Proteinish AB
556343-3654Aktiebolagreg. 1988
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
2 tkr
Resultat efter fin. poster
−1 920 tkr
Soliditet
15 %
Anställda
1.5
Proteinish
proteinish.com
Adresser
Besöksadress
Birger Jarlsgatan 57 C, 113 56 Stockholm
Postadress
c/o Norrsken House Box 62, Birger Jarlsgatan 57 C, 113 56 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Proteinish AB ska bedriva verksamhet inom hållbar livsmedelsproduktion, utveckling av livsmedelsprodukter, tekniker, processer och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 316 tkr | 11 tkr | – |
| 2020 | 179 tkr | −14 tkr | – |
| 2021 | 139 tkr | −16 tkr | 82 tkr |
| 2022 | 178 tkr | 28 tkr | 96 tkr |
| 2023 | 96 tkr | 14 tkr | 111 tkr |
| 2024 | 12 tkr | 75 tkr | 157 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −1 641 tkr | 2 034 tkr |
| 2026 | 2 tkr | −1 920 tkr | 114 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 14,8 % – branschmedian 44,7 %
Vinstmarginal −96 151,9 % – branschmedian 2,1 %
Omsättningstillväxt 49 825 % – branschmedian 3,7 %
Median för 1689 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 | 0 | 12 | 96 | 178 | 139 | 179 | 316 |
| Förändring av lager | – | – | – | 0 | −24 | 0 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 260 | 613 | 1 190 | 1 428 | 500 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 262 | 613 | 1 202 | 1 525 | 654 | 139 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 301 | 1 086 | −318 | 478 | 490 | 83 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 948 | 457 | 475 | 464 | 123 | 59 | – | – |
| Personalkostnader | 899 | 686 | 916 | 556 | 0 | 13 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 148 | 2 230 | 1 073 | 1 499 | 613 | 155 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 885 | −1 617 | 128 | 26 | 41 | −15 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 5 | 27 | 10 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 40 | 61 | 71 | 7 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −35 | −24 | −53 | −12 | −13 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 920 | −1 641 | 75 | 14 | 28 | −16 | −14 | 11 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 18 | −18 | 9 | −9 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | −1 920 | −1 623 | 57 | 23 | 19 | −16 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 11 | 8 | 6 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −1 920 | −1 623 | 46 | 15 | 14 | −16 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 23 | 23 | 20 | 12 | 17 | 30 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 23 | 23 | 20 | 12 | 17 | 30 | – | – |
| Varulager | – | – | – | – | 0 | 24 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 57 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 234 | 411 | 52 | 58 | 137 | 57 | – | – |
| Kassa och bank | 512 | 2 261 | 836 | 1 112 | 358 | 25 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 746 | 2 673 | 888 | 1 170 | 495 | 106 | – | – |
| Summa tillgångar | 769 | 2 696 | 908 | 1 182 | 512 | 136 | – | – |
| Aktiekapital | 121 | 121 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 131 | 131 | 110 | 110 | 110 | 110 | – | – |
| Balanserat resultat | −1 576 | 47 | 1 | −14 | −28 | −12 | – | – |
| Fritt eget kapital | −17 | 1 904 | 47 | 1 | −14 | −28 | – | – |
| Eget kapital | 114 | 2 034 | 157 | 111 | 96 | 82 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 18 | 0 | 9 | 0 | – | – |
| Långfristiga skulder | 134 | 268 | 535 | 500 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 11 | 26 | 13 | 69 | 256 | 27 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 2 | 19 | 13 | 6 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 521 | 394 | 197 | 571 | 407 | 53 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 769 | 2 696 | 908 | 1 182 | 512 | 136 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1.5 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 14,8 % | 75,5 % | 18,9 % | 9,4 % | 20,2 % | 60,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 143 % | 679 % | 450 % | 205 % | 122 % | 154 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −94 411,5 % | −40 419 850 % | 1 086,5 % | 27 % | 23,1 % | −11,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | −96 151,9 % | −41 031 575 % | 637,1 % | 14,3 % | 15,9 % | −11,2 % | −8 % | 3,5 % |
| Omsättningstillväxt | 49 825 % | −100 % | −87,7 % | −45,9 % | 28 % | −22,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −1 684,7 % | −79,8 % | 29,4 % | 13,6 % | 14,1 % | −18,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 tkr | 0 tkr | 12 tkr | 96 tkr | 89 tkr | 70 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 23 tkr | 23 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 24 tkr | 24 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | – | 28 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 22 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 5 | −9 tkr |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 978 | 973 |
| Arets resultat eget kapital | −1 920 tkr | −1 623 tkr |
| Forandring eget kapital aktiekapital nyemission | – | 21 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −1 920 tkr | −1 623 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 623 tkr | −46 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 623 tkr | 46 tkr |
| Forandring eget kapital overkursfond nyemission | – | 3 479 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 18 tkr |
| Forslag disposition | −17 tkr | 1 904 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −17 tkr | 1 904 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 225 tkr | 257 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 5 | −9 tkr |
| Overkursfond | 3 479 tkr | 3 479 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 9 tkr | 155 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 160 tkr | 162 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 134 tkr | 268 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Reservfond | 10 tkr | 10 tkr |
| Stallda sakerheter | 500 tkr | 500 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 500 tkr | 500 tkr |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | 134 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 350 tkr | 204 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Proteinish ABHuvudarbetsställe
Birger Jarlsgatan 57 C, 113 56 Stockholm
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556343-3654
Registreringsdatum
27 december 1988
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
120 600 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 10.890 – Framställning av diverse övriga livsmedel
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.