveckling av fastigheter och lokaler. Både i egen regi samt som uppdragsverksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | – | – | – |
| 2019 | 0 tkr | −2 tkr | 71 tkr |
| 2020 | – | −15 tkr | 57 tkr |
| 2021 | 65 tkr | 56 tkr | 102 tkr |
| 2022 | 120 tkr | −877 tkr | – |
| 2023 | 552 tkr | −39 tkr | 105 tkr |
| 2024 | 1 051 tkr | −1 820 tkr | 105 tkr |
| 2025 | 432 tkr | −461 tkr | 144 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 4,8 % – branschmedian 37,7 %
Vinstmarginal −106,7 % – branschmedian 2,5 %
Omsättningstillväxt −58,9 % – branschmedian 2,4 %
Median för 3120 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 432 | 1 051 | 552 | 120 | 65 | – | 0 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 8 | 20 | 7 | – | – | 0 | 20 | – |
| Rörelseintäkter | 440 | 1 071 | 559 | – | 65 | 0 | 20 | – |
| Handelsvaror | 0 | 11 | 7 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 693 | 2 610 | 313 | – | 9 | 14 | 22 | – |
| Personalkostnader | 145 | 182 | 219 | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 57 | 57 | 57 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 7 | 31 | 4 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 902 | 2 891 | 600 | – | 9 | 14 | 22 | – |
| Rörelseresultat | −462 | −1 820 | −40 | – | 56 | −14 | −2 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 1 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | −0 | 2 | 0 | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | −0 | 1 | – | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −461 | −1 820 | −39 | −877 | 56 | −15 | −2 | – |
| Bokslutsdispositioner | 500 | 1 820 | 40 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 39 | −0 | 1 | – | 56 | −15 | −2 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 11 | – | – | – |
| Årets resultat | 39 | −0 | 1 | – | 45 | −15 | −2 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 880 | 2 699 | 2 830 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 880 | 2 699 | 2 830 | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 81 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 68 | 106 | 107 | – | 82 | 5 | 4 | – |
| Kassa och bank | 71 | 153 | 366 | – | 47 | 30 | 67 | – |
| Omsättningstillgångar | 139 | 259 | 473 | – | 129 | 35 | 71 | – |
| Summa tillgångar | 3 019 | 2 958 | 3 303 | – | 129 | 35 | 71 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 55 | 55 | 55 | – | 7 | 21 | 24 | 0 |
| Fritt eget kapital | 94 | 55 | 55 | – | 52 | 7 | 21 | – |
| Eget kapital | 144 | 105 | 105 | – | 102 | 57 | 71 | – |
| Leverantörsskulder | 238 | 124 | 75 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 11 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 875 | 2 853 | 3 198 | – | 27 | −22 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 019 | 2 958 | 3 303 | – | 129 | 35 | 71 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | – | – | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 4,8 % | 3,6 % | 3,2 % | – | 79 % | 161 % | 100 % | – |
| Kassalikviditet | 5 % | 9 % | 15 % | – | 476 % | −164 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −106,9 % | −173,1 % | −7,3 % | – | 85,7 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | −106,7 % | −173,1 % | −7,1 % | −730,8 % | 85,7 % | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | −58,9 % | 90,5 % | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 26,9 % | −0,1 % | 0,5 % | – | 44,1 % | −25,5 % | −3,5 % | – |
| Omsättning per anställd | 432 tkr | 1 051 tkr | 552 tkr | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 39 tkr | −104 |
| Byggnader mark | 2 642 tkr | 2 699 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 2 856 tkr | 2 856 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 214 tkr | 157 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 57 tkr | 57 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 500 tkr | 1 820 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 39 tkr | −104 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 104 | −540 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −104 | 540 |
| Forandring eget kapital totalt | 144 tkr | 105 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 39 tkr | −104 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 45 tkr | 90 tkr |
| Forslag disposition | 94 tkr | 55 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 94 tkr | 55 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 23 tkr | 16 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 163 tkr | 124 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 238 tkr | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | −74 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 2 468 tkr | 2 600 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 6 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 20 dec. 2018 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Properties with a story ABHuvudarbetsställe
Östermalmsgatan 1, 114 24 Stockholm
Hotell & boende
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559188-1007
Registreringsdatum
20 december 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hotell & boende
- SNI 55.202 – Stug- och rumsuthyrning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.