Prosunda AB
559109-6440Aktiebolagreg. 2017
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 774 tkr
Resultat efter fin. poster
1 158 tkr
Soliditet
103 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lövängsgatan 3, 115 44 Stockholm
Postadress
c/o Dyvling, Lövängsgatan 3, 115 44 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Konsult och bemanningstjänster inom hälso och sjukvård samt rehabiliteringsverksamhet inom området odling och trädgård, försäljning av odlingsprodukter och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall dessutom bedriva behandlingshem och boende, fastighetsförvaltning liksom handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 383 tkr | 411 tkr | – |
| 2019 | 1 875 tkr | 802 tkr | 841 tkr |
| 2020 | 1 973 tkr | 717 tkr | 1 137 tkr |
| 2021 | 2 314 tkr | 1 264 tkr | 1 630 tkr |
| 2022 | 1 995 tkr | 962 tkr | 2 113 tkr |
| 2023 | 2 175 tkr | 1 076 tkr | 2 698 tkr |
| 2024 | 2 132 tkr | 1 010 tkr | 3 236 tkr |
| 2025 | 1 774 tkr | 1 158 tkr | 3 861 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 102,7 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 65,3 % – branschmedian 21 %
Omsättningstillväxt −16,8 % – branschmedian −2 %
Median för 17280 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 774 | 2 132 | 2 175 | 1 995 | 2 314 | 1 973 | 1 875 | 1 383 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 2 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 774 | 2 133 | 2 175 | 1 995 | 2 314 | 1 973 | 1 875 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 7 | 296 | 271 | 145 | 240 | 207 | 244 | – |
| Personalkostnader | 640 | 851 | 827 | 886 | 809 | 1 048 | 828 | – |
| Av- och nedskrivningar | 3 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 651 | 1 147 | 1 097 | 1 031 | 1 049 | 1 255 | 1 073 | – |
| Rörelseresultat | 1 124 | 986 | 1 078 | 964 | 1 265 | 717 | 802 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 36 | 25 | 1 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 1 | 3 | 1 | 1 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 34 | 24 | −2 | −1 | −1 | −0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 158 | 1 010 | 1 076 | 962 | 1 264 | 717 | 802 | 411 |
| Resultat före skatt | 1 158 | 1 010 | 1 076 | 962 | 1 264 | 717 | 802 | – |
| Skatt på årets resultat | 239 | 209 | 223 | 199 | 271 | 162 | 234 | – |
| Årets resultat | 920 | 801 | 853 | 764 | 993 | 555 | 568 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 98 | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 700 | 700 | 700 | 682 | 610 | 550 | 0 | – |
| Anläggningstillgångar | 798 | 700 | 700 | 682 | 610 | 550 | 0 | – |
| Kundfordringar | 0 | 0 | 145 | 71 | 143 | 228 | 143 | – |
| Kortfristiga fordringar | 27 | 154 | 213 | 143 | 143 | 471 | 183 | – |
| Kassa och bank | 2 935 | 2 471 | 1 886 | 1 578 | 1 216 | 687 | 953 | – |
| Omsättningstillgångar | 2 962 | 2 624 | 2 099 | 1 721 | 1 358 | 1 159 | 1 136 | – |
| Summa tillgångar | 3 759 | 3 324 | 2 799 | 2 403 | 1 968 | 1 709 | 1 136 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 2 892 | 2 384 | 1 795 | 1 300 | 587 | 691 | 383 | – |
| Fritt eget kapital | 3 811 | 3 186 | 2 648 | 2 063 | 1 580 | 1 087 | 791 | – |
| Eget kapital | 3 861 | 3 236 | 2 698 | 2 113 | 1 630 | 1 137 | 841 | – |
| Leverantörsskulder | 10 | 9 | 0 | 9 | 13 | 4 | 20 | – |
| Skatteskulder | −106 | – | 0 | 131 | 195 | 303 | 140 | – |
| Kortfristiga skulder | −102 | 89 | 101 | 290 | 338 | 572 | 295 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 759 | 3 324 | 2 799 | 2 403 | 1 968 | 1 709 | 1 136 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | – | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 209 | 294 | 264 | 268 | 280 | 500 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 102,7 % | 97,3 % | 96,4 % | 87,9 % | 82,8 % | 66,5 % | 74 % | – |
| Kassalikviditet | −2 911 % | 2 954 % | 2 077 % | 593 % | 401 % | 203 % | 385 % | – |
| Rörelsemarginal | 63,3 % | 46,3 % | 49,6 % | 48,3 % | 54,7 % | 36,4 % | 42,8 % | – |
| Vinstmarginal | 65,3 % | 47,4 % | 49,5 % | 48,2 % | 54,6 % | 36,3 % | 42,8 % | 29,7 % |
| Omsättningstillväxt | −16,8 % | −2 % | 9 % | −13,8 % | 17,3 % | 5,2 % | 35,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 23,8 % | 24,8 % | 31,6 % | 36,1 % | 60,9 % | 48,9 % | 67,5 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | 1 973 tkr | 1 875 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 700 tkr | 700 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 920 tkr | 801 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 920 tkr | 801 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −801 tkr | −853 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 801 tkr | 853 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 294 tkr | 264 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 861 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 920 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 294 tkr | – |
| Forslag disposition | 3 811 tkr | 3 186 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 602 tkr | 2 892 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 32 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 98 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 27 tkr | 122 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 3 tkr | 79 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | −8 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 apr. 2024 – 31 mars 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 apr. 2023 – 31 mars 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 apr. 2022 – 31 mars 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 apr. 2021 – 31 mars 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 apr. 2020 – 31 mars 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 apr. 2019 – 31 mars 2020 · Inlämnad –
Prosunda ABHuvudarbetsställe
Lövängsgatan 3, 115 44 Stockholm
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559109-6440
Registreringsdatum
21 april 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.221 – Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus
Övriga registrerade namn
1 st
- Almanox – särskilt företagsnamn, registrerat 21 april 2017. För den del av verksamheten som avser trädgård och odling liksom försäljning av odlingsprodukter. Fastighetsförvaltning liksom handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.