PS i Timrå AB
559024-5675Aktiebolagreg. 2015
Sundsvall, Västernorrlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−6 tkr
Soliditet
88 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Södra Allén 3 A, 852 44 Sundsvall
Postadress
c/o Pether Sjöberg, Södra Allén 3 A, 852 44 Sundsvall
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta egna aktier och andelar samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 0 tkr | 83 tkr | – |
| 2017 | 0 tkr | −5 tkr | – |
| 2018 | – | −4 tkr | 84 tkr |
| 2019 | – | 45 tkr | 81 tkr |
| 2020 | – | 241 tkr | 322 tkr |
| 2021 | – | −7 tkr | 115 tkr |
| 2022 | – | 94 tkr | 209 tkr |
| 2023 | – | 142 tkr | 251 tkr |
| 2024 | – | 805 tkr | 1 056 tkr |
| 2025 | – | −6 tkr | 250 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 88,5 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 10 | 8 | 5 | 4 | 7 | 4 | 4 | 4 | – | – |
| Rörelsekostnader | 10 | 8 | 5 | 4 | 7 | 4 | 4 | 4 | – | – |
| Rörelseresultat | −10 | −8 | −5 | −4 | −7 | −4 | −4 | −4 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 4 | 813 | 147 | 98 | 0 | 245 | 49 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −6 | 805 | 142 | 94 | −7 | 241 | 45 | −4 | −5 | 83 |
| Resultat före skatt | −6 | 805 | 142 | 94 | −7 | 241 | 45 | −4 | – | – |
| Årets resultat | −6 | 805 | 142 | 94 | −7 | 241 | 45 | −4 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 88 | 88 | 98 | 98 | 98 | 98 | 98 | 98 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 88 | 88 | 98 | 98 | 98 | 98 | 98 | 98 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 125 | 167 | 0 | 50 | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 69 | 834 | 181 | 67 | 75 | 257 | 13 | 17 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 194 | 1 000 | 181 | 117 | 75 | 257 | 13 | 17 | – | – |
| Summa tillgångar | 282 | 1 089 | 279 | 215 | 173 | 355 | 111 | 115 | – | – |
| Aktiekapital | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | – | – |
| Bundet eget kapital | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | – | – |
| Balanserat resultat | 196 | 191 | 49 | 55 | 62 | 21 | −25 | 28 | – | – |
| Fritt eget kapital | 190 | 996 | 191 | 149 | 55 | 262 | 21 | 24 | – | – |
| Eget kapital | 250 | 1 056 | 251 | 209 | 115 | 322 | 81 | 84 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 33 | 33 | 29 | 6 | 58 | 33 | 31 | 31 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 282 | 1 089 | 279 | 215 | 173 | 355 | 111 | 115 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 800 | 0 | 100 | – | 200 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 88,5 % | 97 % | 89,8 % | 97,2 % | 66,4 % | 90,6 % | 72,4 % | 73,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 597 % | 3 078 % | 634 % | 1 921 % | 129 % | 772 % | 43 % | 55 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −2,5 % | 76,3 % | 56,5 % | 45 % | −5,8 % | 75 % | 56,4 % | −5,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 39 tkr | 39 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 39 tkr | 39 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | – | 10 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −6 tkr | 805 tkr |
| Eventual forpliktelser | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −6 tkr | 805 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −805 tkr | −142 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 805 tkr | 142 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 800 tkr | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 49 tkr | 49 tkr |
| Forslag disposition | 190 tkr | 996 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 190 tkr | 196 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 800 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 125 tkr | 167 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 23 tkr | 23 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 0 | 813 tkr |
| Stallda sakerheter | 0 | 0 |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 0 | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
PS i Timrå ABHuvudarbetsställe
Södra Allén 3 A, 852 44 Sundsvall
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559024-5675
Registreringsdatum
31 augusti 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sundsvall, Västernorrlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
60 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.