PS Nordic Group AB
559042-3975Aktiebolagreg. 2015
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 596 tkr
Resultat efter fin. poster
271 tkr
Soliditet
29 %
Anställda
2
PS Nordic Group — vi bygger bolag och investerar i idéer
PS Nordic Group är en entreprenörsdriven företagsgrupp som äger och utvecklar specialistbolag och investerar i nya verksamheter.
psnordicgroup.se
Adresser
Besöksadress
Norr Mälarstrand 34, 112 20 Stockholm
Postadress
c/o Ps Skylt & Inredning, Norr Mälarstrand 34, 112 20 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet företrädesvis inom områdena byggverksamhet, utveckling av och investering i bostäder, kommersiella lokaler och infrastruktur samt även driva annan med nu nämnda verksamheter förenlig rörelse.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 147 tkr | 121 tkr | – |
| 2020 | 1 194 tkr | 141 tkr | – |
| 2021 | 3 205 tkr | 1 664 tkr | 3 148 tkr |
| 2022 | 3 364 tkr | −330 tkr | 1 937 tkr |
| 2023 | 4 623 tkr | 3 371 tkr | 3 885 tkr |
| 2024 | 4 152 tkr | 16 tkr | 2 101 tkr |
| 2025 | 3 596 tkr | 271 tkr | 1 274 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 29,3 % – branschmedian 53,2 %
Vinstmarginal 7,5 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −13,4 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37696 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 596 | 4 152 | 4 623 | 3 364 | 3 205 | 1 194 | 1 147 |
| Övriga rörelseintäkter | 19 | – | – | 0 | 5 | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 615 | 4 152 | 4 623 | 3 364 | 3 210 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 112 | 1 514 | 1 094 | 1 089 | 1 012 | – | – |
| Personalkostnader | 2 207 | 2 656 | 2 937 | 2 599 | 2 034 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 319 | 4 170 | 4 030 | 3 688 | 3 046 | – | – |
| Rörelseresultat | 296 | −18 | 592 | −324 | 164 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 59 | 2 832 | 0 | 1 500 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 19 | 18 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 24 | 44 | 71 | 6 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −24 | 34 | 2 779 | −6 | 1 500 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 271 | 16 | 3 371 | −330 | 1 664 | 141 | 121 |
| Bokslutsdispositioner | −60 | 0 | −138 | 320 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 211 | 16 | 3 233 | −10 | 1 664 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 38 | 0 | 85 | 0 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 173 | 16 | 3 147 | −10 | 1 664 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 311 | 3 311 | 3 317 | 3 350 | 3 350 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 311 | 3 311 | 3 317 | 3 350 | 3 350 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 216 | 93 | 0 | 14 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 083 | 635 | 1 149 | 484 | 631 | – | – |
| Kassa och bank | 496 | 390 | 1 471 | 271 | 418 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 579 | 1 024 | 2 621 | 754 | 1 049 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 890 | 4 335 | 5 937 | 4 104 | 4 399 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 051 | 2 035 | 687 | 1 898 | 1 434 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 224 | 2 051 | 3 835 | 1 887 | 3 098 | – | – |
| Eget kapital | 1 274 | 2 101 | 3 885 | 1 937 | 3 148 | – | – |
| Obeskattade reserver | 198 | 138 | 138 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 733 | 0 | 300 | 700 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 67 | 145 | 59 | 112 | 37 | – | – |
| Skatteskulder | 24 | 116 | 130 | 32 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 684 | 2 096 | 1 614 | 1 467 | 1 251 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 890 | 4 335 | 5 937 | 4 104 | 4 399 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 1 000 | 1 800 | 1 200 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 29,3 % | 51 % | 67,3 % | 47,2 % | 71,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 59 % | 49 % | 162 % | 51 % | 84 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 8,2 % | −0,4 % | 12,8 % | −9,6 % | 5,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 7,5 % | 0,4 % | 72,9 % | −9,8 % | 51,9 % | 11,8 % | 10,5 % |
| Omsättningstillväxt | −13,4 % | −10,2 % | 37,4 % | 5 % | 168,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 13,6 % | 0,8 % | 81 % | −0,5 % | 52,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 798 tkr | 2 076 tkr | 1 541 tkr | 1 121 tkr | 1 068 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 2 491 tkr | 2 491 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 2 491 tkr | 2 491 tkr |
| Andelar koncernforetag | 809 tkr | 809 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 809 tkr | 809 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | 6 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 11 tkr | 11 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 11 tkr | 11 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 173 tkr | 16 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 173 tkr | 16 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −16 tkr | −3 147 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 16 tkr | 3 147 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 000 tkr | 1 800 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 274 tkr | 2 101 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 173 tkr | 16 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 000 tkr | 1 800 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −60 tkr | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 463 tkr | 285 tkr |
| Forslag disposition | 1 224 tkr | 2 051 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 224 tkr | 1 051 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 66 tkr | 68 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 553 tkr | 65 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 169 tkr | 191 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 400 tkr | 300 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 733 tkr | 0 |
| Periodiseringsfonder | 198 tkr | 138 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 1 578 tkr | 579 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 200 tkr | 1 200 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 1 200 tkr | 1 200 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 446 tkr | 764 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
PS Nordic Group ABHuvudarbetsställe
Norr Mälarstrand 34, 112 20 Stockholm
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559042-3975
Registreringsdatum
17 december 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.341 – Måleriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.